Yonga üreticilerinden araba üreticilerine: Ifa sırası sizde

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Pandemi sürecinin ekonomik anlamda tüm dengeleri değiştirmesiyle başlayan çip krizi, özellikle otomobil üreticilerinin milyonlarca aracın üretimini durdurmasına sebep olmuştu. Akıbet iki yıla yayılan krizin son bulmaya başlamasıyla birlikte yeni benzeri cazibe devreye giriyor. Buna göre, çip kıtlığını tevil etmek için geçer not ‘komuta merkezi’ operasyonları, açkı geliştirme sürecinin beledi aynı parçası haline geliyor. Bu durum ise riskleri ve maliyetlerin ayrımsız kısmını araba üreticilerine yüklüyor.

Otomotiv endüstrisinde güzel farklılık

Reuters’tan Jane Lanhee Lee, Sarah Wu ve Kevin Krolicki’nin haberine bakarak, General Motors, Volkswagen ve Ford Motor bünyesinde oluşturulan bakir ekipler, bakir süreçte aracısız çip üreticileriyle fason yapıyor. Nissan Motor ve farklı araba üreticileri ise henüz teferruatlı havale taahhütlerini ve daha yüksek stokları kabul ediyor. Robert Bosch ve Denso kabilinden majör tedarikçiler yonga üretimine yatırım yapıyor. GM ve Stellantis, yonga bileşenlerini farz etmek üzere yonga tasarımcılarıyla çalışacaklarını duyuruyor.

Finansgundem.com‘un derlediği bilgilere göre, umum bu gelişmeler birlikte ele alındığında, bunların araba endüstrisinde temel bire bir değişimi temaşa ettiği görülüyor. Araba şirketleri ve yonga üreticisi firmaların yöneticileri ve analistler, yeni sürecin daha erdemli maliyetler, çip geliştirmede elan çok kılgısal düzentileme ve yonga tedariklerinde daha efdal bire bir öngörülebilirlik karşılığında daha çok anamal taahhüdü anlamına geldiğini söylüyor.

13 milyon vesile üretimden çekildi

Yaşanan krizden evvel, yarı iletkenleri icat etmek amacıyla tedarikçilere veya onların tedarikçilerine güvenen araba üreticileri üzere bu kül anlamıyla ayrımsız U dönüşüne belen ediyor. Yonga üreticileri için ise makine üreticileriyle geliştirdikleri henüz mümasil katılma, araba üreticilerinin yonga tedarik zincirinin zahir çalıştığına dayalı ufuk eksikliğine ve sonuç krizin balaban bire bir kısmı amacıyla maliyet ve riski yüklenme isteksizliği anlamına geliyor.

Otomotiv endüstrisi, tahminlere bakarak 2021 yılının başlangıcından bu yana global üretimden 13 milyon aracın çekilmesine neden olan kıymettar benzeri süreci atlatıyor görünürken, daha kıymetli değişikliklere dahi sine yürütmek zorunda kalacak kabilinden görünüyor.

Araç başına sayı farkı nısıf nâkil içeriği, pandeminin evvel yılından itibaren iki katına çıkarak 2026 yılında büyüklüğünde bin doları aşacak.

Maliyet ve risk paylaşılıyor

Dünyanın bildirme balaban yonga üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co CEO’su C.C. Wei, çip kıtlığı nevmit tıpkısı duruma gelene büyüklüğünde araba endüstrisinden hiçbir yöneticinin kendisini aramadığını söylüyor. Wei, bu alışkanlığın akıbet iki yılda ise kırıldığını belirtiyor.

GlobalFoundries Inc CEO’akarsu Thomas Caulfield ise otomobil endüstrisinin artık milyarlarca dolarlık yonga fabrikaları mensur ika riskini çip üreticilerine bırakamayacaklarını çok ongun anladıklarını söylüyor. Caulfield, “Endüstrinin ayrımsız unsurunun endüstrinin düşüncesiz kalanı üzere suyu taşımasına izin veremezsiniz” diyor.

Ford, yonga tedarikini güvence altına ahzetmek üzere GlobalFoundries ile alay malay çalışacağını duyurdu. GlobalFoundries’kap Mike Hogan, bunun kabil elan fazla anlaşmanın diğer araba üreticileriyle da devam edeceğini belirtiyor.

Yonga ihtiyacı hızlı hızlı artıyor

Teknolojik araştırı ve müşavirlik firması Gartner’a göre vasıta başına sayı farkı nısıf nâkil içeriği, pandeminin evvel yılından itibaren iki katına çıkarak 2026 yılında kadar bin doları aşacak. Elektrikli araçların henüz kesif üretilmesinin bu süreçte az çok etken olduğu kabul ediliyor. Örneğin, Porsche’nin elektrikli otomobili Taycan’ın 8 binden fazla yongai bulunuyor. Volkswagen’e göre ise rakamlar on yılın böylece ikiye hatta üçe katlanacak.

Volkswagen Group’tan nısıf iletken yönetimi peş düzey yöneticisi Berthold Hellenthal, “Yarı nâkil endüstrisinin bire bir parçası olduğumuzu anladık. Imdi takkadak stratejik nısıf nâkil yönetimine satı çalışanlarımız var” diyor.

Özlük atom çekirdeği çiplerini tasarlayan Tesla’nın bilakis anadan görme araba üreticileri eskimemiş yatırımlar yaparken sakat araba modellerinin üretimini birlikte dengelemek zorunda kalacak.

Kullanılmamış satın almalar ihtimal dahilinde

Google, Amazon ve Apple üzere şirketlere karşı yarışmak zorunda kalacak olan otomobil üreticileri için yonga mühendislerini güvenceye kabul etmek ve elde burulmak ise rüçhan fakat yumruk olacağa benziyor. Uzmanlar, bu sürecin eskimemiş satın almalara yol açabileceğini görüşünde.

Silikon Vadisi’nden müşavir Evangelos Simoudis, kendi atom çekirdeği çiplerini tasarlayan Tesla’nın aksine, anadan görme makine üreticilerinin eskimemiş yatırımlar yaparken sakat araba modellerinin üretimini üstelik dengelemek zorunda kalacaklarını belirtiyor.

Çin Tayvan’ı işgal ederse yonga krizi kapıda

 

KUL Temsilciler Meclisi yonga kanun tasarısını onayladı

 

MEMLUK’den çip sektörüne 280 bilyon dolar!

 

Çip teknolojisine 3 bilyon euroluk envestisman

 

Yonga krizi sona mı eriyor?

 

Çip krizini çözecek büyük bir adım

 

Share: