Yılda 300 bin konutun dönüşümü sağlanacak

Kızılcahamam Eliz Hotel’de, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Fırka Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açım konuşmasıyla başlayan YANLIŞSIZ Öğür 28. İstişare ve Istimara Toplantısı, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile Çevre ve Kentçilik Bakanı Kasıt Kurum’un sunumlarıyla bitmeme etti. 

Kurum’un, “2023’e Akilane Yerli Yönetimler” antetli sunumunda, belediyelerde finansal disiplini bulmak ve öz gelirleri artırmanın öncelikli hedefler beyninde düzlük alması önerildi.

Ayrıca belediyeler tasarruf bilincinin artırılması üzerine uyarılırken, onlardan harcamalarda acil ve muhteşem hizmetlere öncelik verilmesi istendi.

Beyinli şehirler ve artırım
“Akil Şehirler Uygulamaları” ile sağlanacak tasarruflara kayran verilen sunumda, bu uygulama sebebiyle su tüketiminde yüzde 30, çıkmaz tavzih giderlerinde yüzdelik 40, mahrukat tüketiminde yüzdelik 45, karbon salınımında yüzde 28, trafikte bekleme süresinde yüzde 34 artırım sağlanacağı belirtildi.

Sunumda, Ulusal Izleme ve Gösteri Planına uygun yerine SELIM Partili belediyelerce Uslu Site İş Planlarının hazırlanması ve uygulamaya geçirilmesi önerildi.

Yılda 300 bin konutun dönüşümü sağlanacak
Kentsel dönüşümün kat haritasına da düz verilen sunumda belediyelerden şunlar murat edildi:

“Belediyelerimizin kentsel inkılap izleme belgelerini hazırlamaları, rüçhan dönüştürülecek alanlarını 3 ay içinde belirleyerek göndermeleri gerekmektedir. Yılda 300 bin konutun dönüşümü sağlanacak. Bunun 30 bini Bakanlığımız Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eliyle yapılacak, 270 bininin hür teşebbüs ve belediyeler vasıtasıyla yapılması sağlanacak. 20 yılda 6,7 milyon müstakil birim dönüştürülecek. Belediyelere, kentsel dönüşümde kullanılmak için gayrimenkul ve cesaret desteği sağlanacak.

İLBANK kentsel dönüşümde etkili fariza takanak. İLBANK aracılığıyla Yerli Yönetimlerin Kentsel Transformasyon Uygulamalarına önümüzdeki dönemde 4 bilyon TL emniyet desteği ve yüzdelik 50’ye vasıl oranda para desteği sağlanacak. Taşınmazlar Iştirak Bankamız da kentsel dönüşümün finansmanında faal tıpkı alengir üstlenecek.”

Bakım hızı arttırılmalı
Sunumda, yeni dönemin katılımcılık, saydamlık, tasarruf ve halkla birlikte hile dönemi olduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

“Çevreye hürmetli şehirler ilkemizle; çevremizi ve şehirlerimizi koruyacak seçme projede olacağız. Rastgele projeye destek olacağız. Sizlerin yanı sıra olacağız. 2023’e kadar yapacağımız parçalanmamış projelerde; işlerimizde evleviyet sırası yapmalı, projelerin sürdürülebilir olmasını sağlayarak hizmet hızımızı arttırmalıyız. Detaylı vadeli ve hakkaniyetli planlama, hayatı kolaylaştıracak beyinli şehir uygulamaları, vatandaşımızın rızası çerçevesinde hayata geçirilecek kentsel inkılap, tam, kaliteli, yatay mimariye akıllıca toplumsal basamak üretimi, Çevreye Hürmetli Şehirler hedefimize akıllıca altyapı hizmetleri ve sayısal hizmetlerden mülkiyete kadar herhangi bir alanda vatandaşımızı rahatlatacak Enerjik Gayrimenkul Yönetimi’yle, şehirlerimizi belediyelerimizle el ele vererek çokça henüz gelecek noktalara taşıyacağız.

Kül bunların hayata geçirilmesi için, şehirlerimizdeki kâin durumun ve potansiyelin belirlenmesi, 5 yıllık hedeflerin ortaya konulması, projelere yönelik hareket takviminin belirlenmesi, faaliyetlerde kullanılacak kaynakların tespiti gibi başlıkların bulutsuz tıpkısı şekilde ortaya konulması büyük önem taşımaktadır.”

Share: