Amerikalılar eczanelerde telkih olabiliyor

Özellikle aşıya erişimin baskı olduğu bölgelerde yaşayanlar için hayati önem taşıyan bu adımla, telkih takviminde bile ilerleme sağlanması hedefleniyor.

Hem stokların, hem birlikte telkih yapacak sevimli sayısının elverişsiz olması, Amerika’nın telkih takviminin gerisinde kalmasına hastalık olmuştu. ÇAKER Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri CDC’nin başlattığı bu yıpranmamış programla, Amerikalılar bundan sonra sadece sağlık kuruluşlarında değil, eczanelerde üstelik telkih olmaya başladı.

İlk etapta 6 bin 500 eczaneye telkih gönderilirken, bu sayının andıran zamanda 40 bine çıkarılması bekleniyor.

Bir Amerikalı’nın benzeri eczaneye ulaşabileceği yer uzak mesafenin 7-8 kilometre olduğu göz önüne alındığında, bahis konusu aplikasyon, sürece yetişkin katkı sağlayacak kabilinden görünüyor.

Şimdilik CVS, Walgreens, Walmart, Costco gibi uyumsuz mağazaların, kendi seçtikleri şubelerindeki eczanelerde yalnızca eyaletlerin öncelik listesinde olanlar aşılanabiliyor.

Hele 65 gözyaşı üstü Amerikalılar bu durumdan berenarı kıvançlı ve tek elden eczanelerin yolunu tutuyor.

Telkih tevessül etmek için telefonla evet da genel ağ üzerinden termin alınması gerekiyor. Eczaneye bizzat müracaat boşaltmak işe yaramıyor. Ancak bunun için da az buçuk ahit dökmek gerekiyor.

Federal hükümet bu program kapsamında, 21 eczane zincirinin yanında Millî Eczaneler Birliği’hangi merbut yerli eczanelere birlikte aşı ulaştırmayı planlıyor. Temas, Amerika genelindeki eczanelerde ayda 100 milyon aşı yapma kapasitesine ehil olduklarını ancak bunun için tam dozun olmadığını söylüyor.

Kovid-19 aşısında iki doz ortada ne kadar müddet olmalı?

 

Avusturyalı enfeksiyon uzmanı: Sputnik V aşısı, Kalaşnikov tüfeği büyüklüğünde güvenli

 

Share: