Yalova Mahalle Kıran Gönüllüleri depremi değerlendirdi

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrasında bölgede taharri kurtarma çalışmalarına katılan Yalova Mahalle Facia Gönüllüleri Derneği (Mag-Der) ekibi, deneyimlerini gayrı gönüllülerle paylaştı.

Yalova Mag-Der Başkanı Sabri Karaçam ve aynı kadro gönüllü deprem sonrasında bölgede arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Bölgeden dönen toplum örgütü taharri istirdat ekibi sair gönüllülerle tıpkısı araya geldi. Halil İnalcık Kültür Sarayı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda muhtemel Marmara depreminde yapılması gerekenler masaya yatırıldı. Toplantıda ayrıca hareket sonrasında kontrol istirdat ve yardım çalışmalarında yaşanan aksaklıklar de değerlendirildi. Marmara depreminde benzer aksaklık olmaması namına benzeri hazırlanacak ifade ilişik kurumlara teslim edilecek.

Bölgede yaptıkları çalışmalar hakkında hikmet veren Başbuğ Karaçam ise depremin geçmiş haset bölgeye ulaştıklarını söyledi. Karaçam, Kahramanmaraş kriz merkezine uğrayarak göreve başladıklarını belirterek, “Görev süresinde bir nice kişiyi hareketli ve hangi yazık ki bir nice dahi emrihak etmiş vatandaşımızı göçük altından çıkardık. Yapmış olduğumuz çalışma raporlarını Kahramanmaraş AFAD Akse Merkezine ilettik. Tıpkısı hane gönüllümüz enkazda çalışırken bire bir kısım arkadaşımız üstelik depremzede ve enkaz altında bulunanların yakınlarına maneviyat vermeye, mevrut yardımların paketlenmesi ve dağıtımında çalıştı. Ayrıca bire bir köyde ahırın yıkılması ve önünün kapanmasından muhit mahsur artan hayvanları kurtardık. 21 sene önceki başlayan bu eli nimetli eğitimlerin sonucunda yoz haddinden fazla makro çalışmalara imza atıldı” dedi. – YALOVA

Share: