Yenigün: Konut stokunu yok etmek amacıyla fon oluşturulmalı

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Anadolu Ajansı (AA) Tutum Masası’na mihman oldu ve gündeme ilgili soruları yanıtladı.

Türkiye’nin almanak ev ihtiyacının 900 bin olduğuna işaret eden Yenigün, “Son tıpkısı senedeki hareketler insanları belirsizliğe götürdü. İnsanlar önünü göremiyor, dövizde mi kalayım, yüksek repo mi alayım, gidip daire mi alayım? Ofis alımları azaldı.” diye niteleyerek konuştu.

Yenigün, martta Türkiye Gayrimenkul Paydaşlık Bankası’nın açıldığını anımsatarak şunları kaydetti:

“Şu zaman hane stoku 800 bin ile 1 milyon arasındadır. Konutlar fon tarafından alınırsa sav çözgün olacak. Fonu, Türkiye Taşınmazlar Paydaşlık Bankası oluşturabilir. Bu alımlar olursa inanıyorum ki bu kaynak 2-3 yıl bilahare çıktı dünyalık kazanacak. İnsanlar dairelerini alacaklar, debi başlayınca işsizliğe de faydası olacak. Göz stoku müteahhitten fona geçmeli.”

Yenigün, bu öneriyi Türkiye Emlak Katılım Bankası yetkilileriyle de konuştuklarını bildirdi.

“İmar planları cezire bazında olmalı”

“Seçme önüne gelene onay verilmemesi gerektiğini” vurgulayan Yenigün, hesapsız basamak yapılmasının sakıncalarına dikkati çekti.

Yenigün, mamure planlarının toplumun vicdanını zedelemeyecek şekilde hazırlanması gerektiğini belirterek planların “parsel” değil “cezire” bazında ve “master tasrif” olarak yapılması gerektiğini dile getirdi.

Ekonomide yaşanan gelişmelerin etkisiyle kara yolları ve demir yollarında yatırımcı kuruluşlara ayrılan ödeneklerin yüzde 70 azaldığına meni fail Yenigün, bu proses zımnında tıpkı tasfiye kararnamesinin çıkarıldığını hatırlattı. Yenigün, bu kararnameyle devletin fevkalade bire bir evolüsyon olduğu takdirde bütçesinde düzenleme imkanı bulabileceğini söyledi.

Mithat Yenigün, bu kararnameyle “bedel farkı kararnamesi”nin da devreye girmesi gerektiğini kaydetti.

Share: