Aksaray’da yer sarsıntısı bölgesine dem bağışı ve arkalama seferberliği

Minval üsleri Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçesi olan 2 büyük depremin yaraları sıkıntılı genelinde olduğu üzere Aksaray’üstelik üstelik çağ bağışı ve arkalama seferberliği ile sarılmaya bitmeme ederken, geceleyin saatlerine kadar vatandaşlara hizmet veren Kızılay Ihsan Merkezinde derya yaşanıyor.

Geri sabahın geçmiş ışıklarıyla birlikte ev genelinde Kızılay eliyle armağan seferberliği başlatıldı. Güçlükle genelinde olduğu üzere Aksaray’üstelik da yüzlerce vatandaş bağış seferberliğine süzülmek üzere Kızılay Hediye Merkezlerine akış etti. 15 Orak Ayı Milli İrade Meydanındaki Kızılay Ödül Merkezinde sabahın evvel saatlerinde gelen vatandaşlar hem ayni ve nakdi yardımlar hem de nefes bağışı yaptı. Seferberliğin önceki gününde 350 ünite karın yer sarsıntısı bölgelerine yaymak üzere çalışmalarını başlatan Kızılay, Aksaray’dahi toplanan 350 vahit beyin Kayseri Koku Merkezine ulaştırdı. 350 birim kanın peşi sıra şehirde ihsan merkezlerinde bahir arttı. Mufassal kuyrukların olduğu dürü merkezinde vatandaşlara peş peşe davetler gönderildi. Kızılay yetkilileri ve vatandaşlar bağışta bulunacak vatandaşları duyarlı olamaya çağırma etti.

Soluk bağışı seferberliğinde geceleyin saatlerine kadar mesai yaptıklarını belirten ve 350 birim kanın zelzele bölgesine ulaştırılmak üzere yola çıktığını anlatan Kızılay Büro Başkanı Turhan Akkurt, “Cemaziyelevvel yer sarsıntısı sonrası haberi alır almaz mecmu vatandaşlarımız günün ilk ışıklarıyla soluk merkezimize okkalı ayrımsız şekilde talepte bulundular. Evvel ahit boyu tün saat 23’e kadar vatandaşlarımız buradaydılar. Evvel 350 vahit kan tedarikini tek ant kaybetmeden akşam 03.00’de Kayseri Koku Merkezine ulaştırdık. Oradaki lazım amal sonrasında gerekseme olduğunda hareket bölgesine kavrama edecek. Bugünde tekrar aynı şekilde sabahın ilk ışıklarında nadir vatandaşlarımız zelzele bölgesindeki kardeşlerimizin ihtiyacı olan koku ve çağ ürünlerini gene ayni ve nakdi yardımları buradaki gurur ve kuruluşlarımız eliyle yansıtmak için buradayız. Gine bugün saat ahit tanımaksızın geceye kadar soluk tedarikini sağlayıp adına ulaştıracağız. Devlet genelinde inanılmaz tıpkı duyarlılık var, çağ üstüne bunu 1 dönem değil dahi zamana aksettirmek lazım, Kızılay Umumi Başkanımız Asillik Kınık içtimai medyadan paylaştı. Karın destek olmak edisyon zira ihtiyaç olduğunda bölgeye gidebiliyor. İleriki zamanlara yayarak ihtiyaç olduğunda gine tıpkısı duyarlılığı göstermemiz gerekiyor. Ben buradan bulunmaz vatandaşlarımıza kan üstüne ve gayrı ayni nakdi yardımlarda evvel olduğu kabil, zaman olduğu gibi bundan sonrada tıpkı duyarlılık için nida ediyorum” dedi.

“Ömrümde ilk defa zaman vereceğim”

Duygulanarak koku bağışı yapmaya geldiğini ve ilk kez depremzedeler üzere soluk bağışı yaptığını anlatan Hatice Ahi (62), “Duygularım anlatılmaz oğlum, çok yani dünden beri çokça kötüyüz. Üzgünüz, koku verelim elimizden mevrut yardımı yapalım istiyoruz. yardımcı olmak istiyoruz. Ellerinden mevrut yardımları imkanları yapsınlar. Elan ben ömrümde on paralık dem vermedim. İlk kez dem vereceğim. Bu birlikte onlara kısmetmiş, inşallah yaralarına tılsım olurum” diyerek konuştu.

Sultan Salkın (35) ise “Depremzedeler amacıyla dem bağışında bulunmaya geldim. Oradaki vatandaşlarımıza, kardeşlerimize elimizden hangi geliyorsa fora etmek için çalışıyoruz. Herkese içki bağışında bulunmasını kaynak ediyorum” dedi. – AKSARAY

Share: