Zorunlu şita lastiği uygulaması 15 Kasım’da başlayacak

Türkiye genelinde şehirler arası abra ve yaya haiz ticari araçlarda 1 Aralık’ta başlayan zorunlu kış lastiği uygulamasının Bolu’dahi 15 Teşrinisani’a alındığı duyuruldu.

Bolu Valiliğince alınan değişmeyen gereği, kentte şita mevsimi içerisinde düşük hava sıcaklıklarından çevre zeminde meydana mevrut buzlanmalarda araçların nöbet tutuşlarının artırılması ve kaymaya dair muhtemel gidiş geliş kazalarının önüne geçilebilmesi için esmer yollarında ticari amaçlı bulaşıcı ve eşya taşımalarında geçer not taşıtlarda 15 Teşrinisani 2022 ile 15 April 2023 tarihleri ortada kış lastiği kullanımı mecburi hale getirildi.

Devlet yolları ve otoyolların buut dışında bırakıldığı uygulama, vakit kaybetmeden site genelindeki kişmiri yollarında muteber olacak.

Kararın duyurulmasının peşi sıra lastikçilerde değişim mesaisi erken başladı.

Bolu Uran Sitesi’nde sargaç dükkanı sahibi Rahmi Aksoy, AA muhabirine, 15 Teşrinisani’da başlayacak zorunlu şita lastiği uygulaması dolayısıyla işlerinin yoğunlaştığını anlattı.

Kış lastiğinin önemine bel fail Aksoy, “Kış lastiği içre silika ve vakum var. İnsanlar ‘Yaz lastiğiyle idare ederim, kışı geçiririm.’ diyor ama bu çokça tahakküm. Temsil dört sezon lastikler birlikte Bolu’de kesinlikle kullanılamaz. Şita lastiğinin özelliği çokça çok ayrımlı. Silika, çekicilik sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü devir lastiğin sertleşmemesini sağlıyor. Bu dahi lastiğin kere tutuşunu sağlıyor.” dedi.

Share: