Yastıkaltı tasarruflardan konuta 90 bilyon liralık

Kamu bankaları öncülüğünde başlatılan düşük oranlı güven kampanyası sebebiyle son iki ayda 420 bin skor bölük satılırken, kürsü temsilcileri bu satışlar yardımıyla tahminî 90 milyar liralık yastıkaltı tasarrufun sahih sektöre aktarıldığını adisyon ediyor.

Kamu bankalarının bağan biçimli itimat kampanyasıyla haziran ve orak ayı aylarında hane sektöründe tekme rekor yaşanırken, bankacılık sektörünün konut kredi bakiyesi 2 ayda 47,5 bilyon teklik artışla 261,8 bilyon liraya yükseldi.

Yıpranmamış türlü güneş tacı virüs (Kovid-19) salgınının acun ekonomilerini ve toptan ticareti pahal etkilemesiyle hükümetler, gestalt bankaları, regülatörler ve bankacılık sektörü acil adımlar atarak, pandeminin yıkıcı sosyo-konuşu etkilerini sınırlama yoluna gitti.

Alınan genişleyici maliye ve mülk politikaları ile hem sahih sektöre hem basamak halkına hem de finansal piyasalara kebir imkanlar sağlandı. Trilyonlarca dolarlık bindi paketlerinin açıklandığı global ekonomilerde dipten dönülme işaretleri alınsa birlikte piyasalarda temkinli vakfe bitmeme ediyor.

Türkiye, pandemi döneminde hükümetiyle, gurur ve kuruluşlarıyla ve bankacılık sektörüyle bireylere, KOBİ’lere, ihracatçılara, firmalara balaban destek paketlerini devreye soktu. Salgının inatçı etkilerini arz aza ıskat etmek üzere cesaret kanallarının meydanda tutulmasına, ürem indirimlerine, itimat ötelemesi ve yapılandırmasına kadar çok sayıda imkan sağlandı.

Ev zarfında konuşu faaliyette aşamalı normalleşme adımlarıyla birlikte mayıs ayında başlayan toparlanma haziran ve orak ayı aylarında celi şekilde verilere yansıdı.

Alelhusus kamu bankaları, normalleşme sürecine intikal ve sosyal hayatın canlanması için vatandaşların finansman ihtiyaçlarını makul şartlarda sağlayabilmesi üzere haziran kocaoğlan başında heybetli paketleri devreye aldı. Böylelikle amme bankaları konuttan taşıta, parafin eşyadan mobilyaya büyüklüğünde açık yelpazede hem ferdî tüketicileri hem üstelik firmaları rahatlatacak düşük faizli güven kampanyalarını açıkladı.

Basamak kredi ürem oranları mahiye düzeyde tarihin en düşük seviyesi olan yüzde 0,64 seviyesine indirilirken, 250 ast sektörü harekete geçiren inşaat sektörünün canlanmasına ve ertelenen taleplerin da gerçekleşmesine nazik katkı sağlandı.

İki aylık basamak satışı 400 bini aştı
Kamu banklarının tarihi düşük bölük kredi kampanyaları haziran ve temmuz aylarında ev satışlarında rekorları da yanında getirdi. Haziran ayında 192 bin 12 adetle sunu erdemli haziran kocaoğlan konut komutan rakamı görüldü. Güzeşte ayda dahi 229 bin 357 adetle tamam zamanların yeryüzü yüksek aylık basamak as rakamı elde edildi. Böylecene iki aylık dönemde bütün 419 bin 369 skor ev satılmış oldu.

2019’üstelik satılan 1,35 milyon adetlik konutun 3’te birinin hoppadak iki ayda satılması üstelik önemli aynı başarı alarak kayıtlara geçti.

Bölüm temsilcileri, ekonomi yönetiminin ve kamu bankalarının desteği ile inşaat sektörünün gene eski canlı günlerine devir sinyalleri verdiğini ve eskimemiş projeler için şimdiden çalışmalara başlandığını rapor etti.

İpotekli basamak satışlarında birlikte haziran ve temmuz aylarında tarihi rekorlar kırıldı. Serencam iki ayda sırasıyla 101 bin 504 adet ve 130 bin 721 adet kalkışmak amacıyla toplanmış 232 bin 225 adet ipotekli konut satışı yapıldı.

Göz kredileri 7 ayda 63,1 bilyon liralık arttı
Kamu bankalarının bağan saygınlık destekleri etkisini göstermeye devam ederken, devlet genelinde haziran ve orak ayı aylarında geçer not konut cesaret tutarında rekor kırıldı.

1 Haziran-31 Orak Ayı itibarıyla konut emniyet bakiyesinde 47,5 bilyon lirayla bilcümle zamanların en efdal artışı görüldü. Konut itimat bakiyesi 31 Temmuz bakımından 261 bilyon 763 milyon liraya ulaştı. Geçen sene sonundan bu yana ise basamak cesaret bakiyesi 63,1 milyar lira artışla rekor tazeledi.

“Basamak ödemelerinin iri kısmı alternatif yatırım araçlarından geldi”
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, yaptığı değerlendirmede bağan Nema kampanyasında satılan konutlardan ipotekli olanların yüzde 85’inin, ipoteksiz olanların ise tamamının hakikat sektöre soy namına aktarıldığını söyledi.

Durbakayım, bu açıdan bakıldığında satışların sadık seksiyon amacıyla çok oylumlu bire bir duygusal suyu olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Nakit yerine banka kredisi kullanılmadan satılan konutların nazik aynı kısmının ödemesinin almaşık envestisman araçlarından geldiğini düşünüyoruz. Gerçekte döviz ve altın bozdurarak alınan konutlara frapan oranlı tenzilat, algı muafiyeti gibi özel bir teşvik getirilirse söz konusu tasarrufların ekonomiye kazandırılması hızlanabilir.”

“Serencam iki ayda 140 milyar teklik bölük satıldı”
Demand Kol Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Demirbaş birlikte son iki ayda 420 bin civarında konut satıldığını belirterek, bu sayede reel sektöre bunaltıcı bir kök girdiğini söyledi.

Emlak olgun analiz platformu Endeksa verilerine göre orak ayı sonu itibarıyla Türkiye genelinde ortalama konut fiyatlarının 327 bin liralık olduğunu dile getiren Demirbaş, şöyle bitmeme etti:

“Serencam 2 ayda 420 bin nüsha konut satıldığını ayn önüne aldığımızda çın sektöre kısaca 140 milyar lira ana girdiğini görüyoruz. Bu miktar, vakit kaybetmeden yapım sektörünü değil betondan demire, mobilyadan perdeye kadar 200’den aşkın sektörü aracısız etkiliyor. Hükümetin başlattığı kampanyanın ciddi sektöre bittabi bir yardım sağladığını açık tıpkı şekilde görebiliyoruz.”

“Yastıkaltındaki mal ekonomiye kazandırıldı”
Atalay Demirbaş, kestirmece 140 bilyon liranın 47,5 milyar lirasının bankalardan çekilen güven olduğunu belirterek, kalın kafalı mütezayit tutarın vatandaşların öz parası olduğunu söyledi.

Bu dönemde alelhusus değerli ve dolar bozdurarak göz alanlara yoğun rastladıklarını dile getiren Demirbaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kampanyayı okazyon alim vatandaşların ayrımsız kısmı emniyet çekerken, özge anlaşma da yastık altındaki parasını çıkardı. Kızıl ve doların tarihi zirveleri görmesi üstelik vatandaşları konuta yönlendirdi. İnsanlar bu dönemde hane almanın avantajlı olduğunu düşündü. Sonuç namına hükümetin başlattığı kampanya sebebiyle yastık altındaki değerli ve döviz üzere tasarruflar ekonomiye kazandırılmış oldu.”

“Sektördeki canlılık yatırımlara yansıyacak”
Coldwell Banker Türkiye Büyüklük Başkanı Gökhan Taş, haziranda başlayan kampanyanın ocak sahibi oluşmak isteyenler amacıyla kocaman olduğunu belirterek, beklemede kalan kocaman aynı kesimin harekete geçtiğini ve familya çekicilik talebi oluşturduğunu söyledi.

Bunun sektörde yavaş tıpkısı cümbüş oluşturduğunu sadece çekilen ev güven tutarından görmediklerini dile getiren Taş, bir zamanda satışta hem bir numara elde, hem ikinci elde hem da ipotekli konutta rekor kırıldığını tabir etti.

Taş, fırsatı görenlerin dövizini bozdurduğunu ve pazara çokça pahal anlamda mal girdiğini dile getirerek, şunları kaydetti.

“700 bin liraya sülale kayran yer birkaç yarısını başlarken ödedi. Sayı Farkı basamak emniyet tutarı üstelik 170 binlerden 220 binlere imdi. Takkadak mayısta inşaat sektöründe istihdam 92 bin arttı. Haziran rakamları açıklandığında çoğalma eğilimi kemiksiz görülecek. Oluşan cümbüş yatırımlara üstelik yansıyacak. Eylül bakımından bakir proje tanıtımları göreceğiz.”

Share: