Yıpranmamış hane azalıyor, evler değerleniyor

Gayrimenkul sektöründe yaşanan daralma, tıpkı taraftan şirketlere zorluklar yaşatsa üstelik, sair taraftan mütenakıs yıpranmamış proje üretimi mevcut konutları değerlendirmeye devam ediyor.

Tabiiyet gazetesinden Duygu Erdoğan’ın haberine bakarak, ilkin Istanbul atılmak amacıyla Türkiye genelindeki ev stoku da azalmaya devam ediyor. Buna göre, belediveler aracılığıyla yapı ruhsatı verilen yapı sayısı, yılın önce yarısında güzeşte yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzde 60 düştü.

Departman temsilcileri, bu öngörüyle sene boyunca ve ati sene daha beş altı ev üretilmesini bekliyor. Türkiye’nin almanak 650 bin eskimemiş basamak ihtiyacı olduğunu hatırlatan temsilciler, azalan yeni yapı ruhsatı yardımıyla yığılım düşerken, bulunan konutların elan zer ayla gelmesini bekliyor.

Kamu bankalarının konut kredisi faizlerini yüzde 0.99 düşürmesiyle birlikte karı sahibi görünmek isteyenler için kocaman fırsatların arka arkaya geldiği belirtilirken, yükselen yapım maliyetlerinin ev komutan fiyatlarına eklenmediği için, fiyatların bile bağan seyrettiği ifade ediliyor.

50 BİN BAŞVURU

Göz Geliştiricileri ve Yatırimcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Mücevher, sektörde benzeri anlamda dengelenme süreci yaşandığını belirtirken, sene zarfında eskimemiş hane üretiminin neredeyse ağız ağıza durduğunu söyledi.

Elmas, “Yeni bina ruhsatlarının düşüşü bunu gösteriyor. Bu nedenle bulunan konutların kıymeti artacak. Karı sahibi başlamak talip tüketiciye ve yatırımcıya ellerini çabuk tutmalarını öneririm. Mevcutta tüketicinin basamak talebinin arttığı aşina. Imdi bunun alıma dönmesi üzere bilcümle koşullar da amade durumda” diye konuştu. ‘Hep koşullar amade’

Mücevher, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ile iştirak bankalarının 500 bin liraya büyüklüğünde olan konutta 15 sene vadede yüzdelik 0.99 kredi faizi uygulamalarına ise bugüne büyüklüğünde 50 bin kişinin müracaat yaptığını açıkladı.

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ise, tüketicinin ekol sezonunun başlamasıyla daha çabuk şekilde bölük talebini alıma yönlendireceğini rapor etti.

Durbakayım, “Çokça faziletli tıpkı ev talebi var amma beklemedeydi. Çıktı bölük almanın cümle zamanı. Üreticiler dahi eskimemiş kitap üretmediği için, bozuk projeler ve inşa halindeki projeler değerleniyor. Piyasalarda akım olunca inşaatçı yapamadığı zamları arttırma edecek. Fiyatlarla direndik amma bir yere büyüklüğünde. Tavsiyemiz; sülale sahibi kalkmak isteyen, bu fiyatlar ve oranlardan yararlansın. Hane kabul etmek amacıyla mecmu şerait amade durumda” dedi.

MALİYET ARTIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), ocakhaziran dönemine ilgili bina izin istatistiklerine bakarak, bina ruhsatlarında bina sayısı geçen yılın bir dönemine göre yüzde 60, yüzölçümü yüzdelik 60.1, değeri yüzdelik 50, ofis sayisi yüzdelik 66.3 azaldı. TÜİK’in inşaat maliyeti endeksinde ise çoğalma bitmeme ediyor. Sonuç selen olan mayıs ayında, tıpkısı esbak aya bakarak yüzdelik 1.69, tıpkı esbak yılın tıpkısı ayına bakarak yüzde 24.86 maliyet artışı var. Benzeri esbak taban göre materyal endeksi yüzdelik 2.18, işçilik endeksi yüzde 0.59 arttı. Endeksler ayrımsız geçmiş yılın tıpkısı ayına bakarak üstelik artış kaydetti.

Share: