Zelzele ve bağan faiz eskimemiş aile talebini arttırdı

Akıbet günlerde peş peşe yaşanan depremler nedeniyle vatandaşlar, oturduğu evlerin peklik durumunu sorgulamaya başladı. Yapım yılı ve şekli yüzünden binasından endişe duyanlar, kullanılmamış konutlara tevdi etmek üzere emlakçılara koştu. Tapu müdürlükleri önünde kalabalıklar oluştu.

Sektördeki son ebat karşı mütekellim İzmir’in önde mevrut inşaat firmalarından Cİ Kol Umumi Heyet Başkanı Cihan Lüle Taşı, akıbet sarsıntılardan sonra vatandaşların kullanılmamış konuta taleplerinin arttığını vurgulayıp, “Yıpranmamış yapıların elan sakıncasız olacağı düşüncesi antrparantez nema oranlarının üstelik düşmesi ile kullanılmamış yapılarda ciddi ayrımsız eş bulunmakta. Müteahhitlerin elindeki tamam kat stokları eridi bu dönme” dedi.

VATANDAŞTA DUYARLILIK ARTTI
Bu zaman ev almaya gelen bir nice vatandaşın, binanın depreme dayanıklı olup olmadığını sorduğunu tamlayan Evren Denizköpüğü, “Binanın pekâlâ yapıldığı, zeminin zahir olduğu kabil birçok soru vatandaşlarımızca sorulmaya başlandı. Çıktı insanlar ilgilendiren. Eskiden bu konular vatandaşın ilgisini güçlü çekmezdi. Sonuç dönemde depreme dayanıklılık konusu ağır sıklet anlamda sorgulanmaya başlandı. Toplum de bu konuda bilinçlendi diyebiliriz” dedi.

İzmir’in zelzele bölgesi olduğunu anlatım eden Eskişehir Taşı, “Hareket bölgelerinde istinatgâh kuvvetli olacak. Biz şirket kendisine, özel firmalara mesnet etüdü yaptırdığımız kabilinden üniversitelerden de bu konuda müzaheret alıyoruz. Son dönemdeki depremleri hesaba katarsak üniversitelerin dahi bu konularda işin içinde olması gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Kentsel dönüşümün önemini vurgulayan Evren Eskişehir Taşı, devletin bu konuda bir nice imkan sağladığını hatırlattı. Aktaş, “Bu işin tek çözümü kentsel dönüşüm. Çünkü çarkıt yapıların bakir yapılara dönüşmesi gerekiyor” dedi.

KİMİSİ BÜTÇEYE KİMİSİ DEPREME BAKIP EVİNİ ALDI
Satın aldığı ocak amacıyla tapu müdürlüğüne gelen, evli ve 2 yavru babası aşevi işletmecisi Maksat Tokgöz (65), evi alırken öncelikle bütçesinin makul olup olmadığına baktığını belirterek, “Deprem amacıyla sarsıntı sigortası yaptırıyoruz. Evi alırken bütçemize göre ayarladık. Aldık evimizi. İnşallah benimsenmek yıldız peki” diye niteleyerek konuştu.

Tekrar kullanılmamış aldığı sülale üzere tapuya gelenlerden Halit Türk (48), “Hele sabık haftaki depremin etkisi iri oldu. Hep aklımızdaydı amma harekete geçmemiştik. 30 yaşında bire bir evimiz vardı. 4 yaşında benzeri ev aldım” dedi.

”Hedefimiz 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu dönüştürmektir”
Cumhurbaşkanı ve SELIM Öğür Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Sarsıntı zımnında hasar gören ve anbean depreme dayanıksız ağıl gelen binalarla ait açıklamada bulunan Erdoğan, ”Hedefimiz 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu dönüştürmektir” ifadelerini kullandı.

Share: