Zonguldaklı doktor, kullanılmayan ilaçları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor

Zonguldaklı doktor, metruk ilaçları gerekseme sahiplerine ulaştırıyor

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Alaplı İlçesinde fariza işleyen Familya Hekimi Dr. Sezgin Ferişte, sosyal yük projesiyle çoğunluğu kanser tedavisinde beğenilen ve vatandaşların evlerinde kullanmadıkları ilaçları toplayarak, ihtiyaç sahibi hastalara ulaştırıyor.

İlaç endüstrisinin pahalı benzeri kesim olduğunu ve bir nice insanın evinde kullanmadığı ilaçların banko bulunduğunu kaydeden Dr. Melek, bu ilaçların Karı Hekimlerine konfirmasyon edilmesi halinde hem ekonomiye milyonlarca lira yardım sağlanabileceğini hem de tarihi esbak ilaçların kullanımının oluşturacağı incitici durumların önüne geçmiş olunacağını söyledi.

Şuan bir nice evde vatandaşların hangi işe yaradığını birlikte bilmediği ve bu emek sebebiyle ilaç eksiği olan vatandaşların değme ecir ödemeden gerçekleştirme edebildikleri kaydeden Alaplı Sağlık Ocağı Ocak Hekimi Dr. Sezgin Ferişte, vatandaşların kullanmadıkları ve tarihi geçmemiş ilaçları sınıflandırarak topladığını anlatım ederek, ” Amansız Hastalık tedavisinde makbul ve ecir bakımından fiyatlı olan ilaçlarda var. Bunları çalım gücü sıfır gerekseme sahibi hastalara ulaştırmaya çalışıyorum. İlaçları zaman zaman tutkun kendisi getiriyor. Amansız Hastalık tedavisinde geçer ilaçları çoğunlukla Darülfünun Onkoloji Hastanesi hocalarıyla irtibata geçerek onlara veriyorum. Onlarda ihtiyacı olan ve parası sıfır hastalara ulaştırıyorlar. Elimizdeki bu ilaçların benzeri kısmı bağırsak hastalıklar, bir kısmını dahile bölümüne ayırıyorum. Lazım olan yerlere ulaştırıyorum. İnşallah hastalara yarar. Bu aplikasyon ile haddinden fazla domuzuna ferasetsiz bildirimler alıyorum. Herkesin eş olmasını diliyorum. Vatandaşlarımıza ise ihtiyacı olmayan ilaçları yazdırmamalarını ve müsriflik etmemelerini, çöpe atılacak ilaçlar varsa onları dahi bize getirmesini istiyoruz. Özellikle az dışından aldığımız amansız hastalık otama ilaçlarını hem Türkiye ekonomisine ulama sağlıyoruz, hem bile ihtiyacı olup almakta sorumluluk çekici hastalara iblağ imkanına eş oluyoruz. Bu nedenle bizlerde hastaların elinde fazla olan ilaçları bize getirmesini söylüyoruz. Sonuçta milli mal, insanlar faydalansın gerekli görüldüğü takdirde ihtiyacı olanlara ulaştırılsın.” dedi.

Bu kabil durumdaki ilaçları kullanmadan ilk akıbet istimal tarihlerinin kategorik kontrol edilmesi gerektiğinin bile altını çizen Dr. Sezgin Ferişte, “Evlerde kullanmayan ilaçlar tehi olmasın. Vatandaşlarımız evde birlikte farkında olmadan serencam kullanma tarihi güzeşte merhem kullanabilecekleri için bilmedikleri, kullanmadıkları ilaçları bizlere getirsinler. Tığ akıbet istimal tarihlerine bakıp ihtiyacı olan hastalarımıza verebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: