Yargıtay’ın o kararı virüs krizinde kiracılar amacıyla misal evet mu

Güneş Tacı virüs salgını cihetiyle alınan önlemler ve ticari hayatın yüce ölçüde aksaması, icar ilişkilerinde de majör mesail ortaya çıkardı. Önümüzdeki günlerde bu sorunların muhteşem benzeri kısmı mahkemelere hareketli. Konuyla ilişkin değerlendirmelerde kâin Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Imge Yeniocak, 2011 yılında yaşanan Van Depremi’nden sonradan sunulan bir karar kararının, zaman birçok icar probleminin çözümü itibarıyla emsal oluşum edebileceği görüşünde.

Şimdilerde yaşanan kira ilişkilerindeki mesail üstüne hakimlerin değişmeyen vermekte zorlanacağını öne süren Imge Yeniocak “Zira hukuken bilcümle icar sözleşmelerini kapsayacak bir tane bire bir çözüm yöntemi sunulamaz. Herhangi Bir kesim ilişkisinin kişi hususi koşulları değerlendirilerek sonuca varılmalıdır. Kira problemlerinin çözümü itibarıyla, evvelden yaşanan benzer mücbir etmen süreçlerinde icar sözleşmeleriyle ilgilendiren sunulan mahkeme kararı kararlarından faydalanmak gerekir” dedi.

Müstevli döneminde endüstri sektörü ne yapmalı?

Alelhusus Van Depremi’nden sonra sunulan ayrımsız şiddet kararının, zaman bir nice icar probleminin çözümü itibarıyla nüsha teşkil edeceğinin altını çizen Yeniocak şöyle konuştu: “Van depreminden bir anda evvel, benzeri işyeri amacıyla yüksek bedelli ayrımsız kira kontratı imzalayan kiracı, depremden bilahare şehirdeki ticari hayatın tevakkuf noktasına gelmesi gerekçesiyle, icar bedelinin indirilmesi amacıyla mahkemeye başvurması üstüne Yargıtay, kiracının, deprem sonrası şehirdeki ticari hayatın yabansı biçimde yavaşladığı yönündeki iddiaları hakkında ehlivukuf raporu alınması gerektiğini, kıytırık bu iddialar doğruysa, kira bedelinde tıpkısı hacim iskonto yapılması gerektiği yönünde değişmeyen vermiştir. Analog ayrıksı kararlar da var.”

New York’ta salgında zorunlu çalışanlara yüzdelik 50 prim planı

DURUMUNUZU VE İNDİRİM TALEBİNİZİ GÖZ EVET DE İŞ YERİ SAHİBİNİZE YAZILI YERINE BİLDİRİN!

Kovid-19 salgını sebebiyle alınan önlemler ve ticari hayatın alışılmamış bir sürece girdiği şimdilerde, print durumda küsurat kiracıların eş tıpkı savunmayla, bu süreç süresince icar bedellerinin indirilmesini temenni etme imkânlarının olduğunu vurgulayan Yeniocak, yaşadıkları durumu ve tenzilat taleplerini zaman geçirmeden hareket yeri evet da basamak sahiplerine mukayyet olarak bildirmeleri gerektiğini belirtiyor. Talebin kabul edilmemesi durumunda ise mahkemeye gidilmesi halinde konuya yargının hal bulacağını söylüyor. 

Altun: Söz sonrası üzere umutluyuz

ABD’deki eyaletler Kovid-19 tedbirlerini hafifletmeye hazırlanıyor

Share: