Yemen’deki çatışmalarda 4 Husi milis hayatını kaybetti

Yemen’deki Husiler, ülkenin güneybatısındaki Taiz kentinde kalabalık güçleriyle girdikleri çatışmada, 4 milisin öldüğünü duyurdu.

Husilere sınırlanmış bilgelik ajansı SABA’ya bakarak, hükümet güçleriyle yaşanan çatışmada hayatını kaybeden 4 hayat üzere hükûmet merkezi Sana’birlikte cenaze töreni düzenlendi.

Milislerin öldüğü ahit ve içtima kesin kendisine açıklanmadığı haberde, Taiz’deki çatışmalara bel edildi.

Yemen Silahlı Kuvvetlerine sınırlı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada üstelik Taiz kentinde kalabalık güçleri ile Husiler ortada çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Yemen’deki kriz

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana payitaht Sana ve ara sıra bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon hükûmeti güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere cebin Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022’de Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kişmiri ve bahir operasyonlarını 2 kamer süresince durdurmayı akseptans ettiğini duyurmuş, bırakışma daha sonra iki posta uzatılmıştı. Taraflar beyninde 6 kamer süren mütareke 2 Ekim’de sona ermişti.

Share: