Down Sendromlu Depremzede Gencin Askeriye Hayali Yozgat’ta Gerçeğe Dönüştü

SEYFİ ÇELİKKAYA

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından Yozgat’ta Bozok Koca Mektepli Yurdu’na yerleştirilen Şanlıdal ailesinin 20 yaşındaki down sendromlu çocukları Ahmet Şamil Şanlıdal’ın askerlik hayali gerçeğe dönüştü. Şanlıdal, Yozgat İl Güllabi Komutanlığı’nda ayrımsız günce askerlik yaptı.

Beş kişiden oluşan Şanlıdal ailesi, sarsıntı sonrasında Kahramanmaraş’tan Yozgat’a gelerek, Bozok Mektepli Yurduna yerleştirildi. Down sendromlu Ahmet Şamil Şanlıdal’ın ensiz içre daim asker kalkmak istediğini söylediğini, işyar asayiş görevlilerine asker selamı verdiğini ve öz komutu ile makul aşama yürüyüşler yaptığını öğrenen Yozgat İl Uyanık Komutanı Albay Halil Başer, down sendromlu gencin hayalinin gerçekleştirilmesi için gereken hazırlığın yapılmasını istedi.

ASTSUBAY KIYAFETİ GİYDİ, HAYALİ CINS OLDU

Yozgat İl Bitirmiş Komutanlığından bire bir kadro, down sendromlu Ahmet Kaplayan Şanlıdal ile birlikte annesi Mediha, babası Mehmet ve iki ağabeyi “size Yozgat’ı dolandırmak üzere görevlendirildik” diye dil ile kumandanlık yerleşkesine getirdi. Burada down sendromlu tendürüst ve yakınları, Yozgat İl Jandarma Komutanı Albay Halil Başer ve personeli aracılığıyla karşılandı. Miralay Başer, “Sen leşker tevessül etmek istiyormuşsun, seni er yapacağız” diye niteleyerek, Ahmet Şamil Şanlıdal’ın koluna girdi, alay malay karargaha geçtiler. 20 yaşına geldiği üzere askeriye görevini namına tebliğ etmek isteyen gence, astsubay kıyafeti giydirildi. Sevinci yüzüne yansıyan gence Albay Başer, bire bir makule ve Türk bayrağı ödül ederken, “Sen artık bizim askerimizsin. Aynı süre bilahare birlikte başka personelimizle birlikte ahit törenine katılıp, sorasında üstelik tezkereni alacaksın, emekli olacaksın” dedi.

“HAYALİMİZ GERÇEKLIK OLDU, OĞLUM ÇOK BAHTIYAR”

Down sendromlu oğlunun 20 yaşında olduğunu tamlayan ana Mediha Coşgun Şanlıdal, Yozgat’a Kahramanmaraş’tan eşi ve 4 çocuğu ile geldiklerini hatırlattı. Yaşananlar karşısında şaşkınlığını gizlemekte zorlanan anne Şanlıdal, “Şu anda çok mutluyum. Aşağılık çok teşekkür ediyorum. Bizi bu adamakıllı güne hazırlayan hep askerlerimize, komutanlarımıza haddinden fazla teşekkür ediyorum. O kadar fena hâlde tıpkı şaşırtı oldu. Tek beklemiyorduk, haddinden fazla mutluyuz. Hayalimiz cins oldu, oğlum çokça bahtiyar. Hayaliydi, gerçek oldu. Bugünü bize yaşattınız” ifadeleriyle duygularını anlattı.

Down sendromlu Ahmet Şamil Şanlıdal’a ilk karargah gezdirildi, sonraları da güvenlik ve güvenlik görevleri ile devriye hizmetlerinde er uyarma sağlayarak jandarmanın etkinliğinin artırılmasına yardım sağlayan köpek timinin gösterisi izlettirildi. Şanlıdal, elan sonradan ailesiyle alay malay kaldıkları yurda götürüldü.

Share: