Yabancıya konut satışında süper kafa

Yabancıların yılın ilk ayında aldığı 3 bin 168 skor basamak, yabancıya satışta tarihin sunma ongun aile rakamı olarak kayıtlara geçti.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, yabancılara bölük satışı kullanılmamış yıla bile acul başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ocakta sabık yılın aynı dönemine nazaran yüzdelik 82 artışla 3 bin 168 skor hane yabancıya satıldı. Güzeşte yılın sülale ayında yabancıya bin 742 konut satışı yapılmıştı.

3 bin 168 adetlik eş, yabancıya konut satışının başlamasından bu yana yeryüzü yüksek eş kocaoğlan rakamı olarak kayıtlara geçti.

Yabancıya konut satışında sunma fazla artım Sakarya’üstelik

Verilere göre, İstanbul, yabancıların konut alırken yeğleme ettiği illerdeki önceki sırayı koruyor. Güzeşte yılın tamamında İstanbul’dan 14 bin 270 ev satın düzlük eller, yeni yılın önceki ayında birlikte bin 361 konutun sahibi oldu. Yabacıların İstanbul’dan ev alımı, ocakta sabık yılın tıpkısı dönemine göre yüzdelik 150 çoğalma kaydetti.

Antalya, satılan 601 konutla yabancıların en çok yeğleme ettiği ikinci il oldu. Antalya’yı 182 konutla Ankara, 177 konutla Bursa, 162 konutla Yalova ve 135 konutla Sakarya izleme etti.

Yabancılara göz satışında yeryüzü fazla artışın yaşandığı diyar ise yüzdelik 165 ile Sakarya oldu. Sakarya’yı yüzdelik 156 artışla Ankara ve yüzdelik 150 yükselişle İstanbul izledi.

Yabancılara en çok göz satışının yapıldığı evvel 10 mülk incelendiğinde, Trabzon’dahi geçen yılın karı ayına bakarak yabancıya göz satışında yüzde 34’lük düşüş yaşanması dikkati çekti. 

Iraklılar liderliği sürdürüyor

Türkiye’de göz sahibi yabancıların uyrukları dikkate alındığında, Iraklılar, liderliğini korudu. Güzeşte sene 8 bin 205 göz satın düzlük Iraklılar, karı ayında üstelik 605 konutun sahibi oldu. Iraklılar, sabık yılın geçmiş ayında 272 göz satın almıştı.

Iraklıları, 305 konutla İranlılar, 195 konutla Ruslar, 191 konutla Afganlar ve 151 konutla Ürdünlüler izleme etti.

Sunma aşkın hane satın kayran geçmiş 10 yabancı devlet vatandaşı incelendiğinde, ocakta güzeşte yılın tıpkısı ayına göre genişlik çok artışın yüzde 267 ile İranlılarda yaşandığı dikkati çekti. İranlıları, yüzdelik 222 ile Filistinliler ve yüzdelik 122 ile Iraklılar izledi.

söz konusu dönemde Suudilere ev satışında ise yüzdelik 33’lük azalış kaydedildi. 

“50 bin mir adedini bulacağımızın işareti”

Nef İcra Müesses Üyesi Selçuk Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yabancıya hane satışında ocakta sabık yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzdelik 82’lik çoğalma olduğunu, tarihin yer ongun ev ayı eş rakamıyla yüz yüze bulunduklarını ifade etti.

Polat, “Bu uzanım birlikte çıktı yabancıya ev satışında sezon etkilerinden özgür tıpkı artış görebildiğimizin kanıtı. bahis konusu artış, bu sene yabancıya basamak satışında 50 bini bulacağımızın tıpkısı işareti haddizatında. Serencam 2 yıldır yabancıya basamak satışında aceleci tıpkı yükseliş yaşıyoruz ama İngiltere’nin, İspanya’nın 100 binin üzerinde yabancıya hane sattığını düşünürsek gideceğimiz bundan sonra kat var.” şeklinde konuştu.

Resmi rakamlara göre, güzeşte yılın 10 ayında yabancıya bölük satışından 4,1 bilyon dolarlık dirimsel elde edildiğini nâkil Çelik, rakamın 2018 geneli üzere 5 milyar doları bulmasını beklediklerini kaydetti.

Çelik, “Getirilen teşviklerle yabancıya konut satışının 15 bilyon dolarlık seviyeye yükseleceğini ve bunun 60 bilyon dolarlık ihracata denk gelen döviz girdisi yaratacağını düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

“Misyon 100 bin olmalı”

Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman bile yılın geçmiş ayındaki yabancıya bölük satışının kendilerini çokça sevindirdiğini ifade ederek, ilk sırayı Iraklıların aldığını, hem artım düzeyi hem birlikte önceki basamakta olan ülkenin kendilerini şaşırtmadığını söyledi.

Barman, “Yabancılara as rakamlarının önümüzdeki dönemde daha birlikte artacağına inanıyorum. Özellikle Zenci ülkelerinin istediği tekmil kriterleri sunan yegâne tıpkı dalgalı var, o dahi Türkiye…” dedi.

Konumu, kültürel değerleri ve fiyat avantajının Türkiye’yi, Orta Şark ve Haliç ülkeleri arasında frapan kıldığını ifade fail Barman, “Hem döviz kurunun faziletkâr olması hem da bitmiş emlak fiyatlarının gerilemesi onlar üzere Türkiye’yi avantajlı hale getirdi. Bu bölgelerde elan aşkın reklam yapmalıyız. 50 bin rakamlarının aşılması yalın kat. Hedefimiz 100 bin skor olmalı.” diye konuştu.

Barman, şeriklik adına satışlarını bırakmak üzere 12-14 Mart’ta Irak’ta road show düzenleyeceklerini, projelerini ve Türkiye’yi anlatacaklarını bildirdi. 

“Bu yıl 10 milyar dolarlık satış yapabiliriz”

Babacan Holding Yönetim Kurulu Bakanı İbrahim Babacan ise yatırımcıların finansman ihtiyacını kolaylaştıran eskimemiş düzenlemelerin, sektöre yatırımı elan da frapan ayla getirdiğini belirterek, 2018’in sonuç çeyreğinde hayata geçirilen düzenlemelerin etkisini yaşadıklarını vurguladı.

Bu tensikat sebebiyle sadece ocakta 3 bin 168 konutun ecnebi yatırımcı eliyle satın alındığını aktaran Babacan, geçen yıl ecnebi yatırımcıya kısaca 40 bin göz satan sektörün, 2019’daki hedefinin 60 binleri bulduğunu söyledi.

Babacan, “Ecnebi yatırımcının sektörümüz üzere çokça çetin bire bir gizil barındırdığını seçme fırsatta dile getiren bire bir şirket kendisine, sektörümüzün belirlediği 60 bin ev hedefiyle 10 milyar dolarlık komutan hedefinin bu sene nazik rahatlıkla yakalanabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Holdingin projelerinde dahi ecnebi yatırımcı hareketliliğini gördüklerini rapor eden Babacan, bu hareketliliğin sürmesini beklediklerini kaydetti. 

“Ecnebi yatırımcıda tarihi fırsatla cebin karşıyayız”

Akkuş Şirketler Grubu Umumi Heyet Başkanı Fakirlik Atmaca, emlak ve yapım sektörünün, yabancı yatırımcı açısından cazibesini rastgele güzeşte dönüş artırdığını vurgulayarak, sektöre güzeşte sene kazandırılan eskimemiş düzenlemelerin, bekleme pozisyonundaki yabancı yatırımcıyı harekete geçirdiğini söyledi.

Bunun etkilerini aile ayı komutan rakamlarında gördüklerini anlatım eden Akkuş, “Ecnebi yatırımcıdaki artışla çabucak sektörümüz değil, ekonomimiz bile kazanıyor. Geçtiğimiz yıl başlayan ve yılın evvel ayında bile devam eden bu kalburüstü tablo, 2019 hedefleri amacıyla düş vadediyor. 2019 yılında hedeflenen yabancı koca rakamlarına haddinden fazla iri ferah ferah ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Akkuş, yılın vurdumduymaz kalanı için yabancı yatırımcı açısından tıpkı yepyeni bir tarihi fırsatla yüz yüze olduklarını belirterek, kendi projelerine müteveccih ilginin birlikte arttığını vurguladı.

Share: