Yeni binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu

Belde ve Kentçilik Bakanlığınca hazırlanan Düzenlenen Alanlar İmar Yönetmeliğinde Ayrım Yapılmasına Dayalı Talimatname, Resmi Gazete’birlikte yayımlandı.

Yönetmelikle, kuraklık sorununun anbean artması de dikkate alınarak imdi 2 bin metrekareden şişman parsellerde düz yazı edilecek tekmil binaların çatılarında toplanan baran sularının, bahçe sulama yahut arıtılarak çatı ihtiyacında kullanılmak üzere bostan zemini altında aynı depoda toplaması üzere “baran suyu çokluk sistemi” yapılması zorunluluğu getirildi.

Yönetmelikle belediyeler ve izin vermeye çıkışlı başka kurumlara, henüz bayağı parseller için de bu konuda zorunluluk getirebilmeleri yetkisi da verildi.

Çatı Anahtar Belgesi alınan binalar
Yönetmeliğe bakarak, iskanlı binanın, tıpkısı bağımsız milletvekili bölümünde sonradan yapılan aykırılıklar dolayısıyla “Bina Vasıta Belgesi” alınmışsa değişik bölümlerde dahi tebeddülat yapılabilecek.

Üstünde gürpedek çok bina yapılma hakkı mevcut parsellerde, mevzuata uygun olmayan ve “Çatı Araç Belgesi” kâin tıpkısı binanın marjinal kısımlarının alanı, parselin mamure hakkından düşülmeyecek şekilde, kalan bayındırlık hakkı süresince bakir çatı yapılabilecek.

Yönetmelikle, yoldan yüksek parsellerde arkası yer doldurularak yapılan ve kimi zaman gösterişli yağışlar neticesinde yıkılabilen ayrıca kaldırımlar üzerindeki gelgeç trafiği üstünde kalın oluşturan faziletli bostan duvarları da düzenlendi.

Buna bakarak, posta kotu ile bire bir seviyedeki civar bahçelerde yapılacak bostan duvarı yüksekliği bildirme aşkın 50 santim olacak, yoldan efdal yöre bahçelerde ise zar yüksekliği yöre bahçenin elbette dayanak kotunu yer aşkın 50 santimetre geçebilecek.

Rusya’bile talih çapında Navalny protestosu

Küresel piyasalar haftaya Fed’in nema kararı izlem edecek

Bilançolar borsada nasip bazında hareketleri artıracak

Bill Gates güneş tacı aşısı oldu

Share: