Yıpranmamış araştırma: İnsanlık sendrom duyusunu yavaş yavaş kaybediyor

İnsanların emare ahiz yeteneğinin gitgide azaldığını belirten bire bir hipotez, bili camiasında benzeri süredir ağız dalaşı konusuydu. Yıpranmamış araştırmada bu hipotezin akıllıcasına olabileceğine dayalı bulgulara ulaşıldı. Independent’ın haberine bakarak; araştırmacılar, hazırlanan tecrübe düzeneğinde gösterge reseptörlerindeki genetik varyasyonların, tedricen nişan alma yoğunluğunda tıpkı azalmaya işaret yazar etmediğini soldurmak istedi.

10 ayrımlı karine denendi

Çalışmaya önderlik eden Bingjie Li ve meslektaşları, deneye ABD’de cıvıl cıvıl bin Çinliyi ve farklı etnik kökenlerden mevrut 364 kişiyi karışma etti. Katılımcılardan 10 farklı kokuyu koklamaları ve yoğunluklarına göre derecelendirmeleri istendi. Geçmiş çalışmalar, farklı bireylerdeki gösterge reseptör genlerinde yüzdelik 30’dan fazla çeşitleme bulunabileceğini göstermişti. Bu da bazı insanlara elem mevrut kokuları kâh kişilerin on paralık algılamadığı anlamına geliyordu.

Bu verilerden yola sâdır araştırma ekibi, katılımcıların verilen kokulara şüphesiz tepki verdiğini belirleyen genetik varyasyonları bile inceledi. Kadro, “Algıdaki bu değişkenliği genetik değişkenlikle karşılaştırmak, işaret reseptörlerinin rolünü belirlememizi sağlıyor” diye yazdı.

İki nişan reseptörü keşfedilmesini sağladı

Katılımcılara sunulan kokulardan ikisi, galaxolide adı sunulan bireşimli benzeri misk kokusunu ve koca dayanak altından alınan üzeri kokusundan mesul ayrımsız molekülü içeriyordu. İncelemeler katılımcılarda bu kokuları algılanmasını sağlayan ve henüz önce adsız iki karine reseptörünün keşfedilmesini sağladı.

Daha sonradan bu kalıtım bilimi mutasyonlar incelendi ve evrimsel yaşları değerlendirildi. Reseptörlerin atasal versiyonuna, yani bozuk tiplerine cemaat kişilerin bu kokuları henüz alçak algıladığı anlaşıldı. Hakemli ilmî bülten PLOS’ta yayımlanan araştırmanın yazarları, bu kanıtın insanların sendrom ahiz duyusunun tedricen azaldığını gösterdiğini belirtti.

Makalede konuyla ilgilendiren şu ifadeler kayran aldı: Bu mesai, direkt bu hipotezi görmek üzere tasarlanmadı. Ancak veriler, primatların tezahür almayla ilgili jen repertuarının devir içinde bozulduğu hipotezini destekliyor. Öte yandan araştırmanın kâh kısıtlamaları var. Örneğin araştırmacılara göre deneye karışma edilen katılımcıların etnik kökenlerinin daha türlü olması gerekiyor.

Kovid-19 sonrası tezahür ve ahraz kaybının sebebi kalıtım bilimi faktörler artık!

 

Dr. Kavgacı: Omikron henüz sinsi, dilsiz ve koku kaybı yapmıyor!

 

Soğuk algınlığınız Kovid türlü: Tat-Belirti kaybını beklemeyin!

 

Share: