Yonga krizinde kullanılmamış periyot: Kullanılmamış araçlara bozuk teknoloji

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) departman meclisleri, yıpranmamış soy güneş tacı virüs (Kovid-19) salgını sürecinde talebin arttığı karavan sektöründe üretimin domestik kendisine yapılabilmesi üzere teşvik talebinde bulundu.

TOBB seksiyon meclisleri yoluyla sektörel siyasa ve stratejilerin oluşturulmasına bindi olunması için Türkiye Karavan Sektörü Genişlik Analizi Raporu hazırlandı.

Kovid-19 salgınının dinlenme kampı ve karavan turizmi için antipatik ağırbaşlı haline geldiği ve müstevli sonrasında dahi hareketli konaklama araçlarına ilginin artmasının beklendiği anlatım edilen raporda, karavanların, keyif endişeleri nedeniyle insanların mesafeleri kendilerinin ayarlayabilmesine imkan tanıdığı üzere bent gördüğü belirtildi.

Raporda, ülkede kamp alanları, motorlu karavan ve karavan tipi treyler (römork) park hizmetleri tesisleri sayısının 226 olduğu ve bu alanların toplanmış tesisler içindeki payının yüzdelik 0,9 düzeyinde bulunduğu aktarılarak, dinlenme kampı ve karavan alanlarının Türkiye’ye gelen ecnebi turistler tarafından üstelik yeğleme edildiği bilgisi verildi.

Inanma Genel Müdürlüğü verilerine göre bu yılın önceki çeyreğinde 6 bin 744’ü incizap 1247’si motokaravan doğmak için tescilli karavan sayısının 7 bin 991 olduğu bildirilen raporda, bu sayının Türkiye ile benzer ülkeler olan Portekiz’bile 28 bini, İspanya’üstelik ise 300 bini bulduğu kaydedildi.

Raporda, rate karavan tescil rakamlarında üstelik balaban düşüşler olduğuna belen edilerek, başarısız araçların yüksek ÖTV zımnında yeğleme edilmediğinin şeş çizildi.

Türkiye’nin istihsal altyapısı var

Türkiye’de irili ufaklı firmaların karavan imalatında bulunduğu, bunların alelhusus miftah dönüşümü gerçekleştiren evet üstelik incizap karavan yapım eden süfli kuruluşlardan oluştuğu belirtilen raporda, paradigma istihsal yapılmaması nedeniyle üretim maliyetinin yükseldiği vurgulandı.

Raporda, şu ifadelere meydan verildi:

“Bu konuda kurumsal firmaların envestisman yaparak dolaşık ekonomilerini yakalayabilmeleri, talebin öncelikle iç piyasada sağlanmasıyla olanaklı olacaktır. Ülkemiz koskocaman benzeri otomotiv ülkesidir. Bu altyapının karavan sektörü için çok kocaman maliyet ve geri hizmet kabilinden avantajları bulunduğu, ayrıca karavan üretimi üzerine Türk otomotiv sanayisinin mukayese (benchmarking) uygulamalarıyla müterakim beceri ve farklı bilgelik birikimlerini kullanabileceği bir alan adına değerlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye, dünyada karavan üretiminde kortej sahibi olabilecek benzeri altyapıya sahiptir. Ülkemizde açar dizayn ve döşemesi konusunda dünyada kendini tanıtlama etmiş firmalar bulunmaktadır. Katmerli segmentte vadi düz bu firmaların bu konuda ticari namına evolüsyon göstermeleri amacıyla bazı teşvikler uygulamaya konulabilir. Hele yerel istihsal yapacak firmalara müteveccih ÖTV indirimi gündeme getirilmelidir.”

“Yabancı turistler amacıyla kiralık karavan bulunmuyor”

Raporda, tüketicilerin karavana ulaşmasının da hem kanuncu hem dahi ekonomik tedbirlerle desteklenmesi önerisinde bulunularak, “Bu konuda Türkiye fark yaratabilecek tıpkı potansiyel barındırmaktadır. Mütemmim sayısını artırarak sektörü büyültmek, benzeri zamanda büyüyen sektörle ölçeği yakalayarak maliyetlerin düşürülmesi gerekmektedir. İç piyasanın birlikte aut piyasada yer kayran ülkemize gezgin namına gelip karavanla tatilini eylemek isteyenler amacıyla sorun çıkarmayacak, modeli erdemli kiralık karavan keşfetmek imkansıza yakındır. Ülkemize uçakla gelerek karavan tatili fethetmek isteyen turistlere yönelik envestisman yazmak talip kurumsal isticar firmaları, bu erdemli envestisman maliyetleri dolayısıyla sektörü büyütücü girişimlerde bulunamamaktadır.” değerlendirmesi yapıldı.

“Taşkın kamp alanları birlikte bulunuyor”

Devletin de kamp ve karavan turizmine yönelik altyapıyı geliştirmesi gerektiği vurgulanan raporda, “Gelişigüzel ne kadar bağan saygınlık bir turizm faaliyeti namına düşünülse bile ‘glamping’ adı sunulan şiddetli dinlenme kampı alanları da sonuç yıllarda hizmet vermeye başlamıştır. az sayıda bile olsa Türkiye’dahi faziletkâr gelir grubuna seslenme fail bu zümre kamp alanları bulunmaktadır. Gine karavan turizminin geliştirilmesi için karavanların mülkiyetine envestisman yapacak bir müteşebbis sınıfın varlığı gerekmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, hele ev dışı kaynaklı yapılacak dinlenme kampı ve karavan turizminin pazarlanmasında seyahat acentelerine oylumlu görevler düştüğüne bel edilerek, yabancı turistlerin karavan konusunda öncelikle dublör yılı ve donanımının faziletkâr olmasını bekleyeceğine ilgi çekildi.

Dinlenme Kampı ve karavan turizminin gelişmesi üzere raporda şu önerilerde bulunuldu:

“Yeni dinlenme kampı alanları ve yıpranmamış turizm rotaları belirlenerek, insanların karavan turizmine teşvik edilmesi sağlanmalı. Karavan turizmine müteveccih kanuncu mevzuat güçlendirilmelidir. Alanı akla yatkın benzin istasyonları karavan molalarına (saf su gelgel, atılan akarsu boşaltı, ruh alma) akıllıca arkaç getirilmeli.”

Raporda, karavanlar için meri efdal ÖTV sorununun de çözülmesi rica edildi. ÖTV oranları, sadece elektrikli motoru bulunan karavanlar üzere yüzdelik 5, elektrikli motoru da olan motorlu karavanlar için yüzde 10 ve farklı motorlu karavanlar amacıyla yüzde 15 kendisine önerildi.

Öte yandan, teşrinievvel ayında Resmi Gazete’dahi yayımlanan Idrak Usul Kanunu ile Bazen Kanunlarda Fark Yapılmasına Dair Yasa ile yüzdelik 220 olarak uygulanan ÖTV tutarı yüzdelik 45’e indirilmişti.

Soylu Erki teşviklerle depremin yaralarını sardılar

 

Pandemi teşviklerinin en balaban tehlikesi

 

Yatırıma akçe motivasyon modeli çağ sayıyor

 

Share: