Yükselen bölük fiyatları arsaya olan talebi artırdı

Pandemi koşullarının yanı sıra küsurat göz fiyatları karşısında arsanın elan ulaşılır olması, enfl asyona alın tıpkı emin namına görülmesi ve güdük zamanda algı sağlaması zımnında yatırım aracına dönüşen arsaya istek 2021 yılında arz faziletkâr seviyeye artık. TÜİK ile Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğü verilerine bakarak yer ve araziye olan dilek benzeri eski yıla göre yüzdelik 29,6 artarak 1 milyon 528 bin bandına geldi. Bu satışların 722 bin adedini tarla, 480 bini arsa olurken, özge satışlar ise işyeri, üretimlik, yazıhane, depo, uran sitesi oldu. Dünya’da Leyla İlhan imzasıyla düz düz habere göre, tıpkısı dönemde Türkiye genelinde satılan konut adedi ise yüzdelik 0,5 benek azalarak 1 milyon 491 bin 856 namına gerçekleşti. Yüksek dilek fiyatları sıçrattı. 6 ay ile 1 sene ortada değişen toprak ve yerey fiyatları daha çok maaş bazda değişmeye başladı.

Sunma yüksek artışlar Antalya ve Muğla’dahi

Gayrimenkul derece tespiti yapan Endeksa verilerine bakarak basamak imarlı arsalarda yer efdal kıymet artışı Antalya’bile yaşandı. Antalya’dahi arsaların fiyatı almanak bazda yüzde 131 artarak metrekare fiyatları bin 923 TL’ye çıkarken, İzmir’de yüzdelik 103 artışla 2 bin 228 TL’ye yükseldi. Muğla yüzdelik 98’lik artım ve bin 847 TL’lik metrekare fiyatıyla yer fazla artışın yaşandığı 3’üncü şehir oldu. İstanbul’de sayı farkı metrekare fiyatları yüzde 76 artarak fiyatı 2 bin 844 TL’ye çıkarak listede 4’üncü oldu.

Toprak-rabıta-bahçede Antalya ve İstanbul önde

Toprak, deste ve bahçe kabil arazilerin fiyatlarına baktıklarında ise yüzdelik 120 artışla sunma erdemli fiyat artışının Antalya’de görüldüğünü tamlayan Öğüt, Antalya’yı, yüzde 83’lük artışla İstanbul, yüzdelik 62’lik artışla İzmir ve yüzdelik 55’lik artışla Denizli’nin bağlam gördüğünü kaydetti.

2018’den itibaren bakir göz üretiminin talebin gerisinde kalması yani en dilek dengesinin kırılganlığı zımnında piyasanın yer ve araziye yönelerek bire bir yük oluşturmaya çalıştığını aktaran Çalım Ders şöyle konuştu: “Ekonomideki vuzuhsuzluk anları ve enfl asyona alın yurttaş emniyetli liman olan gayrimenkule yöneliyor temas ant. Bu denklemde elindeki parayı koruyabilmek isteyen amma konut alamayan vatandaş arsaya yöneldi. ”

Enflasyondan dehalet uzlaştırıcı

TSKB Emlak Valüasyon Umumi Müdürü Makbule Yönel Töz, “2021’nim ilk 6 ayında 576, bin 979 nüsha arsa ve toprak satılırken, ikinci yarıda bu oranın artarak 625 bin adete çıktığını ve yıl toplamında 1 milyon 262 bin 848 olduğunu söyledi. Alelhusus akıbet 2 yılda enfl asyondan sığınma amacıyla dahi bölük alamıyorsam yer, yer alamıyorsam yerey alayım düşüncesiyle satışın arttığını kaydeden Töz, “Arsa ve tarlada aylık bazda bu fiyatlar değişmeye başladı. 2 sene önce genelde bu değiş süreleri 6 kamer ile 1 sene olurdu. Fakat akıbet 2 yılda bundan temas etmek türlü değil” ifadelerini kullandı.

Alımlarda faziletli gelirliler öne çıkıyor

“2021 yılı ortası ile 2022 Mayıs ayı ortada gerçekleşen alımlar yatırım gayeli” diyen EVA Emlak Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Müellif, alımlarda faziletli gelirli kitlenin öne çıktığını söyledi. Kalem Erbabı, “Parafin yakalılar ise düşük fiyatlı, pespaye arazileri yeğleme ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Beyaz yakalının ilgisi artıyor

Türkiye’de efdal dirimlik sahibi arsa yatırımcılarını bir kenara bıraktıklarında yer alımının ağırlıklı kendisine ılımlı dershane aracılığıyla yapıldığını belirten Gösteriş Ibret, “Mütezayit hane fiyatları, uzaktan iş sistemi ve büyükşehirlerden deniz boyu kentlerine barhana dolayısıyla arsa ve araziye parafin yakalıların ilgisi birlikte artıyor” dedi.

Kurum yaparken ilgi edilmesi gerekenler

Cansel Turgut Muharrir, arsa ve arazi yatırımcıların dikkate etmesi gereken konularda de bilgi verdi. Bu durumların başında parselin mevki doğruluğu tasdik etmeleri olduğunu belirten Yazar, “Paylı olup olmadığı, enerji aktarım hattından etkilenip etkilenmediği, amme kurumlarının tarıma halk verişi kısıtlayacak tıpkı şerhi olup olmadığı üzere veriler araştırılmalıdır. Buradaki tavsiyemiz ise yatırım yapılacak arsa-arazi amacıyla heveskâr tıpkı valüasyon kuruluşundan bakım alınmasıdır” dedi.

Türkiye yatırım, dünya iklim krizi üzere alıyor

İklim krizinden yağlık dünyada yer/arazi alımlarında tıpkısı yükseliş trendi olduğunu ancak şu zaman Türkiye’de yapılan alımların anne sebebinin envestisman olduğunu gözlemlediklerini nâkil Büyüklük Ders, “Envestisman gayeli alınan arsalarda bölgenin hisse senedi potansiyeli asıl amil olarak öne çıkıyor. İleriki dönemde bölgede yapılacak olan enfrastrüktür projeleri, kamu projeleri, yapım projeleri, ve o anki derece göz önünde bulundurulan cesim faktörler” dedi. Makbule Yönel Cevher da, son zamanlardaki taşınmazlar değer artışları zımnında yatırım gayeli yer ve arazi alımların elan ön plana çıktığını söyleyerek şunları kaydetti: “İklim değişikliği etkisini ise imdi üzerine prefabrik ocak yapılabilecek evet bile ilk teşrin dikim yapılabilecek araziler tarafında olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda İstanbul’un yakın çevresinde potansiyel oluşturan iller Sakarya, Çanakkale, Balıkesir kabilinden bölgeler olarak karşımıza çıkıyor.”

İTO Başkanı Avdagiç’ten konutta kirayı düşürecek 5 teklif

 

Fahiş kiralar için bakir sav: Çeteleşme var!

 

Fahiş kira artışına düzenleme: Detaylar muhtemelen oluyor!

 

Share: