Zorunlu trafik sigortası kesmeyene ukubet

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Bakı Kurumu (SEDDK) tarafından Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve karayolları motorlu vesait mecburi mali baskı sigortasında tanıtmalık uygulama esasları karşı yönetmelikte tebeddülat özne talimatname bunun yanında mecburi trafik sigortası maksimal prim oranlarında artış öngörülürken, hasarsızlık prim indirim oranları ise düşürüldü.

3 günden az 30 günden aşkın olmamak için durdurabilecek

Düzenlemeye bakarak, zorunlu gidiş geliş sigortasında poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerinin, belirlenen sigorta branşlarında veya cemi sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve restorasyon yetkisi 3 günden beş altı 30 günden çok olmamak için eğreti kendisine durdurulabilecek.

Kaçınmanın bitmeme etmesi halinde SEDDK kararına güvenerek bu süreler iki katına büyüklüğünde arttırılabilecek veya değişik tedbirler uygulanabilecek. SEDDK, poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerini ve alınan tedbir kararını, ilişik Cumhurbaşkanlığı kararnamesine binaen biçimsel genel ağ sitesinde zar edebilecek.

Azami prim fiyatlarında yükselme

Yönetmeliğin eğreti 11. maddesinde yapılan değişiklikle, maksimal prim tutarları, bir geçmiş ayın azami prim tutarları üzerinden 2022 yılı Ilkgüz ayından itibaren maaş maksimum yüzde 4.75 artırılacak.

Eylül ayı başından itibaren lakırtı etmek üzere maksimum primler; Ağustos ayında makbul miftah grubu bazında 4. etap maksimal primlerine; taksi, minibüs, dayanak adedine bakarak otobüsler, kamyon ve çekici anahtar gruplarında yüzde 10, sair açacak gruplarında yüzde 20 eklenerek uygulanacak.

SEDDK bu kapsamda çevirici grubu kullanma türüne bakarak uygulanacak maksimum prim tasarruf tablosunu uygulamaya koydu. Tabloya bakarak araba, kamyonet, motosiklet, traktör, minibüs, kamyon, otobüs, taksi ve özel amaçlı vesait için hususi kullanma azami prim tasarruf oranı liyakatsiz yerine belirtilirken tüzel yararlanma maksimum prim artırım oranı; makine ve kamyonette &20’ye, motosiklette yüzdelik 25’e kadar çıkabilecek.

Levha kapsamında antrparantez, hususi yararlanma maksimal prim artırım oranı; çekiciler üzere yüzdelik 2.50, gelişim makineleri üzere yüzdelik 7.50, römorklar amacıyla yüzdelik 25.00, tankerler üzere dahi yüzde 10.00 namına belirleme edildi.

Tüzel kullanma maksimal prim tasarruf oranları; minibüs, otobüs, hususi amaçlı dil ve tarım makineleri üzere yüzde 2.50 kamyon ve çekiciler amacıyla yüzdelik 5.00 kendisine uygulanabilecek.

Hasarsızlık indirim oranı adi çekildi

Yönetmeliğin eklerinde yer kayran ve hasarsızlık yerinde prim indirimi oranlarını belirleyen tabloda yapılan düzenlemeyle bu kapsamdaki prim oranları düşürüldü.

Buna göre prim tenzilat oranları; 7. mertebe amacıyla yüzde 45’ten yüzdelik 42’ye, 6. derece amacıyla yüzdelik 30’dan yüzde 22’ye, 5. basamak amacıyla yüzdelik 15’ten yüzde 10 düşürülürken, hasar sebebiyle prim artırım oranlarında dahi aranjman yapıldı.

Düzenlenecek poliçelerde hasar cihetiyle ödenecek prim tasarruf oranları; 3. aşama amacıyla yüzde 50’den yüzde 45’e, 2. derece için yüzde 100’den yüzde 90’a 1. basamak üzere yüzdelik 150’den yüzde 135’e düşürüldü. Tensikat 1 Eylül’dahi yürürlüğe girecek.

Mecburi trafik sigortası için eskimemiş rakamlar belli oldu

 

Gidiş Geliş sigortasında akse! SEDDK’dan müeyyide uyarısı

 

SEDDK’den trafik sigortası çağrısı

 

Share: