Depremzede keyif çalışanları facia bölgesinde mesaisini sürdürüyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkımın sunma çokça yaşandığı Hatay’bile memur esenlik çalışanları, acılarını yüreklerine gömüp facia bölgesinde mesaisini sürdürüyor.

Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 6 Şubat’taki depremlerde bazen akrabasını kimi düzentileme arkadaşını kimi bile evini kaybeden sağlıkçılar, yaşadıkları şokun kolaylıkla arkası sıra acılarını bir kenara bırakıp afetzedelere arız olmak için sahaya indi.

Eşyalarını hatta kıyafetlerini birlikte balaban afette kaybeden esenlik çalışanları, zelzele bölgesinde görevlerini en bereketli şekilde yapmaya mücahede ediyor.

14 Mart Tıp Bayramı’na ekşimsi giren sağlık çalışanları, yaralıların sağlığına kavuşması ceht sarfiyat ediyor.

Hatay 112 Evgin Afiyet Hizmetleri Başdoktor Yardımcısı Dr. Mehmet Tuncay Çimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evinde yakalandığı depremin arkası sıra ailesini emin bir bölgeye aldıktan sonraları kumanda taharri merkezine geçtiğini söyledi.

Depremde komuta taharri merkezinin yıkıldığını anlatan Çimen, ateş parçası araçta kurulan sistemle çabucacık olaya şaka etmek amacıyla ekiplerle koşturduklarını belirtti.

Halen zelzele gecesi yaşadıklarının etkisinde olduğunu ifade eden Çimen, şöyle konuştu:

“Olayı alacak etmeye çalışıyordum. O asıl büyüklüğünde yadımlama yok zannediyordum. Daha sonrasında telsiz anonsunda rüfeka, ‘Antakya Mehabet Hastanesi yıkıldı, buraya marazlı getirmeyin.’ deyince ‘Eyvah’ deyip ellerimi başımın arasına koydum ve ‘Tamam, yıkımın şiddeti çokça büyük.’ dedim. Yaşanan her şeye rağmen sahadayız, sahada girmek zorundayız. Kaybettiğimiz arkadaşımız çok. Buna rağmen çalışmaya bitmeme ettik. Hatay’ın bize ihtiyacı var.”

Depremde yaralanan oğlunu 3 periyot sonra gördü

Ivedili tıp teknisyeni Gülşah Atasoy bile ambulansta yakalandığı zelzele sonrası ailesine ulaşmaya çalıştığını fakat kalburüstü olamadığını söyledi.

Aynı binada oturan meslektaşının kendisine ulaştığını anlatan Atasoy, “O bana ailemi çıkardıklarını söyledi. Nöbette olduğum üzere bana gaileli olduklarını söylemediler. Nöbetime devam ettim. O akşam çok kötüydü, korkunçtu. Gözümüzün uğrunda yıkıldı binalar.” dedi.

Atasoy, o dönem yaralılar için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Yaralılara ne lazımsa, elimizdeki imkanlar şüphesiz gerektiriyorsa onu yapmaya çalıştık ve ben 48 saat bitmeme ettim. Üçüncü günü üstelik bibi bitmeme ettim gerçekte. Ev yakınlarım bana ulaşabildi ve çocuğumun yanık olduğunu bildirdiler. Üçüncü zaman eşim ve çocuğumun yaralı olduğunu öğrendim. Gittiğimde çocuğumun sol gözü ağız ağıza ilişkin ve şişti. Çocuğumu aracıma bindirdim ve kişi imkanlarımla götürdüm, tedavisini yaptırdım, sonra tekrar kat yerime döndüm.”

Alanda yalnız göreve odaklandığını dile getiren Atasoy, üşüdüğünü gören birinin omuzlarına örttüğü montun bir hafta sonraları ayrımsız erkeğe ilgilendiren olduğunu ayırt ettiğini söyledi.

Atasoy, yaşadıkları keder günlere karşın keyif çalışanları olarak katiyen umutlarını kaybetmeden görevlerini yeryüzü ongun şekilde yapmaya mücahede gösterdiklerini kaydetti.

Eşi ve çocuğunu 30 an görüp göreve koştu

Hatay Millî Medikal Istirdat Ekibi görevlisi Mithat Türkmen ise yer sarsıntısı esnasında Cilvegözü Çizik Kapısı’nda nöbette olduğunu anlattı.

Afetin peşi sıra derakap Antakya’ya gelip yaralılara engelleme ettiklerini belirten Türkmen, Kırıkhan ilçesinde hayat dolu ailesini ise depremin üçüncü günü görebildiğini söyledi.

Ailesiyle takkadak kem saat görüşebildiğini dile getiren Türkmen, “Çocuğumun ayağında çorap yoktu, terlikleydi. Eşim haddinden fazla dokunaklı durumdaydı. Ailemle geçirdiğim müddet kısaca 30 an, bilahare gine merkezde görev yapmaya bitmeme ettik.” dedi.

Yaşanan felaketin üstesinden gelineceğini ve yaraların birlikte sarılacağını vurgulayan Türkmen, bu süreçte İl Esenlik Müdürü Mustafa Hambolat’ın bile kendileriyle daim sahada olduğunu kaydetti.

Share: