Yıpranmamış projeler eylülü bekliyor

Belediyeler aracılığıyla verilen yapı ruhsatlarının 2021 yılının ilk altı ayında tıpkı esbak yılın tıpkı dönemine bakarak yapı sayısı namına yüzdelik 88.4, yüzölçümü namına yüzdelik 45.3, ayar namına yüzde 93.7 ve kat sayısı olarak yüzdelik 49.8 arttığı görüldü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) vasıtasıyla yayınlanan ‘Yapı İzin İstatistikleri’ Eş-Haziran 2021 döneminde çatı ruhsatı alımlarının artmaya bitmeme ettiğini gösteriyor. İlk çeyrekte bile majör bir artım sağlanmıştı. Ancak buna rağmen, projelerin yapımları yaz aylarında birlikte ertelendi. Kâin pandemi koşulları, kalan emtia fiyatları ve yüksek seyreden emlak kredisi faizleri dolayısıyla yurt firmaları henüz ‘temkinli’ cereyan ediyor.

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörde müstevli öncesi başlayan durağanlığın devam ettiğini fakat firmaların hazırlıklarını yaparak sonbahara acul gireceklerini söyledi.

‘Maliyet artıyor’

Çatı ruhsatı sunulan bütün yüzölçümünün yüzde 58.9’u ev alanı kendisine gerçekleşti. Yeniden bu yapıların 2021 yılının geçmiş şeş ayında toplam yüzölçümü 65.4 milyon metrekare iken; bunun 38.5 milyon metrekaresi göz, 14.4 milyon metrekaresi bölük dışı ve 12.5 milyon metrekaresi ise ortak yararlanma alanı olarak gerçekleşti. Nazmi Durbakayım, “Hazırlanan projeler üzere erken akıntı eden firmalar ruhsatlarını alıyor. Makul aktarılma geldiğinde birlikte yapımına başlanıyor. Tıpkısı üstelik imar yönetmelikleri gibi rastgele değişiklikte sıklet yaşamamak için ercecik destur alınıyor. Mevcutta eski girdi fiyatlarıyla satışı yapılan stoklar eridi. Bundan Sonra küsurat maliyetler fiyatlara yansımaya başladı. Çıpa, bakır, çimento, PVC kabilinden pek çok girdi maliyeti artışı yüzdelik 100’ü aştı. Daha Çok eskimemiş işlere başlanır. Güzün bu hareketi göreceğiz fakat fiyatlar bile artacak” diye konuştu.

Hür ev ilgisi

Alelhusus pandemi sürecinde ufak arsalar düz ve üstüne yegâne eğik kendi müstakil evlerini mensur edenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Bu arzu ve gerçekleşme durumu da istatistiklere yansıdı. Bina ruhsatı sunulan yapıların 2021 yılının önce altı ayında istimal amacına bakarak yeryüzü yüksek paya 47.1 milyon metrekare ile iki ve elan aşkın daireli tevakkuf gayeli binalar cemaat oldu. Bunu 4.8 milyon metrekare ile aynı daireli durma amaçlı binalar izledi.

Yapı kullanma izni bile arttı

Belediyeler eliyle verilen çatı kullanma izin belgelerinin 2021 yılının ilk altı ayında bire bir geçmiş yılın tıpkısı dönemine bakarak bina sayısı yüzde 19, yüzölçümü yüzde 3.3, değeri yüzde 37.7, kat sayısı yüzde 3.4 arttı. Bina kullanma cevaz belgesi sunulan yapıların 2021 yılının önceki altı ayında kullanma amacına göre yeryüzü erdemli paya 42.3 milyon metrekare ile iki ve henüz aşkın daireli ikamet gayeli binalar topluluk oldu. Bunu 3 milyon metrekare ile küresel ve harabati ticaret binaları izledi.

(Ulusallık – Duygu Erdoğan)

TL lehine işlemlerin devam etmesi bekleniyor

İngiltere’da şişkinlik temmuzda yüzdelik 2 seviyesine geriledi

TCMB’den bilim yayımlama takviminde fark

 

Share: