Depremde hayatını kaybeden hemşirenin ismi çalıştığı hastanede yaşatılacak

Depremde hayatını kaybeden hemşirenin ismi çalıştığı hastanede yaşatılacak

Hatay’a ailesini ziyarete gitmişti, göçük altında kalarak mevt etti

İSTANBUL Ailesini ziyarete gittiği Hatay’dahi deprem sonrası ailesiyle enkaz altında kalarak ölüm eden 25 yaşındaki geçici hemşiresi Arife İlayda Belirgin’ın ismi görev yaptığı Prof. Dr. Garaz Dilmener Acil Uzanım Hastanesi’nde konferans salonuna verildi. Şifahane Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, “Ailesini görüşme üzere gidiyor. Ilişki günü dönecekmiş haddizatında albeni şartlarından çevre dönüşünü sabahleyin ya dahi 1 devir sonraya aldırıyor. Esas, cet ve 1 ağabeyiyle gelişigüzel 4 emanet mevt ediyor, ayrımsız yegâne sair ağabeyi kurtuluyor. İsmini, konferans salonumuza verelim dedik, bu şekilde kalbimizde yaşatmaya çalışacağız” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 46 bini çok vatandaş hayatını kaybederken çokça sayıda yurttaş birlikte yaralandı. 2020 yılında Prof. Dr. Erek Dilmener Ivedili Kapsam Hastanesi’hangi atanarak mesleğe başlayan 25 yaşındaki abla Ön Gün İlayda Yalınlık da 6 Şubat’taki deprem öncesi müsaade alarak doğduğu ve asıl, ata ve 2 kardeşinin yaşadığı Hatay Kırıkhan’a ziyarete gitti. Ailesiyle geçirdiği tatil sonrası 5 Şubat’ta İstanbul’a kesilmek amacıyla tedarik özne abla Ön Gün İlayda’nın hava raporu zımnında dönüşünü ertelediği öğrenildi. 6 Gücük Ay Pazartesi yaşanan depremde edinilen bilgiye göre Ön Gün İlayda abla temel, cet ve ağabeyiyle alay malay Kırıkhan’daki evlerinin enkazının altında kalırken, bir süre sonraları donmuş bedenlerine ulaşıldı. Bacı ve ailesinin vefatı hastane personelinde balaban üzüntüye illet olurken sayrılarevi yönetimi, Prof. Dr. Uğur Dilmener Hastanesi’nde bulunan yetişek salonu yerine beğenilen konferans salonuna, hemşirenin adını verdi. Covid servisinde bile mufassal süre görev yapan, foto yeteneği bulunan ve çokça sayıda safiha işleyen tendürüst hemşirenin yaptığı benzeri levha dahi salonun girişine asıldı. Prof. Dr. Maksat Dilmener Evgin Nitelik Hastanesi’nin sınırlı bulunduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş ve say arkadaşları ise abla Ön Gün İlayda’yı anlattı.

“Kalbimizde yaşatmaya çalışacağız”

Güre hemşirenin ailesini bürümek amacıyla gittiği Hatay’üstelik depreme yakalandığı söyleyen Prof. Dr. Murat Dilmener, Acil Format Hastanesi’nin üstelik sınırlı bulunduğu Bakırköy Dr. Sadi Mihman Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, “Ülkemizde 11 ili içine düz çok iri tıpkısı yer sarsıntısı felaketi yaşandı, bu felaketten ortalık bir nice vatandaşımızı kaybettik. Kaybı olan vatandaşlarımızın hepsine başlangıç sağlığı, kayıplarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu kayıpların süresince bizim dahi haddinden fazla sevdiğimiz Ön Gün İlayda isimli tıpkısı hemşiremiz var. Kendisi 2020 yılında burası açıldığında Keyif Bakanlığı aracılığıyla hemşire kendisine atanmıştı. Okulunu eskimemiş bitirmişti, önceki emek yeri burasıydı. Ilk covid servislerimizde çalıştı, haddinden fazla liyakatli bir şekilde çalıştı. Bilahare yolcu bakım servislerimiz açılınca orada çalışmaya devam etti. Hatay Kırıkhan doğumlu, ailesi orada yaşıyor, ailesini ülfet için oraya gidiyor. Münasebet haset haddizatında erkenden gelecekmiş fakat çekicilik şartlarından periferi tayyare ertelenince o de dönüşünü sabahleyin evet üstelik 1 bölüm sonraya aldırıyor. Kaderin tıpkı cilvesi kendisine bile kendisi depreme yakalanıyor. Anne, baba ve 1 ağabeyiyle birlikte 4 sevimli vefat ediyor, tıpkısı tek başka ağabeyi kurtuluyor. Tığ bile çokça üzüldük, kişi aramızda müşavere ettiğimizde hangi yapalım dedik. Bizim yetişek salonumuz var, hep dahi bu salonu mahsus aralıklarla kullanıyor. İsmini, konferans salonumuza verelim, tıpkı biyografisini bile asalım dedik. Benzeri zamanda hemşire arkadaşımız haddinden fazla ongun bile tıpkısı ressam, birçok resimleri var, sergilerde üstelik yayınlandı. Doğayı, atları ve hayvanları birlikte çokça seviyor. Özlük yaptığı tıpkısı resmi bile onun anısına buraya astık. Bu şekilde gönlümüzde, kalbimizde yaşatmaya çalışacağız. Yakınlarına sorduk ve izin aldık, biz ihtimal yapacağız ama yakınları izin vermeyecek esen olsunlar, hakikaten çokça gönlü varlıklı insanlardı, haddinden fazla sevindiler. Merasim yaptık, bu ismi verirken yakınlarının de haddinden fazla hoşuna gitti. Bizim sağlıkçılarımız o bölgeye gidip hizmet vermekte. Bölgeyle İstanbul koordineli çalışmakta, oradan mevrut hastalar de birçok ayrımlı hastanelere dağılıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Masal kahramanı üzere aynı insandı”

Hemşire Arife İlayda’yı anlatan eğreti servisinde fariza fail faaliyet arkadaşı ve meslektaşı Zınarin Kara, “O periyot döneceği ayrımsız gündü. Almanak iznini uzattığı için böyle tıpkı fenomen yaşandı. Masal kahramanı kabilinden bir insandı, yaşam enerjisiyle hepimizin o kadar enerjisini yükseltirdi kim hayata tutunmayı çok muhip, ender insanlardan bir tanesiydi. Hem başhekimimize hem başhemşiremize böyle tafsilatlı davranışlarından kontekst haddinden fazla teşekkür ediyorum. Bizim amacıyla o büyüklüğünde anlamlı kim bir hemşirenin anısının, isminin hakeza bire bir yerde yaşatılıyor olması” dedi.

“İsim yerine burada yaşıyor olması mutluluk donör”

Arkadaşının isminin hastanede yaşatılacağını anlatan evgin hemşiresi Bahar Vizör, “Tığ 2020 yılında mesleğe önce atandığımız yıl İlayda ile beraber 1,5 sene covid servisinde çalıştık. Sonrasında vakalar azalınca, servisleri kapatınca hepimiz dağıldık. Rastgele durumda hayata haddinden fazla fazlalık bakan ayrımsız insandı, çok güler yüzlüydü. Başına gelen arz zehir şeyde de tebessümünü kem etmeyen tıpkısı insandı. Öncelikle mutluyuz, onu herhangi bir devir burada birlikte kalplerimizde bile adlandırmak isteriz. İsim namına burada yaşıyor olması birlikte bizim üzere müjdeli, mutluluk verici. Deprem sabahı onun göçük altında olduğunu öğrendiğimizden günden itibaren 9’uncu güne büyüklüğünde bütün benzeri ümidimiz vardı. Sağ çıkacağına inancımız vardı, bunun üzere yakarış ettik. 9’uncu aktarılma öğrendiğimizde kabullenmemiz el oldu. Bibi birlikte bire bir yerden çıkıp gelecekmiş kadar” şeklinde konuştu.

Share: