Yurttaş ev fiyatlarına başkaldırma etti

BETAM verilerine göre, mevki genelindeki satılık konutların metrekare fiyatları 2022 Mart’ta almanak bazda yüzdelik 134,3 arttı. Sunu çabuk artışın görüldüğü yer yüzdelik 172,7 ile Sazak olurken yüzde 159,3’lük artışla İstanbul de Mersin Ağacı’in arkası sıra ikinci tam meydan aldı.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, satılık konutlarda güzeşte yıla göre değeri yüzdelik 100-200 arasında yükselen yerler bile olduğunu belirterek “Kesim toprak bu fiyatlar değişiyor ama İstanbul’da güzeşte yıla göre artışın yüzdelik 90 seviyelerinde olduğunu düşünüyorum” dedi.

HEYBET, PLANLAMA YAPMALI

Aşa antrparantez iktidarın harekete geçmesi gerektiğini düşünüyor: “Filhakika fiyatlar bu aşamaya gelmişken normal vatandaşın ocak alması olabilir değil. Toplumsal yapılara, konutlara kıvrılmak geçişsiz. Hele İstanbul’üstelik yörekent hatlar kurulabilir. İstanbul’un kurtuluşu oralardan geçiyor. Söz Gelişi dallar feribotla Bursa’dan okumaya geliyor. Yine Gebze’den gelip merkezde müteharrik insanlar var. Mütenavip konutlama, göz iktisap hususu bu şekilde çözülebilir. Cesamet planlama yapmalı.”

Satılık konut fiyatlarına sabit değer tespit yahut kota koyma ihtimalinin mümkün olmadığını belirten Aşa, “Satılık konutlarda tavan noktasına geldik diyerek düşünüyorum. 1-2 yıl süresince bu köpük gidecek diye niteleyerek aritmetik ediyorum” diyerek konuştu.

BÖLÜK FİYATLARINI ARTIRAN FAKTÖRLER

Yurt değerleme uzmanı Ahmet Büyükduman ise satılık basamak fiyatlarındaki artışın, enflasyondan ayrışmadığını paralel arttığının altını çizdi.

Büyükduman enflasyonla gelişigüzel artışta etkin olan beş altı faktörü şöyle sıraladı:

* Yeterli göz üretiminin olmaması, arzın mikro kalması
* Üretici Fiyat Endeksi ve yapım malzemelerindeki maliyet artışı
* Düzem artışı sonucunda bazen artırım sahiplerinin yatırım ara bulucu namına konuta yönelmeleri.

Bağan faizli emlak kredisi kullandırılarak göz satışlarının artmasını beklemenin falsolu bire bir takip olduğunu söyleyen Büyükduman,

“Türkiye’de konut satışında şöyle ayrımsız akse var, özlük varlıklarıyla konutları başlarken düzlük benzeri takım var. Basamak kredi faizlerini takmıyor rapor-i caizse. Çabucak sıkışıklık yaratıyor, fiyatları yukarı taşıyor. Yüreklilik faizlerini kesmek emreylemek evvelce alma gücü olan insanların de çekicilik kararlarını kredilere döndürmesine amil oluyor. Toplam satışa etkisi olmuyor.

Faizi hafifletmek veya uygun göz tüketimine motive etmek çözüm olmuyor. Yapılması gereken üretimi isteklendirme edici politikalar veya eskimemiş finansman olanakları yaratmak. Nakız böyleyken vatandaşlar ev almakta ve icar ödemekte zorlanıyor.” diye niteleyerek konuştu

BİR EVDE 10 KİŞİ KALIYORUZ

İstanbul Şişli’birlikte SÖZCÜ’ye mütekellim vatandaşlar ise yaşadıkları durumu şu sözlerle özetledi:

Melike Acara: Haddinden Fazla kötü şeyler düşünüyorum. Ego paylaşımlı evde kaldığım halde zahmet çekiyorum ve 10 gönül kalıyoruz tıpkı evde. 600 TL herhangi bir madde, elan da yükseltmeyi düşünüyor. 1000 TL olduğunu düşünün, 10 hayat tıpkısı arada varagelmek çok edisyon, aynı birlikte düzlük bulamıyoruz ve hisse senedi bulmakta birlikte zorlanıyoruz. Zorlanınca kirayı birlikte ödeyemiyoruz. Yegâne hayat geçinemiyorum yani. Bir Tane can ayrımsız eve çıkmam türlü değil.

HURDACILIK YAPIYORUM, BIRICIK BAKIŞ 1.200 LİRA

Yüksek Özyiğit: Hurdacılık yapıyorum, yegâne odalı bire bir yerde yaşıyorum. Arz kötüsü 1.200 liralık. Biricik ayn. Akış akış sığınmacı geldikten sonradan bedel artışları tavan yaptı. Genişlik ızdırap 2+1 eş 3 bin liradan, 3 bin 500 liradan başlıyor. Gidişatımız bol değil yani. Stüdyo tipi daire, 1,5-2 sene geçmiş 600 liraydı demin 1.200 liradan ağzını açıyor. Bu şartlarda evlenmeyi düşünmüyorum, evlenemem kim. Mahiye ne kazanacağım zaten, karnımı doyuruyorum. Hurdacılıktan hangi kazancağım, 2 bin 500, 3 bin teklik mülk kazanıyorum.

(İsmini vermeyen tıpkısı yurttaş): Yabancı kâm haddinden fazla olduğu amacıyla haddinden fazla çok artma oldu. Evcil insanlar giremiyor, bütçeler mahsus zaten, maaşlar mahsus, ne olacak hakeza? 2 bin 500 liraya kat sağlamak haddinden fazla print, 3 bin teklik deseniz emekli maaşıyla geçinen herif ne yapacak? Sistem isyanda. Sakat kiracılar geçmek istemiyor, para sahipleri de hep şikayetçi. Çıksınlar az buçuk henüz…Az Buçuk haris gözlü olmamak lazım.

Tülay Kılıç: Tek adaletli değil. Ne düşünebiliriz, iyi aynı şey değil, bittabi ki dokunaklı. Kimsede vicdan kalmadı.

FAMILYA SAHİBİ KİRAYI İKİ KATINA ÇIKARDI, MECBUREN KABUL ETTİM

Yücel Ecevit: Ben 700 liraya oturuyordum. Insan (familya sahibi) diyor kim, ya çık evden evet bile 1500 liralık ödeyeceksin. Ben de mecburen kabul ettim. Çokça saçma bence, insanlar çok tez mağdur edilebiliyor. Aile birlikte bulamıyorsun. Senin hesabına girecek, 1500-2000 TL verecek adamlar var diyor. Tığ birlikte sınırlı verdik.

Gülseren Bektaş Doğan: Kira artışları alelade korkunç, basit acı. Burada ev sahiplerine mi asabileşmek gerekiyor, gine tepedekilere mi sinirlenmek gerekiyor şaşkınım. Hem zor hem birlikte kiracı olan insanlara yüreğim lime lime oluyor.

(İsmini vermeyen bire bir vatandaş): Sarıyer’da 2 bin teklik kiraların 7 bin, 8 bin liraya çıktığını duyuyorum.

YABANCILARA SATIŞIN DURDURULMASI LAZIM

Emre Öztürk: Yabancılara satışın durdurulması geçişsiz yoksa önünü alamayız. Bir zamanda enflasyon var. Ailemin yanından çıkamıyorum.

Yüce Turan: Ocak sahibiyim hem da kiracım var. Kiracımdan istesem, çarkıt komşum ödemesi çok el geliyor. Az alsam bana eyvah. Haddinden Fazla alsam ona yazık. Ululuk bunun altından kalkması gerekiyor. Şoförüm, emekliyim bak şimdi umum otobüsüne çıkacağım.

Zeynep Özney: Nasıl ifade edeyim ki umumi artışı, cehennemde yaşıyoruz.(Fırat Fıstık/Sözcü)

Kaçan Ruslar Türkiye’den gayrimenkul alıyor

 

5 ekonomistten taşınmazlar piyasası tahminleri

 

Bodrum’de yurt dolandırıcılığı

 

Share: