Yüksekova’da 2 bine mümasil sevimli amansız hastalık taramasından geçirildi

Yüksekova’bile 2 bine yakın kişi kanser taramasından geçirildi

HAKKARİ Hakkari’nin Yüksekova Şevket Hastanesi bünyesindeki Kanser Erken Kişileştirme Tarama ve Terbiye Merkezi görevlileri marifetiyle 2022 yılı içerisinde 2 bine yakın vatandaşı amansız hastalık taramasından geçirildi.

İlçede daha evvel Van ile Hakkari’deki KETEM’lere başvurmak zorunda olan hastalar, artık Yüksekova Kerem Hastanesi bünyesindeki KETEM’de tetkik olabiliyorlar. KETEM’de müteharrik görevliler, ilçe merkezi ve köylerini tek bir tane gezerek er kişileştirme amacıyla vatandaşları taramadan geçirirken, bire bir zamanda konuyla ilgili bilgilendiriyorlar. KETEM’de görevli etibba aracılığıyla yapılan çalışmalar sonucunda 2022 yılında 2 bine mümasil yurttaş taramadan geçirilirken, 2023 yılında ise hedeflerinin 7 bine mümasil tarama olduğu belirtildi.

“Yüksekova’birlikte mebzul benzeri KETEM hizmeti amacıyla çalışıyoruz”

Yüksekova İlçe Afiyet Müdürü Uzm. Dr. Nurdan Demirel Beğceoğlu, 40-60 gözyaşı arasındaki kadınlarda 2 yılda tıpkısı mamografi çektirdiklerini belirterek, “Acıma ağzı kanseri amacıyla 30 ile 65 yaş arasındaki kadınlarımızda 5 yılda tıpkı smear HPV ve DNA örneğini alıyoruz. 50 ile 70 yaş arasındaki kamu erkek ve karı vatandaşlarımızın bile 2 yılda tıpkı bilinmedik içki taramasını yapıyoruz. Tığ burada sütun, merhamet ve meme kanseri üzere taramalar yapıyoruz. Bunun zarfında Yüksekova Azamet Hastanemizde aynı birim oluşturduk. Hafta amacıyla temas çağ saat birçok olursa olsun gelip örneğinizi verebilirsiniz, mamografinizi çektirebilirsiniz, smear örneğini verebilirsiniz, soluk testini verebilirsiniz. Bire Bir şekilde bize ocak hekimlikleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Miftah sıkıntısı hararetli vatandaşlarımıza dahi biz yardımcı oluyoruz. Ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında gezmen aracımızla karye köy gezip akla yatkın yaştaki hep kadınlardan smear örneğini alıyoruz, rahim ağzı kanser taramasını yapıyoruz. Er canlandırma maltalık kurtarır. Canlı aynı tarama programı amacıyla murat nüfusun yüzdelik 70’inden fazlasını taramaya katma olması gerekiyor. Sonuç bire bir yılda Yüksekova’de bin kadına bicik kanseri taramasını yaptık. 700’den çok kadına dahi merhamet ağzı amansız hastalık taraması yaptık. Ego bu yıl hedef namına 3 bin kadına rahim ağzı kanseri, 4 bin kadına dahi meme kanseri taraması gibi benzeri uğur koyduk” dedi.

Share: