Yöneticiler yatırımları ertelemeyi düşünmüyor

Uluslararası müşavirlik şirketi PwC, korona virüs salgının gelişim dünyası ve iktisat üzerindeki etkilerini izlenebilmesi amacıyla yaptığı CFO Pulse araştırmasının üçüncüsünün sonuçlarını paylaştı. CFO Pulse araştırmasına 24 ülkeden 871 CFO katıldı. Türkiye’nin ilk defa düzlük aldığı araştırmada Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin CFO’ları, gayrı global finans liderleriyle alay malay güneş tacı virüs krizini bir nice açıdan ele aldı.

Araştırmaya göre Türkiye’deki finans liderlerinin yüzde 71’i güneş tacı virüsün operasyonları üzerindeki etkileri üstüne balaban keder duyuyor. Türkiye CFO’larının yüzdelik 83’ü, gelirlerinde düşüş beklediğini rapor ederken dünyanın aksine krizin mali etkisi yönündeki endişelerini yüzde 80 ile önce sıraya koyuyor. Toptan CFO’lar ise hesaplı durgunluk olasılığı endişesini yüzde 69 ile önceki sıraya alıyor.

Araştırmaya katılan küresel CFO’lardan güneş tacı virüsün şirketlere umulur etkisinden haddinden fazla endişeli olduğunu bildirenlerin oranı yüzdelik 70. Ancak kâh ülkelerde haddinden fazla endişeli olduğunu bildirenler yüzde 50’nin altında.

Toptan yerine CFO’ların yüzde 82’si giderlerin kısılması önlemlerini planlarken bu CFO’ların yüzde 89’u CapEx yatırımları ertelenmesi veya tağyir edilmesinin bir numara olacağını kaydediyor. Ancak, toptan ve Türkiye CFO’larının çoğu sayısal inkılap ve Ar-Ge ile ilgilendiren yatırımları ertelemeyi yahut tahrip etmeyi planlamıyor.

Araştırmaya katılanların tahminî yarısı akse bugün sona erecek olsaydı üç ay içinde şirketlerinin “olağan” durumuna dönebileceğine inanıyor. Türkiye CFO’larının yüzde 51’i krizin bugün sona ermesi yerinde aksiyon dünyasının “yalınç” haline üç kamer zarfında dönebileceğini öngörüyor. Süre 6 ayak tabanı çıktığında ise bu yönde düşünüm verenlerin oranı yüzdelik 80’e ulaşıyor. Türk mali yöneticiler toptan CFO’lardan farklı adına, toparlanmanın 1 yıldan elan fazla sürmeyeceğine düşünüyorlar.

Kuruluşlar, çalışanların tehlikesiz tıpkı şekilde işlerine dönmelerine cevaz verecek önlemleri ayn önünde bulundursa da CFO’ların yüzde 20’si eleştiri konularda lazım çalışana sahip olmamaktan bulut duyuyor. Türkiye üzere bu heybet yüzdelik 34’e kadar çıkıyor kim bu dahi pek haddinden fazla şirketin çalışanlarının yetenek ve becerilerini yeni alışılagelen amacıyla geliştirmeyi düşündüklerine bel ediyor olabilir.

Yarıdan ilavesi tedbir matlup

CFO’ların değerlendirdiği geçmiş iki ilaç, hisse senedi yeri asayiş önlemlerini ve gerekliliklerini yürümek ve fiziki mesafenin korunmasını eklemek amacıyla düzentileme alanlarını yeniden düzenlemek, Türkiye CFO’larının yarısından fazlası da bu önlemleri almayı düşünüyor.

Akse sırasında bire bir kurumu dengeli arkaç getirmenin kilit noktalarından biri işlevsel aynı tedbir zincirini bina etmek. CFO’lar tedbir zinciri sorununa odaklandığında, Türkiye CFO’ları mütenavip hamur arayışına evleviyet vereceğini söylüyor (%69).

Türkiye CFO’ları üzere, tedarikçilerinin finansal ve operasyonel sağlamlığını yararlanmak yüzde 60 oranla ikinci rüçhan laf.

Share: