Bilmeyerek yatan Bitcoin davası!

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Kripto mal birimlerindeki ızdırap eşit değişimleri gelişmekte olan piyasalarda istikrarı inhibitör sermaye akışlarına faktör oluyor kabil. Financial Times’ın haberine bakarak Arsıulusal Servet Fonu (IMF) Finansal Müşaviri ve Dünyalık ve Sermaye Piyasaları Departmanı Başkanı Tobias Adrian anadan görme para birimlerinin adına saklı yazı para kullanımının gelişmekte olan piyasalar için dangadak ve temelli riskler taşıdığını söyledi.

Adrian açıklamasında, “Saklı Yazı, bazen aut yatırımcılar yoluyla tartısız yerine akseptans edilen ülkelerden servet almak için kullanılıyor. Bu gâh ülkelerdeki yöneticiler için balaban benzeri güçlük” dedi. IMF yetkilisi kripto mal birimlerinin en son zirvesinden bu yana toplamda yaklaşık 1 trilyon dolar değer kaybettiğini da hatırlattı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak IMF geçen hafta Bitcoin’i kanuncu servet birimi olarak tanıyan önceki ülke olan Ahali Salvador’un bu kararla ülkedeki finansal balans ve bütünlüğünü riske attığı uyarısını yinelemişti.

IMF’den 1 bilyon dolar değerinde finansman arayan El Salvador Oran Başkanı Nayib Bukele dünyanın bildirme nazik saklı yazı mülk birimine bağlı tahviller satarak dünyalık toplamayı planlıyor. Cazibe, hükümet yoluyla filhakika yükseltilen düyun nedeniyle bazen uluslararası yatırımcıların eleştirilerine üstelik uğur oldu.

Adrian, bazı gelişmekte olan piyasaların ve ekonomilerin kâin yerleşik para birimlerinin yerini kripto varlıkların alması sonucu “ivedili ve iveğen risklerle” yüz yüze kaldığını ve bunun “kriptolaştırma” yerine adlandırılan aynı süreç olduğunu söyledi.

IMF yetkilisi, “Anamal akışı yönetimi önlemlerine kriptolaşma karşısında etraflı derece yapılması gerekecek. Değer transferleri, düzenlenmemiş kullanılmamış enstrümanlar, yıpranmamış kanallar ve bakir servis sağlayıcıları aracılığıyla yapıldığında sermaye akışlarını yöneltmek üzere beledi düzeni sağlayan araçların uygulanması henüz tahakküm tür” ifadelerine meydan verdi.

Kripto mülk birimleri ile ABD uygulayım bilimi hisseleri, büyüklük tahvilleri ve ayrıca ham yer yağı üzere ümranlı ülkelerdeki değişik mali varlıkların performansı beyninde daha andıran korelasyon olduğuna dayalı belirtiler birlikte IMF’yi erinçsiz ediyor.

IMF yetkilileri, saklı yazı mal birimlerindeki erdemli kaldıraçlı alanların hisse piyasalarındaki satışlarla beslendiğini düşünüyor. Adrian konuyla ilgili açıklamasında, “Kripto ve pay piyasaları arasındaki bağıntı yaşayan aynı şekilde yükseldi. Saklı Yazı daha çok behre senetlerinde olup bitenlere haddinden fazla yakından tutkun. Bunu öylelikle reddedemeyiz” dedi.

IMF, ulusal ve küresel aranjör kurumları saklı yazı servet birimlerini kontrol etmek amacıyla koordineli, insicamlı ve kapsamlı tıpkı yaklaşım belirlemeye çağırdı. Fakat dijital varlıkların esas hareket finansa mürur hızı ayn önüne alındığında bu oldukça endişe verici benzeri fariza.

Adrian kriptoya getirilmesi müstelzim düzenlemelere ilişkin açıklamasında “Global etraf düzenlemelerini almak asla acul benzeri proses değildir. Ancak demin başlarsak, finansal istikrarı dulda hedefine ulaşabilir ve bir zamanda temel teknolojik yeniliklerin getirdiği avantajlardan yararlanabiliriz” ifadelerine düz verdi.

Metaverse gayrimenkul satışları 500 milyon doları aştI

 

Nobel ödüllü iktisatçı: Kripto borsaları mortgage krizine benziyor

 

IMF, toptan kripto para düzenlemesine ilgili uyarıda bulundu

 

Share: