Amasya’ya gelen depremzede ailenin üyeleri yaşadıklarını anlattı

Kahramanmaraş’ta depremi zihayat ve evleri oturulamaz ayla gelen 5 nefis Münezzeh ailesi, Amasya’daki Güven ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna yerleşti.

Evleri nazik hasar gören Ahmet (36) ve Songül Halis (33) çifti, çocukları 6 yaşındaki Yusuf Talha, 5 yaşındaki Muhammed Eymen ve 2 yaşındaki Yakup ile deprem sırasında zat imkanlarıyla evden çıktı.

Depremden sonra Kahramanmaraş’ta 3 dönem küsurat sülale, AFAD’ın koordinesinde Amasya’ya getirilerek yurda yerleştirildi.

Yaşadıklarını AA muhabirine anlatan Ahmet Günahsız, ilk kez böyle bir od gördüğünü söyledi.

Deprem sırasında ilk faziletkâr bir curcunalı duyduğunu belirten Saf, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Duvarların sallandığını görünce zelzele olduğunu anladık. Çocukları yanımıza aldık ve başımızı eğerek bekledik. Kestirmece 1 buçuk an sürmüştü. Tığ 10. katta oturuyorduk, aşağıya inerken 4. katta dümdar depreme yakalandık, 5 dakika sonradan. Sonradan hariç attık kendimizi. Kahramanmaraş’ta çoğu yapı gitmiş durumda. Yani ne devir bizim binanın çökeceğini düşündük. Acep yan mı yatacak, tepesinin konusunda mi çökecek diyerek düşündük. Tanrı kimseye yaşatmasın, çokça el.”

Songül Münezzeh ise zelzele anının şokunu halen üzerlerinden atamadıklarını dile getirerek şunları ifade etti:

“Dışarı çıktığımızda herkes bağrışıyordu ‘anne, baba’ diyerek. Binalar çökmüştü. İnsanlar hangi yapacağını şaşırmıştı. Kayınvalidemin evine varana kadar 1 saatten aşkın sürdü. Yolda, çöken binalar, insanların bağırması, yani haddinden fazla kötüydü. Rabbim kimseye göstermesin. Buraya geldik, burada mı kalırız ayrıksı yere mi gideriz bunu üstelik bilmiyoruz. Buradakiler bizimle çok ilgilendi, herkesten Tanrı razı olsun. Tanrı devlete zeval vermesin, hangi diyelim.”

Share: