Amasya’da öğretmen ve öğrenciler afet bölgesi amacıyla hıfzıssıhha malzemesi üretiyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde ortaöğretim öğrencileri ve öğretmenlerince depremzedeler için hıfzıssıhha malzemesi üretiliyor.

Mithatpaşa Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesinde fahri öğretmen ve öğrenciler, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra depremzedelere korumak üzere harekete geçti.

Okulda geçtiğimiz sene kurulan hijyen ürünleri atölyesinde üretilen çamaşır suyu, kirli deterjanı, dezenfektan, hazır para el sabunu, kolonya üzere temizlik malzemeleri, Merzifon Kaymakamlığı koordinesinde hareket bölgelerine gönderiliyor.

Okul müdürü Sadık Turan, AA muhabirine, depremin arkası sıra yüreklere sakıt acıyı eğitim bilimi camiası adına paylaştıklarını, yaraları koymak için herkesin tıpkısı şeyler etme gayretinde olduğunu söyledi.

Öğretmenlerle, depremzedeler için neler yapabileceklerini konuştuklarını, yalnız üretime başladıklarını rapor Turan, “Okulumuzda hıfzıssıhha malzemeleri üretilmekte. Depremin alelacele peşi sıra öğretmen ve öğrencilerimizle kardeşlik yapıp, sarsıntı bölgesine günahsızlık malzemesi gönderdik. Üretimimiz bitmeme ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Kimya öğretmeni Erhan Öncü ise öğrencileriyle el ele vererek, hıfzıssıhha malzemesi üretip, deprem bölgesine gönderdiklerini belirtti.

Depremzedeler ile görevlilerin hıfzıssıhha ürünlerine gerekseme duyduğuna belen fail Sembol, “Çamaşır suyu, çepel deterjanı, dezenfektan, nakit sabun, kolonya kabil bir nice temizlik ürünü üretiyoruz. Şu anda öğrencilerimizle alay malay sarsıntı bölgesindeki saffet malzemesi ihtiyacını temizlemek için istihsal yapıyoruz. Depremzedeler amacıyla elimizden mevrut yardımı yapmaya çalışıyoruz. Üzerimize hangi görev düşüyorsa yapmaya hazırız. Ürettiğimiz ürünlerden arkalama tırına yükleyerek gönderdik, göndermeye üstelik devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kimya Teknolojisi Alanı öğrencilerinden Imge Söz ise sarsıntı sonrası gönüllü kendisine okullarındaki hıfzıssıhha malzemesi üretimine katıldığını, elinden geldiğince üretime bindi olmayı sürdüreceğini kaydetti.

Share: