Yemen’deki patlamada BAE destekli güçlerin komutanı hayatını kaybetti

Yemen’in güneyindeki Ebyen ilinde meydana mevrut patlamada, Mürekkep Zenci Emirlikleri’nin (BAE) desteklediği Cenup Geçiş Konseyi (GGK) komutanı ve beraberindeki askerlerin hayatını kaybettiği açıklandı.

GGK’ye mecbur Cenup Silahlı Kuvvetlerinden (GSK) konuya dair bağlanmış izah yapıldı.

Açıklamada, 4. Yaya Tugayı’na tutkun 2. Zümre Komutanı Abdurrahman halk-Muakar ve beraberindeki askerlerin patlama sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

GGK askerlerinin Ebyen’in Mudiye ilçesindeki tıpkı faaliyetler sırasında meydana mevrut patlamada öldüğü belirtilen açıklamada, Muakar ile birlikte olayda hayatını kaybeden askerlerin sayısına ilişik bilgi verilmedi.

GGK, Ahali Ayakçak’nin kalesinde kontrolü sağlamıştı

GGK, 22 Ağustos 2022’de Ebyen’deki terör örgütleriyle savaş üzere Maşrık Okları Operasyonu’nu başlattığını duyurmuştu.

Operasyon çerçevesinde, Yemen’in Zencibar ilçesinin doğusundaki Meraşika dağlarında Ahali Ayaklık unsurlarının bulunduğu Genişlik-Çocuk ve Muvcan vadilerini ele geçirdiğini açıklanan GGK güçleri, El Pedal’nin Mutedil Şarki’daki en balaban kampı ve kalesi konumundaki Umran Vadisi’nde birlikte kontrolü sağladığını bildirmişti.

GGK, 1 Aralık’ta ise Ebyen’deki “terörist” gruplarla mücadele için “Doğu Okları Operasyonu’nun ikinci aşamasını başlattığını açıklamıştı.

Share: