‘Yapay tatlandırıcı kanseri tetikliyor’

Şeker dolayısıyla kilo alımını menetmek üzere milyonlarca can marifetiyle kullanıldığı belirtilen bileşimli tatlandırıcıların etkisi, sigara, yara beslenme, gözyaşı ve fiziki etkinlik gibi başka değişkenlerle karşılaştırarak incelendi. Fransa’da 103 bin birey üstünde yapılan araştırmada, tatlandırıcı kullanan kişilerin, kullanmayanlara göre kanser olma ihtimallerinin yüzdelik 13 henüz aşkın olduğu açıklandı. Araştırmada, bireşimli tatlandırıcı tüketmenin amansız hastalık ihya riskini artırabileceği söylendi.

2009-2021 ortada 100 binden fazla kişinin verilerini analiz eden veri insanları, tatlandırıcılarda kâin aspartam ve asesülfam potasyumun daha erdemli kanser riski oluşturduğunu tabir etti.

Amansız Hastalık riskini yüzde 13 artırıyor

Fransa’nın INSERM enstitüsünde araştırı direktörü ve çalışmanın koordinatörü Mathilde Touvier, aşkın miktarda tatlandırıcı tüketen katılımcılarda tüketmeyenlere kıyasla kanser riskinin yüzde 13 elan çok olduğunu dile getirdi.

103 bin katılımcının yüzdelik 79’u kadındı ve yüzdelik 37’si sentetik tatlandırıcılar tüketti. Meşrubatlar tüketilen yapay tatlandırıcıların yarısından fazlasını oluştururken, kutu tatlandırıcılar yüzde 29’unu oluşturdu. Çalışmanın bulgularında tatlandırıcı kullanımının “meme başı kanseri ve obezite” ile münasebetli kanserler üzere daha faziletli riskler oluşturduğu tayin edildi.

Touvier, “tüketicilerin dirim tarzlarıyla bağlantılı önyargıları ağız ağıza dışlayamayız” diye niteleyerek, çalışmanın sonuçlarını ayarlamak için elan aşkın araştırma yapılması çağrısında bulundu.

ÇAKER Ulusal Kanser Enstitüsü ve İngiltere Kanser Araştırmaları, tatlandırıcıların kansere sebep olmadığını ve Avrupa Besin Güvenliği Otoritesi yoluyla yararlanma üzere yetkilendirildiğini söylemişti.

Londra Amansız Hastalık Araştırmaları Enstitüsü’nden Michael Jones ise, çalışmada bildirilen bağlantının “illiyet anlamına gelmediğini” ve “sentetik tatlandırıcıların kansere hastalık olduğunun kanıtı olmadığını” belirtti. Bulguların “tatlandırıcı namına bireşimli tatlandırıcı kullanan kişilerde kanser riskinin artabileceğini” öne sürebileceğini söyledi.(NTV)

Bilirkişi beniâdem açıkladı: Vücut tüketimini kesmek amansız hastalık riskini düşürüyor

Uzmanlar uyardı: Reflü özen edilmezse kansere dönebilir!

Genişlik yoğun görülen kanserler

Ölüm nedenleri arasında kanser ikinci sırada

Obezite ve meme kanseri doğrudan münasebetli

Türkiye genelinde araştırı: Aşının kansere etkisi hangi oldu?

Share: