ZONGULDAK – Türkiye’nin önceki “cep uydusu”ndan 1 yılda 10 binin üzerinde bilim alındı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Feza Takımı’nın tasarladığı ve geçen sene uzaya gönderilen Türkiye’nin ilk “cep uydusu”ndan bire bir yılda 10 binin üzerinde malumat elde edildi.

Zonguldak BEÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Grizu-263 Gök Takımı’nın asıl tanıtma olanaklarının gerçekleştirilmesi amacıyla tasarladığı ve 13 Ocak 2022’dahi Space X firmasına ilişik Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilen Grizu-263A’dan, yörüngeye yerleşmesinden bu yana bilgelik alınıyor.

Amerikan Millî Havacılık ve Feza Dairesince desteklenen “CanSat Competition 2022” analog peyk yarışmasında bir numara seçilen Grizu-263A takımının koordinatörü Bülent Ekmekçi, gazetecilere, uydunun bire bir yıllık serüvenini anlattı.

Ekmekçi, uydudan elde edilen verilere değinerek, “Fırlatıldıktan sonradan 13 dolaşma içerisinde dengelendi. Bu dengelenmeden sonradan dimdik veriler geldi. Bu verilerin içerisinde yalaz verileri, cayro verileri, ast sistemlerimizi kontrol ettik. Güneş panellerin durumları, bunların verimliliğiyle ilgilendiren uydunun benzeri imtihan uydusu olması sıfatıyla kişi çalışma yapısıyla ilişkin çok bilgelik edinmiş olduk. Her şeyden önemlisi; iletişimin sürekliliğini sağlamış olması, yapılan düzentileme ve tasarımda uydunun nitelikli olduğu anlamına dirimsel. Bu noktada bile haddinden fazla mutluyuz.” diye niteleyerek konuştu.

Uyduyla ilişik hedeflerine ulaştıklarını belirten Ekmekçi, “Bundan Sonra yeni uyduların zamanıdır diyoruz.” ifadesini kullandı.

Ekmekçi, uydunun kutuplar arası yörünge denilen “polar orbit”te döndüğünü dile getirerek, şunları söyledi:

“Dönüşünü kestirmece 1,5 saatte tamamlamakta. Bu de demektir kim günde 15 evet de 16 öğün dünya etrafında dolaşmakta. Bu dönüşler sırasında, dünyada farklı coğrafi kalıp üzerinde akıntı etmekte. Aldığımız veriler dahi dünyada çok sayıda toy telsizci arkadaşlarımızın takiplerinde. Şu asıl kadar uydumuz 10 saniyede bir bilgelik basmakta. Doğrulama edilmiş 10 binin üzerinde selen bulunmakta. Bunların bir kısmı latif, ayrıca uydumuz genel ağ üzerinden de takip edilebilmektedir.”

Topluluk kaptanı Yağmur Yılmaz de TÜRKSAT Benzeşim Uydu Yarışması’na başvurduklarını, sürecin bitmeme ettiğini aktararak, “Sabık yıl CanSat Bir Peyk Yarışması’nı acun birincisi olarak tamamladık. Şu anda çalışmalarımız canlı aynı şekilde bitmeme ediyor. Mekanik, elektronik ve yazılım ekibimiz var. Hedefimiz bu yıl Türkiye birinciliği.” açıklamasında bulundu.

Share: