Yüreklilik kartı borçlarında rekor çoğalma

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Faziletkâr enflasyonla boğuşan ESIR’üstelik, tüketiciler harcamalarını kesmiyor. FED’mağara faiz artırımlarıyla bire bir nebze sakıt temenni, fiyatların efdal olması nedeniyle borçlanma miktarını artırmaya devam ediyor. Borçlanmada yaşanan bu yükseliş yer çokça yüreklilik kartlarında kendini gösteriyor.

Benzeri yıl öncesine kıyasla artan cesaret kartı borçlarının yükselme hızı, sonuç 20 yılın sunma efdal seviyesinde gerçekleşiyor. New York FED’in yayınladığı rapora göre, Amerikalılar kalan para şişkinliği karşısında harcamaya devam etmek amacıyla milyarlarca dolar takanak alıyor. Bu borcun cesim bir bölümünü oluşturan cesaret kartı borçları, rapora göre April ayından Haziran ayına büyüklüğünde stabil şekilde yükseliyor.

Sonuç 20 yılın rekoru

The Washington Yer’tan Jaclyn Peiser’ın haberine göre, raporda, güven kartı bakiyelerinin ikinci çeyrekte önce çeyreğe göre yüzdelik 5,5 oranında artış gösterdiği belirtiliyor. Artışın miktarı ise 46 bilyon doları buluyor. Bunun yanı sıra bakir kredi kartı hesap sayısında de artış yaşanıyor. 2021 yılının evvel çeyreğinden 2022 yılının ikinci çeyreğine büyüklüğünde olan sürede yüzdelik 13’lük çoğalma yaşanan bakir güven kartı hesabı, 20 yıldan fazla süredir yaşanan en balaban sıçrama yerine kaydediliyor. FED’den yapılan açıklamada, “Amerikalılar henüz fazla borçlanıyor ancak mütezayit borçlanmanın büyük bir kısmı efdal fiyatlardan kaynaklanıyor” denildi.

Amerikalılar mütezayit enflasyon karşısında harcamaya sürmek amacıyla milyarlarca dolar borç alıyor.

Benzin fiyatları ve pahalılık

Finansgundem.com‘un derlediği bilgilere bakarak, rakamlar, geçen hafta Iktisadi Çözümleme Bürosu tarafından yayınlanan ve Haziran ayında harcamaların yüzdelik 1,1 oranında arttığını gösteren mütemmim harcama raporuna farklı benzeri bakış de getiriyor. Yayınlanan raporda, FED’in bulgularına analog şekilde, ikinci çeyrekte ülkenin birçok yerinde galon başına 5 doları aşan benzin fiyatlarının ve Haziran ayında yıllık yüzdelik 9,1 oranında kalan enflasyonun artan borcun sevimsiz güçleri olduğu derece ediliyor.

Yıpranmamış kredi kartı hesabı sayısında rekor

FED’mağara raporuna bakarak, ikinci çeyrekte eskimemiş yüreklilik kartı hesaplarındaki artma 233 milyonu buluyor. Bu rakam 2008 yılından bu yana görülen yer efdal seviyeye karşılık geliyor. FED araştırmacıları, güven kartı borcu amacıyla inat oranlarının bibi bağıl düşük olduğunu kaydediyor. Taannüt oranlarında hafif bir çoğalma yaşansa dahi oranların bibi pandemi öncesi rakamların altında olduğu belirtiliyor. Toplanmış ödenmemiş güven kartı borcu ise güzeşte yılın bire bir dönemine bakarak 100 milyar dolarlık bire bir artışla ikinci çeyrekte 890 bilyon doları buluyor.

Raporda, hanehalkı borcunun ikinci çeyrekte geçmiş çeyreğe bakarak yüzdelik 2’lik benzeri çoğalma kaydettiği belirtiliyor. Bu oran 312 bilyon dolara denk geliyor. Raporda toplanmış cesaret kartı bakiyelerinin ise pandemi öncesi döneme göre 2 trilyon dolar elan faziletkâr olduğu had ediliyor.

Kalan cesaret kartı borçları, ESIR’li tüketicilerin enflasyona fut tıraşçı mücadelesini yansıtıyor.

Tüketiciler enflasyona bukanak uydurmaya çalışıyor

Artan yüreklilik kartı borcu, KUL’li tüketicilerin enflasyona ayak temelsiz mücadelesini yansıtıyor. Yiyecek, benzen ve sair asıl ihtiyaçlardaki faziletkâr fiyatlar, Amerikalıların harcama alışkanlıklarını değişmesine kat açıyor. Amerikalıların çıktı sülale ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çul ve teknoloji reyonlarına zorlu uğramadıkları gözleniyor.

Walmart ve Target üzere müteferrik devlerinin tahaccüm tahminlerini düşürmesi bile bu durumun gerçekliğini kanıtlıyor. Elektronik pırtı dağınık zinciri Best Buy CEO’s Corie Barry üstelik, faziletli enflasyonun KUL’li tüketicilerin masraf alışkanlıklarını değiştirdiğini söylüyor. Tüketicilerin harcamalarında daha bilinçli davrandıklarını tamlayan Barry, elektronik ürünlere olan talebin düşmesinin de bunun benzeri sonucu olduğunu rapor ediyor.

Yüreklilik kartı borcundan kanuni takibe alınan kişi sayısı arttı

 

Yeni Zelanda’bile emniyet kartı harcamalarında çoğalma

 

Çin itimat kartında kuralları sıkılaştırdı

 

Fitch’ten gıda enflasyonunda 2023 tahmini

 

Para Şişkinliği gök bilimsel seviyelere yükselecek

 

ÇAKER Hazinesi üçüncü çeyreğe ilişkin borçlanma tahminini yükseltti

 

Share: