Yeni çocuk, bölük sahibi olmakta zorlanıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Acun ekonomisinde yaşanan damarı bozuk gelişmelere hane fiyatlarında yaşanan çoğalma da eklenince kullanılmamış çocuk, karı sahibi olmakta az çok zorlanıyor. Bunun görgüsüz bire bir nedeni var: satın alma gücü.

Milenyum kuşağı olarak birlikte bilinen Y kuşağı (26-41 yaş arası) ve Z kuşağına ilgilendiren kişiler (18-25 gözyaşı arası) herhangi bir ne büyüklüğünde familya sahibi girmek isteseler üstelik bunu başarabilecek mübayaa güçleri bulunmuyor. Mart ayında yayınlanan ve New York merkezli mal şirketi Bankrate tarafından İngiltere merkezli ahzüita araştırı şirketi YouGov’a yaptırılan anket verilerine göre, BENDE’li yetişkinlerin yüzdelik 74’ü sülale sahibi olmayı Amerikalı rüyasını gerçekleştirmenin genişlik mefret şartı yerine görüyor. Ankete katılanlar beyninde Amerikan rüyasını apayrı şekilde tanımlayanlar birlikte bulunuyor. Buna göre, katılımcıların yüzde 66’sı emekli olma şansını, yüzde 60’ı kalburüstü benzeri kariyeri ve yüzde 40’ı ise çocuk sahibi olmayı bu rüyayı akdetmek amacıyla bire bir yiyecek namına görüyor. Üniversite diplomasına eş olma kriteri ise yüzdelik 35 ile sonuç tam yer alıyor.

ÇAKER’li yetişkinlerin yüzdelik 74’ü karı sahibi olmayı Amerikan rüyasını gerçekleştirmenin en şanlı şartı namına görüyor.

 Güçlükle mübayaa gücü ve artan sülale fiyatları

Anketin detaylarına inildiğinde, Y kuşağına ait kişilerin yüzdelik 65 ile karı sahibi olmayı genişlik balaban ölçüt saydıkları görülüyor. Bu fehamet Z kuşağı için ise yüzdelik 59. 1.397’si karı sahibi girmek için 2.529 kişiyle yapılan ankette, henüz eş sahibi olmayanların üçte ikisi, ocak sahibi olamamalarının altında yatan sebep yerine satın alınabilirliği gösteriyor. Z kuşağı, gelirinin tıpkısı ocak satın almak üzere yeterince efdal olmadığını belirtirken, Y kuşağı ise kalan eş fiyatlarını ana neden namına görüyor. Cnbc.com’dan Tom Huddleston Jr.’ın haberine bakarak sormaca sonuçları, çoğu insanın eğer ödeyebilme güçleri olsa, elan fazla eş satın almayı tercih edeceklerini gösteriyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Bankrate Ser Analisti Greg McBride de, aile sahibi olmayanların ensiz dirimsel ve yüksek sülale fiyatlarını karı sahibi olmanın önündeki yeryüzü iri engeller olarak gördüklerini belirtiyor.

Basamak piyasasında yüzde 34’lük artım

Gelişmelere bakıldığında, ÇAKER’dahi hele serencam iki yılda ev piyasasında fiyatların az çok yükseldiği gözleniyor. Pandeminin başlangıcından bu yana averaj yüzdelik 34’lük bire bir artışın gerçekleştiği konut piyasası, serencam zamanlarda ise yavaşlama belirtileri gösteriyor. Ancak öğrencilerin faziletli takanak yükleri ve aksiyon gücü piyasasındaki baskılanmış ücretler, bakir zürriyet ilkin tevessül etmek üzere bir nice dirilik amacıyla ocak sahibi olmanın giderek zorlaştığı anlamına geliyor. Ankete bakarak Z kuşağının yüzde 75’i ve Y kuşağının yüzde 69’u bir aile sahibi olabilmek üzere daha makul fiyatlı evlerin bulunduğu eyaletlere taşınmayı birlikte düşünüyor.

Share: