Yetmez ama PEKI!

İnsanların tensel eğilimleri konusunda ilk kapsamlı araştırmaya imza atan Alfred Kinsey’mağara, orgazmı ‘zirve noktasına anlayış yararsız, bire bir orkestra şefinin kreşendoya ulaşması kabil yaşanan ayrımsız his patlaması’ adına tanımlamasının üstünden 62 sene geçti. Fakat avrat ve eş dünyasının ‘peki’ takkadak yaşadıkları arasındaki farklılıklar şimdi gizemini koruyor.

Peçe perdesini aralama yolunda hoşur tıpkı kadem geçen hafta atıldı. Haberini bu sayfalarda dahi okuduğunuz araştırmada Prof. Barry Komisaruk, kadının doyum sürecini deneklerin bellek tarama görüntüleriyle ortaya çıkardı. Fakat bu kez birlikte erkeğin bu süreci lacerem yaşadığıyla ilgili sorular üşüştü.

Amerikan William H. Masters ve Virginia E. Johnson’ın kurduğu ‘Masters and Johnson’ araştırma ekibi, kadınlarda biraz farklı tatmin kalıbı bulunduğu, buna kıymet erkeklerde yegâne tip kanaat görüldüğü yolundaki tezini 1965’te yayımlamıştı. Fakat bugün, bunun meri olmadığı amacında görüşler var; erkeklerde bile kadınlarda olduğu gibi çoklu orgazma rastlandığı tez ediliyor. Pop bilgiye göre, koca peş peşe ‘ılımlı kanma’ denebilecek doruk noktaları yaşıyor, zirve noktası bunların sonuncusunda yaşanıyor. Erkekler için muteber olduğu öne sürülen bire bir eksantrik tatmin kalıbı dahi, bu aşamadan sonradan dahi kesilmeyen sonsuz kasılmalarla gelen sakil nağme duygusu.

20 dakikaya kadar çıkabiliyor
İki cinsin orgazma algı süresinde de mütenevvi farklılıklar öne sürülüyor. Bu çalışmaların yeryüzü yenisi, California’daki Nörobilim 2010 Konferansı’nda sunuldu. New Jersey Üniversitesi’nin araştırmasına bakarak, kadınlar kademeli yerine geçtiği orgazma ortalama ilkokul an içre ulaşıyor. Prof. Komisaruk, “Tatmin, gelişigüzel kadın için özel benzeri süreç. Ilkokul an zarfında doruk noktasına ulaşılabileceği kabil, 20 dakikaya kadar birlikte çıkabiliyor. Ancak rastgele kadında ortak olan şu kim, tabiat dalgaları belirli aynı aşamayı strateji ediyor ve bunun beyindeki yansıması birlikte alınan zevkle oranlı oluyor. Yani bellek dalgaları sebebiyle orgazmın şiddetini ve süresini anlayabiliyoruz” diyor. Komisaruk, kadın orgazmının erkeğinkinden henüz kıpırdak olduğunu düşündüklerini söylüyor.

Chicago Üniversitesi’nden sosyoloji profesörü Edward Laumann’a göre erkekler, ortalama olarak, giriş halinden ejekülasyona büyüklüğünde dört zaman içre orgazma ulaşıyor, kadınların kanaat olmaları içinse 10-11 dakika gerekiyor.

Kadınınki beyinde bitiyor
Dr. Louann Brizendine imzalı ‘Kadın Beyni’ ünlü kitaba göreyse avrat orgazmının temeli ‘beyinde’: “Klitoristeki sinirler, beyindeki eşeysel gusto bölgeleriyle angajman kurar. Bu sinirler uyarıldığında, orgazma ulaşana kadar elektrokimyasal aynı hareketlenme içine girip tepkimeleri tetikler ve dopamin (Bahtiyarlık hissini artırır), oksitosin (Cüret duygusunu artırır), endorfin (Keder hissini azaltır) kadar bol hissettiren nörokimyasalları salgılatır. Eğer uyarılma er biterse evet dahi sinirler yeterince kırılan değilse bızır kendini kapatır. Eş gevşemiş, abat, sıcak ve ilgiyle ayrımsız halde değilse orgazmın gerçekleşmesi zordur.”

Brizendine, eş ve kadın orgazmının birbirinden çok ayrımlı olduğunu iddia edenlerden: “Ayvaz için eşeysel birlikteliğin gerçekleşmesi için kanın yegâne aynı yere gitmesi yeterli. Eş içinse nörokimyasalların tıpkı araya gelmeleri gerekir. Genişlik önemlisi, karı gelişigüzel olduğu kişiye güvenme ihtiyacı hassas. Erkeğin ereksiyonu basit hidrolik temellere dayandığından içki penise gidip ereksiyonu sağlar.”
Laf karmaşıklığını korusa birlikte kesin olan biricik husus var: Sermaye tempo olduğunda de avrat-eş eşitsizliği bâki… 

Kökten

 

Share: