Aksaray’da zelzele bölgesine içki bağışı ve müzaheret seferberliği

– Aksaray’da hareket bölgesine kan bağışı ve müzaheret seferberliği

AKSARAY – Format üsleri Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçesi olan 2 iri depremin yaraları elverişsiz genelinde olduğu üzere Aksaray’da dahi çağ bağışı ve müzaheret seferberliği ile sarılmaya devam ederken, tün saatlerine kadar vatandaşlara hizmet veren Kızılay Dürü Merkezinde yoğunluk yaşanıyor.

Geçkin sabahleyin Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki zelzele ve gün ortası saatlerinde Elbistan ilçesinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki hareket ile alay malay Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Hatay, Malatya, Adana ve Adıyaman illerinde yıkımlar ve duygusal kayıpları oldu. Geçmiş sabahın geçmiş ışıklarıyla alay malay dar genelinde Kızılay yoluyla ödül seferberliği başlatıldı. Elverişsiz genelinde olduğu kabilinden Aksaray’dahi da yüzlerce vatandaş hediye seferberliğine gelmek üzere Kızılay Ödül Merkezlerine atak etti. 15 Temmuz Milli İrade Meydanındaki Kızılay Bağış Merkezinde sabahın önceki saatlerinde mevrut vatandaşlar hem ayni ve nakdi yardımlar hem de dem bağışı yaptı. Seferberliğin geçmiş gününde 350 ünite akıl zelzele bölgelerine ulaştırmak için çalışmalarını başlatan Kızılay, Aksaray’birlikte toplanan 350 birim bellek Kayseri Içki Merkezine ulaştırdı. 350 ünite kanın peşi sıra şehirde hediye merkezlerinde derya arttı. Ayrıntılı kuyrukların olduğu hediye merkezinde vatandaşlara art arda davetler gönderildi. Kızılay yetkilileri ve vatandaşlar bağışta bulunacak vatandaşları duygulu olamaya davet etti.

Dem bağışı seferberliğinde tün saatlerine kadar mücahede yaptıklarını tamlayan ve 350 ünite kanın yer sarsıntısı bölgesine ulaştırılmak için yola çıktığını anlatan Kızılay Yazıhane Başkanı Turhan Akkurt, “Evvel sarsıntı sonrası haberi alır almaz kül vatandaşlarımız günün geçmiş ışıklarıyla kan merkezimize kısık aynı şekilde talepte bulundular. Geçkin zaman boyu şeb saat 23’e büyüklüğünde vatandaşlarımız buradaydılar. Mazi 350 vahit çağ tedarikini on paralık ant kaybetmeden tün 03.00’da Kayseri Nefes Merkezine ulaştırdık. Oradaki lazım işlemler sonrasında ihtiyaç olduğunda sarsıntı bölgesine tefehhüm edecek. Bugünde tekrar tıpkı şekilde sabahın ilk ışıklarında kıymetli vatandaşlarımız deprem bölgesindeki kardeşlerimizin ihtiyacı olan soluk ve içki ürünlerini gine ayni ve nakdi yardımları buradaki hava ve kuruluşlarımız yoluyla yaymak için buradayız. Gene zaman saat ahit tanımaksızın geceye kadar nefes tedarikini sağlayıp hesabına ulaştıracağız. Ülke genelinde inanılmaz bir duyarlılık var, zaman üzerine bunu 1 çevrim değil dahi zamana ulaştırmak lazım, Kızılay Genel Başkanımız Asillik Kınık sosyal medyadan paylaştı. Düşünce müzaheret etmek tahakküm zira gerekseme olduğunda bölgeye gidebiliyor. İleriki zamanlara yayarak gerekseme olduğunda yeniden bir duyarlılığı göstermemiz gerekiyor. Ben buradan nadir vatandaşlarımıza içki konusunda ve değişik ayni nakdi yardımlarda evvel olduğu üzere, bugün olduğu kadar bundan sonrada tıpkı duyarlılık amacıyla davet ediyorum” dedi.

Duygulanarak soluk bağışı yapmaya geldiğini ve ilk defa depremzedeler amacıyla zaman bağışı yaptığını anlatan Hatice Bonkör (62), “Duygularım anlatılmaz oğlum, çokça yani dünden beri çok kötüyüz. Üzgünüz, soluk verelim elimizden mevrut yardımı yapalım istiyoruz. arkalamak istiyoruz. Ellerinden mevrut yardımları imkanları yapsınlar. Henüz ben ömrümde hiç kan vermedim. İlk yol dem vereceğim. Buda onlara kısmetmiş, inşallah yaralarına umar olurum” diyerek konuştu.

Sultan Salkın ise “Depremzedeler için koku bağışında bulunmaya geldim. Oradaki vatandaşlarımıza, kardeşlerimize elimizden hangi geliyorsa açmak üzere çalışıyoruz. Herkese zaman bağışında bulunmasını başvuru ediyorum” dedi.

Share: