Amasya’da yüzlerce genç müzaheret kolilerini ahali ele taşıyor

Amasya’dahi yüzlerce tüvana müzaheret kolilerini umum ele taşıyor

AMASYA – Amasya’dan zelzele bölgesine söylemek üzere toplanıp kolilere konulan yardım malzemeleri seferberlik başlatan yüzlerce gencin oluşturduğu koridorda ahali ele taşınıyor.

10 ilde nazik yıkıma ve binlerce fert kaybına kez açan Kahramanmaraş merkezli hareket felaketinin peşi sıra tamlık dar genelinde olduğu üzere Amasya’üstelik dahi vatandaşlar harekete geçti. Kontrol-kurtarma ekipleri, gönüllüler ve hareket makineleri bölgeye sevk edildi. Takiben şehrin ciharıyek yanı sıra toplanan yardım malzemelerinin Amasya Valiliği, Amasya Belediyesi, AFAD ve sivil topluluk kuruluşlarının koordinesiyle sarsıntı bölgelerine ulaştırılması üzere mücahede gösterildi. Bu malzemelerin toplandığı merkezlerden Amasya Spor Salonunda ise fahri çoluk çocuk iri rol üstlendi. Söylemek, pabuç, istinas ve azık malzemeleri yüzlerce gencin ellerinde ayrıştırılarak kolilere konuluyor. Peşi Sıra baş başa oluşturulan yardım koridorunda ahali üstünde taşınarak tırlara ve kamyonlara yükleniyor.

Geç saatlere kadar kolilerin ayrıştırılarak taşınmasında külfet üstlenen gençlerden Düş Özen, “Kamu çoluk çocuk bire bir araya gelerek sarsıntı bölgesine arkalama malzemelerini göndermeye çalışıyoruz” dedi. Buket Aslan da, “Hep elinden ne geliyorsa bindi sağlıyor” diye konuştu.

Yardımlaşmanın Türk-İslam kültürünün mayasında var olduğunu anlatan Amasya Müftülüğü Bilgisizlik Koordinatörü Sahih Ergen, “Deprem Amasya’birlikte olsaydı eminim kim, şu an yer sarsıntısı bölgesi olan Kahramanmaraş, Gaziantep, Osmaniye, Adana ve ayrıksı şehirlerdeki gençlerde aynısını yapacaktı” şeklinde konuştu.

Gençlerle gurur duyduğunu dile getiren Münir Coşkun, “Lise, darülfünun gençliği hep burada. Sabahtan geç saatlere kadar himmet gösteriyorlar. Koliler elden ele dolaşıyor. Tırın pekâlâ yüklendiğini bile anlayamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gönderilen malzemelerin hareket bölgesinde dağıtıldığı görüntüleri izlemeleriyle yorgunluklarını unuttuklarını aktaran AFAD gönüllüsü Şeyma Ayrancı ise ellerinden geleni yapmayı sürdüreceklerini söyledi.

Share: