Yatırımcılar saklı yazı mevcudat amacıyla açık kavait istiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kripto paraların kurumsal şirketler vasıtasıyla akseptans görmesiyle alay malay şirketlerin finansal yapısı baştan adese altına alınmaya başlandı. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak şirketlerin dengelem raporlarında bahis konusu dijital varlıkların değeri nazik tıpkısı ehemmiyet taşıyor. Financial Times yazarı Francine Mckenna konuyla ilişkin yazısında kripto varlıklara müteveccih açık muhasebe kurallarının olmamasını eleştirdi. Mckenna’evet bakarak, düzenleyici kurallardan mahrum olan şirketler saklı yazı paralara üzerinden mali stratejilerini yönlendirebilir arkaç geldiler. Finans yazarı dengelem kayıtlarındaki bu kanuni boşlukların yatırımcı kararlarını yanlış yönlendirebileceğine dikkat çekiyor. İşte Mckenna’nın o yazısı:

“Dijital varlıkların mütezayit kullanımına rağmen, şirketler bu varlıkları tuttuğunda ne yapılması gerektiğine ilişik muhasebe kuralları bibi balaban tıpkı antrakt içeriyor. Yatırımcılar bu akıbet derece değişken yatırımlarda elan çok netliği adalet ediyor.

Ne ÇAKER’dahi hangi bile arsıulusal alanda muhasebe kuralları özellikle Bitcoin yahut stablecoinler kadar dijital varlıklardan bahsetmiyor. Bugüne kadar yalnız, Amerikan Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü’nden bu yönde bağlayıcı olmayan saymanlık yönergesi geldi ve bu direktif Haziran 2019’de Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’nın düzenleyici yönergeleriyle analog yönde ilerliyor.

Kuruluşların yönergeleri yoruma tabidir, fakat rastgele ikisi bile kripto yatırımlarının maddi sıfır varlıklar olarak hesaplanması gerektiğini öne sürmektedir. Değerlerindeki ayarlamalarsa sadece bedel düşüşleri üzere yapılır. Varlıklarda, komutan yapılana kadar kazançların değerini yansıtacak arızi fevk taraflı ayarlamalar yapılmasına izin verilmez.

amma velakin, bu yönergeyle, borsalarda listelenen şirketlerin oynaklığı yüksek saklı yazı varlıklarına erbap olması, yatırımcılara yapılan sunumlarda ve basın bültenlerinde zaruri dosyalamaları eklemek üzere tatbikat yapabilme üzerine bol miktarda imkan sağlıyor. Bu seçimler, şirketlerin kripto stratejileri ile ilişkin piyasa anlatısını şekillendirecektir.

Kısaca 125.000 Bitcoin’i elinde bulundurarak dünyanın halka boş arz iri Bitcoin varlığının sahibi olduğunu sav eden yazılım şirketi Microstrategy’yi ele alalım. Kâin meydan oranlarında, bu cirim kısaca 5 bilyon dolar değerindedir.

Microstrategy’nin Bitcoin varlıklarını yatırımcılara sunması sebebiyle 7 Ekim tarihinde KÖLE Söylenegelmiş Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) şirketi incelemeye aldı.

Şirket, “bir tane uyum adisyon planı” (GAAP) olarak bildik kurallar kapsamında kanuni hesap bildirimini yaptı ve varlıklarının değerine ilişkin bozuklukları açıkladı. Dördüncü çeyrek sonucunda 146,6 milyon dolarlık bire bir Bitcoin derece kaybı bildirdi.

bununla birlikte, Microstrategy henüz önceki Bitcoin varlıklarındaki dengesizlikleri dışlayan bilanço basın bültenlerinde GAAP dışı yarar ve kötülük rakamları üstelik sunmuştu. Bu soy alternatif ölçümler yanıltıcı kabil, zira yatırımcıları şirketin mali sonuçları hakkında sakim tıpkı hikaye anlatan rakamlara akla yatkın yönlendirirler.

Microstrategy, SEC’e verdiği yanıtta, bazı yatırımcıların “Bitcoin akça dışı derece kaybı kayıplarının, meydan değerindeki artışları denk önemle dikkate almadan değerli bilgi yerine görülemeyeceğini” savundu. Firma Bitcoin satın almanın amiyane hareket operasyonlarının benzeri parçası olduğunu iddia etse da, saklı yazı dünyalık birimindeki değer düşüşü kaynaklı kayıpların bildirilmesinin, yatırımcı analizlerinde dikkatleri şirketin ana hareket kolu olan yazılım analitiğinden eksantrik ayrımsız yöne makul dağıtabileceğini söyledi.

Ancak SEC henüz bilahare Microstrategy’nin yaklaşımına itiraz etmeye karar verdi. Bu itiraz, SEC mektubunun 20 Ocak’ta açıklanmasından sonra şirketin hisse fiyatında yüzde 20’lik benzeri düşüşü tetikleyecek büyüklüğünde maddiydi.

SEC önünde böylecene değme kripto hayat sahibi şirketin bilançolarında GAAP dışı ayarlamaların kullanımını durdurabilir. Ara Sıra şirketler SEC’in cevabından çekimsenmek üzere kendi başlarına yatırımlarını durdurabilir. Fakat kesin kuralların yokluğunda, mütebeddil muhasebe yaklaşımlarına saklı yazı varlıkları olan şirketler değişmeyen veriyor.

Serencam bilançosunda Tesla, hesaplardaki gayrı öğelerle ilgilendiren serencam zamanlardaki aynı düşüşlerin zıt etkisi görüldü. Fakat Coinbase ve Square geçmişteki bilançolarında saklı yazı varlıklarla henüz kilitsiz küreksiz tıpkı şekilde bağlantılı bozulmalar bildirmişti.

Coinbase ayrıca, doların değeri marifetiyle desteklenen ve KUL para birimine mümasil tıpkısı değere eş olan stablecoin namına adlandırılan dijital mal birimi USD Coin’deki (USDC) kısaca 92 milyon dolarlık varlıkları hakkında benzeri saymanlık kararı kabul etmek zorunda kaldı. Bu nedenle, firma USDC’leri akçe kabilinden “çokça likit olan veya aynı yıl süresince akça yerine satılabilen varlıkları” barından bilanço kategorisi adına mevcut mevcudat altında sınıflandırır. USDC varlıklarına mali aynı açacak kadar davranır. Bu ayrımsız zamanda, varlığın sönüm edilen maliyet üzerinden değerlendiği anlamına sağlık.

Bu yaklaşım, olgun analitiği grubu Palantir’in mahşer günü himaye yatırımı olarak satın aldığı değerli varlıklarına pekâlâ davrandığına eş bir durumdur. Takım geçtiğimiz Ağustos ayında 50 milyon dolar mesabesinde 100 onsluk kızıl külçeleri satın alacağını duyurmuştu. Palantir önceleri altını maliyetine bakarak kaydetti ve herhangi bir ahit maliyetine veya adaletli meydan değerinin elan bağan olmasına bakarak yeniden değerlemeyi planlıyor.

Gelecekte muhasebe üstüne müteveccih daha şişman zorlukları geliyor cins. Örnek yerine pir ısınan NFT pazarını ele alalım. Şirketler defterlerinde NFT’leri elbette kaydedecek? Kroll’dahi alternatif huzur uzmanı olan David Larsen, NFT’ler amacıyla bibi çok bir iki ikincil veriş olduğunu söyledi. Tamam şirketler Bored Ape NFT’lerini bilançolarına bittabi yerleştirecek?”

Rusya kripto parayı yasaklamayacak; koşullu müsaade verecek

 

Künefe NFT oldu

 

Dev banka Bitcoin üzere adaletli fiyatı ortaya çıkardı!

 

Share: