Yer satışları yüzdelik 20 arttı

Tapu ve Kadastro Umumi Müdürü Mehmet Zeki Ünlü, yaptığı açıklamada, Türkiye’de mart ayından itibaren müstevli süreci dolayısıyla herhangi bir alanda olduğu kabil taşınmazlar alım satımında de daralma olduğunu söyledi.

Buna sınırlı kendisine alınan tedbirler kapsamında güven faizlerinin düşmesiyle alanda “patlama” yaşandığını belirten Ünlü, “Faizlerin düşmesi kredileri pahal anlamda albenili ağıl getirdi, hakeza olunca dahi talep arttı.” dedi.

Yer alımında insanların imdi uğraşı bahçelerine yöneldiğini anlatan Ünlü, hobi bahçelerinin gurur satımının kooperatif hissesi şeklinde yapıldığını, tapuda iş yapılmadığı amacıyla de bu bilgilerin kayıtlara geçmediğini anımsattı.

Umum Müdür Adlı, yer satışına ilişkin, “Sülale-teşrinievvel döneminde toplanmış 368 bin 215 arsa satışı gerçekleşmiştir, geçen yıla göre yer satışında tahminî yüzde 20’lik ayrımsız artış bahis konusu. Bu koca işlemlerinden 23 bin 702 koca tutulu namına yapılmıştır. Yer satışlarında sunma çok işlem yapılan iller de bölük satışıyla koşut. Bu iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya, Gaziantep, Adana, Kocaeli, Bursa ve Tekirdağ’dır.” bilgisini verdi.

Salgında arsa yatırımcısının profili değişti

Adlı, bölük satışlarına ilgili olarak üstelik mart, april aylarında günce bölük gelgel satımının 3-4 bine kadar düştüğünü fakat faizlerin düşmesinin ev satışlarını birlikte etkilediğini, günce gurur satımın 20-22 bin beyninde gerçekleştiğini dile getirdi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya kabilinden basamak talebinin aheste olduğu illerde satışın fazla olduğuna işaret fail Adlı, “Bazen illerde göz satışı yüzde 300 arttı. Türkiye genelinde marttan ekime kadar çoğalma oranına baktığımızda geçen yıla oranla yüzdelik 27 civarında aynı çoğalma var. Ocak-ilk teşrin döneminde ise 1 milyon 281 bine andıran ev çalım satımı gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

Bu mir işlemlerinin süresince cesaret ile gerçekleştirilen ikinci umum ve akim konutların yanında cesaret kullanılmadan alınan konutlar da olduğuna dikkati calip Ünlü, şunları kaydetti:

Güven kullanılarak alınan konutlarda yüzdelik 42,5 artış var. Vatandaşın yüzde 42’den dahası güven kullanarak hane alım satımı yapmış. Cesaret kullanmayanların oranında ise düşüş var, yüzde 3’lük aynı eksilme ergin. İkinci umum konutlarda mir elan aşkın, bir numara umum konutlar ona göre daha beş altı. Bu sene Eş-teşrinievvel döneminde ipotekli basamak satışı ise geçen seneye göre yüzdelik 124,2 kalık.”

Genel Müdür Ünlü, sunu aşkın bölük satışının sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Konya, Kocaeli, Adana ve Gaziantep gibi şişman illerde gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

İBB’den arsa bey ihalesi

 

Share: