Yıpranmamış bir yurt balonu mu oluşuyor?

Yılın 8 ayında yabancıya bölük satışı 30 bin 849 sayı kendisine gerçekleşirken, yekpare zamanların en faziletli ocak-ağustos rakamına ulaşıldı.

TÜİK istatistiklerinden derlenen bilgiye bakarak, Türkiye’nin yabancıya ev satışındaki bu sene yakaladığı ivme bitmeme ediyor.

Mayıstaki bütün kapanma zımnında tanıdık bağan rakamlar dışında acilen hemencek tam aylarda heybetli koca adetlerine ulaşıldı. Yabancıya konut satışı 8 ayda güzeşte yılın bire bir dönemine bakarak yüzdelik 47,6’lık artışla 30 bin 849 adet oldu. Bu rakam, bütün zamanların rekoru adına kayıtlara geçti.

Aile-ağustos döneminde en düşük cirim parçalanmamış kapanma zımnında 1.776 adetle mayısta görülürken, sonraki aylarda bu miktar katlandı. Haziranda 4 bin 748, temmuzda 4 bin 495, ağustosta ise 5 bin 866 adetlik konut satışı gerçekleşti.

Ağustosta yakalanan komutan adedi birlik zamanların en efdal ikinci rakamı yerine kayıtlara geçti. Yeryüzü erdemli maaş as adedi 2018 Ekim’birlikte 6 bin 276 adetle görülmüştü.

Basamak satışlarında düşüş sürüyor

Satışta İstanbul, yatırımda Iraklılar zirvede

Familya-ağustos dönemi temel alındığında yabancılara en haddinden fazla basamak satışı yapılan illerin başında 14 bin 788 adetle İstanbul saha aldı.

İstanbul’u 5 bin 897 adetle Antalya, 1.988 ile Ankara, 1.410 ile Sazak, 939 ile Yalova, 648 ile Sakarya, 543 ile Samsun, 530 ile İzmir, 499 ile Muğla izlem etti.

Arz çok ev düzlük milletler sıralamasında ise başı 4 bin 631 adetle Iraklılar çekerken, İranlılar 4 bin 600 ile ikinci sırada düz aldı.

İlk 8 ayda Ruslar 2 bin 575, Afganlar 1.819, Almanlar 1.186, Kazakistan vatandaşları 1.129, Kuveytliler 873, KUL vatandaşları 871, Azerbaycan Türkleri 858, Yemenliler 810 nüsha bölük yatırımı gerçekleştirdi.

“ÇAKER vatandaşları basamak alımında ağustosta 8. sıraya yükseldi”

Gayrimenkul Mikro Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, yabancıya satışın daim kalan grafiğinin bu yılki tasavvur olan 50 binlik adede ulaşmaya anbean çıktı yaklaştırdığını belirterek, yeryüzü çokça hane satın kayran ülkeler sıralamasında KÖLE’nin yakaladığı ivmeye dikkati çekti

Akbal, dünyanın yer haddinden fazla barhana kayran ülkesi ABD’nin kafile vermeye başladığını, KÖLE’lilerin Türkiye’den bölük alımında ağustosta 19. sıradan 8’inciliğe yükseldiğini söyledi.

Sabık yıl ağustosta 58 nüsha olan MEMLUK’lilerin aldığı konut sayısının bu sene 173’e yükseldiğini ve 3’e katladığını dile getiren Akbal, yüzde 198 artış yakalandığını bildirdi.

Akbal, “Bu vukuf, zaman dünyada sunu haddinden fazla kafile düz ülkenin salgınla sınırları ne büyüklüğünde aştığını, Türkiye’ye bile göç verir arkaç geldiğini, ülkemizin iklimden sağlığa, eğitimden, turizm değerlerine büyüklüğünde stabil çokça açıdan arsıulusal gayrimenkul alımında hangi kadar alımlı olduğunu gösteriyor.” dedi.

Ağustosta Kazakistan başta atılmak amacıyla Kuveyt, Ürdün kabilinden pazarların yükseldiğini, Sudan ve Çin’bile baştan hareketliliğin görüldüğünü anlatan Akbal, “İstanbul, Antalya, Ankara ve Mersin Ağacı, sıralamada önde, fakat Yalova, Bursa ve İzmir’bile adetsel bazda artım öne çıkıyor. Zaman Türkiye’de çok ayrımlı coğrafyalar bile anbean henüz aşkın rabıt görüyor. Bu bile sektörümüz ve ülkemiz namına müjdeli.” diyerek konuştu.

“Yabancıya satışta batının bacak seslerini duymaya başladık”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Umumi Heyet Başkanı Nazmi Durbakayım ise, yabancıya basamak satışında Almanya ve BENDE’nin önce 10’a girdiğini belirterek, yabancıya ev satışında batının kıç seslerini duymaya başladıklarını söyledi.

Dövizdeki sansasyon ve salgının etkisiyle yılın geriye mütezayit son 4 ayında yeryüzü beş altı 15 bin adetlik komutan yapılmasını beklediklerini dile getiren Durbakayım, Böylece 2019’birlikte yakalanan 45 bin 483 adetlik zirveyi aşarak yıpranmamış ayrımsız tarihi komutan rekorunu yakalayacağımızı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Göz fiyatları Ruslar yüzünden artıyor

Almanya’birlikte küsurat göz fiyatları protesto edildi

Kanada’da konut krizi büyüyor: Yabancılara yasak geliyor!

Erdemli kiraya yöntem! Avrupa’de bile uygulanıyor

 

Share: