Avusturyalı Eyalet Başkanı’ndan “Kovid-19 aşısı zorunluluğu hataydı” açıklaması

Avusturya’bile iktidarın şişman ortağı dalan sağlıklı El Partisinden (ÖVP) Dun Avusturya Eyalet Başkanı Johanna Mikl-Leitner, bugünkü bilgiler ışığında bir zamanlar uyguladıkları Kovid-19 aşısı zorunluluğunun kusurlu bire bir karar olduğunu söyledi.

Süfli Avusturya eyaletinde ocakta planlı intihabat sonrasında Sosyal Demokrat Öğür (SPÖ) ile koalisyon hükûmeti görüşmeleri tarz küsurat Mikl-Leitner, ölçüsüz sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ile yapacağı danışmalar öncesinde açıklamada bulundu.

Mikl-Leitner, begayet sağcı partinin Kovid-19 önlemleri ve bu nedenle cezalandırılan kişilerin affedilmesine ilgili taleplerine değinerek, bu süreçteki uygulamaları degaje ve şeffaf benzeri şekilde ele almaya hazır olduğunu söyledi.

Ülkede 5 Şubat 2022’birlikte yürürlüğe giren telkih zorunluluğuna ilişik Mikl-Leitner, “Bugünkü bilgiler doğrultusunda aşılama zorunluluğu kararı bittabi kim yanlıştı. O dönemde rehavet taşıyanlar, hayat ve ölümü ilişik ayrımsız hususta, aklıselim ortamında cereyan ederek doktorların tavsiyelerine tabi oldu.” ifadelerini kullandı.

Mikl-Leitner, bugünden dünü yargılamanın makul olmadığını, rehavet taşımayanlar üzere tenkit ya üstelik yargılamanın çok mahdut olduğunu dile getirdi.

Avusturya’birlikte 18 gözyaşı üstü yetişkinlere yönelik aşı zorunluluğu 5 Şubat 2022’bile yürürlüğe girse üstelik kestirmece 1 kamer sonraları 9 Mart 2022’birlikte 3 aylığına askıya münfail ve 7 Temmuz’dahi ağız ağıza kaldırılmıştı.

Share: