Yurttaşlık yasası değişti, gayrimenkulcüler tamim istedi

Rastgele bölüm 19 milyon dolarlık gayrimenkulün yabancıya satıldığı Türkiye pazarında Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte değişikliğe gidildi. Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine göre, Resmi Gazete’dahi geçmiş ahit yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklikle yabancıların vatandaşlık amaçlı emlak alımlarında TL yerine dövizle ödeme koşulu getirildi. Yeni uygulama kapsamında 250 bin dolar karşılığında yapılan ödemeler döviz cinsinden bankaya yatırılırken, bankalarda bu parayı döviz cinsinden Format Bankası’na satacak. Fasıl temsilcileri Format Bankası döviz rezervlerine ulama sağlayacak uygulamaya geçiş amacıyla müddet verilmediğini bu nedenle bazen konularda prosedürlerin bilinmediğini tabir etti. Milyon dolarlık işlemlerin durmaması üzere konuyla ilişik sürecin nasıl işleyeceği konusundaki genelgenin bire bir zaman geçmiş çıkarılması gerektiğine özen çekildi.

“Süreçte çatlak olmamalı”

Değişikliği değerlendiren Taşınmazlar Ancak Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, uygulamanın ülkedeki dolarizasyonu önlemeyi amaçladığını belirterek, “Zımnında TL’nin güçlenmesi açısından makul bir karar. Fakat uygulama esaslarında aheste hazırlıkların yapılması gerekiyor. Nedeniyle elinde Türk Lirası olan yabancı yatırımcıların ait kanundan faydalanmalarının uğrunda tıpkısı bariyer olmamasını ve hangi usullerde yatırımlarını yapmaları gerektiği konusunun ait kurumlarca hazırlanacak sirküler yahut kılavuzlarla netleşmesini bekliyoruz” dedi. Sektörün bacasız uran konumunda olduğunu anlatan Akbal, “Gelişigüzel aktarılma 19 milyon dolar gayrimenkul ihracatı yapıyoruz. Nedeniyle süreçte ara oluşmamlı” dedi. Tekçe Overseas Taşınmazlar YEMEK Umumi Heyet Başkanı Alay Tekçe ise, amacın paranın yurtdışından geldiğini netleştirmek olduğunu belirtti.

“Vatandaşlık sıska gelebilir”

Merih Investment Genel Müdürü Hakan Köşe, “Yıpranmamış pratikte ecnebi dövizini Türkiye’bile ruh gösteren benzeri bankaya yatıracak ve bu TL’ye çevrilecek. Iri ihtimalle birlikte bankacılık ekranın de vatandaşlık gayeli kırat değişimi diye bir ekran olacak ve izzet o arık garanti veriyor. Yani parayı müteahhide yolladığında tapuya büyüklüğünde olan süreçte 250 bin doların mesabesinde TL bazında ayrımsız düşüş yaşandığında azamet bankaya yatırdığı tarihi baz alıyor. Basamak sahibine ya dahi geliştiriciye parayı TL kendisine gönderecek. Böylecene düzey dalgalanmalarından kaynaklı bütçe kayıpları önlenmiş olacak. Örneğin 250 bin dolarlık mülkün fiyatı süreçte 230 bin dolara düşerse bu merkez düşüşlerden hava iptaller tutulmuş olacak” dedi. Yabancıya temas sene ortalama 6 ila 8 bilyon dolarlık bey yapıldığını, bu oranın TL namına muamelat görmesinin Model Bankası’nın döviz rezervlerini artıracağını dile getiren Köşe, “Tıpkı şekilde TL’nin değerlenmesine dahi destek olacak” dedi. “Fakat aplikasyon kısmıyla ilişik BDDK’dan ve Tapu Genel Müdürlüğü’nden aplikasyon kısmıyla ilişkin netlik bekliyoruz. Ne yapılacağı konusunda aplikasyon metodu açıklanmadı” diyen Köşe şöyle konuştu: “Bir Vakitler KDV muafiyeti gerekince geliştiricinin yerine dünyalık gönderebiliyordu. Demin hesap mı açtıracak evet dahi bakanlık mi gönderecek, gayrı aynı nedenle yurtdışındaki bankalar bozukluk aktarma ettiğini sorduğunda daire üzere deyince satış mukavelesi isteniyor zımnında bu boyut süreci sıkıntıya sokabilir. O yüzden netlik geçişsiz.” Ayrıca, aplikasyon öncesi10 dolaşma ile 30 dönme beyninde kendilerine tedbir için beş altı dilimi verilmesi gerektiğini dile getiren Nahiye, “Böylece bizde müşterilerimize brifing maili gönderir, bu sürece mücehhez eş diyebilirdik”

“Suret Bankası’nın rezervlerine yardım sağlayacak”

Helmann Constructıon Umumi Heyet Başkanı Selman Ibdai, vatandaşlık alımlarında 250 bin doların döviz cinsinden bankaya yatırılması ve tapuya açımlama konularak gayrimenkulün 3 yıl satmama şeklinde bire bir değişikliğe gidildiğini söyledi. “Sonunda Türk pasaport aldıktan sonradan gayrimenkulü dakikasında satıp çıkışı engellenecek, dolaylı şekilde bile olsa ülkeye yaşaması ve ulama sağlaması amaçlanıyor” dedi. Döviz yerine alınmasının amacının kırat hareketlerine karşı aynı önlem olduğunu nâkil Özgün, tıpkısı zaman Suret Bankası’nın döviz rezervleri açısından katkı sağlayacağını belirtti.

“Alıcılar ödemeleri durdurdu”

LL.M Hukuk LL.M Hukuk avukatlarından Hanife Emine Karaca dahi, yabancı tabiiyetli kişilerin vatandaşlık gayeli taşınmazlar alımlarıyla ilişkin talimatname değişikliğinin yayım tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği amacıyla 06.01.2022 tarihinden itibaren gerçekleşecek parçalanmamış satışlarda bu hususa ilgi etmesinin önem yeryüzü ettiğini söyledi. “Bu doğrultuda; istisnai yolla Türk vatandaşlığı yok etmek isteyen ecnebi uyruklu eşhas 06.01.2022 tarihinden sonra gayrimenkul satma bedellerini ancak ve fakat 250 bin dolar veya karşılığı döviz yerine ödeyebilecek, Türk lirası namına tıpkısı ödeme yapamayacak, Türk lirası yerine yapılan ödemeler geçersiz sayılacak” dedi. “amma velakin gene talimatname metninde bakir tıpkısı kanun maddesi eklenerek, döviz tutarlarının işlem öncesinde bire bir bankaya ve bankaca üstelik Suret bankasına satılacağı düzenlenmiş olup bu eskimemiş buyruk mucibince ecnebi uyruklu alıcıların ödediği eş bedellerinin hangi şekilde vandöz hesaplarına geçeceği hususu şu zaman makro tıpkısı soru kendisine gündeme gelmiştir” diyen Kara, “Yapılan bu yeni düzenlemedeki ifadelerin yeterince kesin olmaması dolayısıyla düzenlemenin tıpkı sirküler ile şekillenmesine büyüklüğünde alıcıların satış bedeli ödemelerini durdurduğunu görmekteyiz” dedi.

Eski günlü satışları kapsamayacak

GİGDER Başkanı Faruk Akbal, eskimemiş düzenlemeyle gelen tadilat sektörümüzde eski tarihli satışları ve tapu devri tamamlanma aşamasında olan yahut ödemesi yapılan işlemleri kapsamayacağını, bu işlemlerin bitmeme edebileceğini söyledi.

Envestisman üzere 6 değişik şekilde yurttaşlık alınabiliyor

Sunu birkaç 500 bin Amerikalı Doları tutarında sabit sermaye yatırımı yapmak.

En birkaç 250 bin Amerikalı Doları tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi almak neredeyse satın kabul etmek.

Genişlik bir iki 50 yabanlık istihdam tesis etmek.

Arz beş altı 500 bin Amerikalı Doları mevduatı üç yıl terviç amacıyla Türkiye’dahi neşelilik gösteren bankalara gidermek.

En birkaç 500 bin Amerikalı Doları devlet istikraz araçlarını 3 yıl sancımak amacıyla satın almak..

Yeryüzü bir iki 500 bin Amerikalı Doları taşınmazlar yatırım fonu katılma payı veya hamle sermayesi yatırım fonu iltihak payını sunma beş altı üç sene elinde terviç neredeyse satın ahzetmek.

2022 emlak valüasyon minimal ecir tarifesi belirlendi

 

Emlak envestisman fonlarının altına yatırım yasağı kalktı

 

Share: