Fitch: Türk sigorta şirketlerinin finansal gücü rehavet altında

Fitch bugün yayınladığı raporda, Türk sigorta şirketlerinin karlarının ve sermaye yeterlilik seviyelerinin 2022-2023 döneminde sakil sıklet, gerginlik altında kalacağını öngördüklerini vurguladı. 

Makroekonomik kötüleşme, kalan şişkinlik ve motorlu taşıtlar sigortasında bedel sınırlamasının ara sıra sigortacıları regülasyonlarda muayyen minimal borç ifa yeterliliği seviyesinin altına itebileceğini tamlayan Fitch, “Bu buut Türk sigorta şirketlerini anamal artırmaya yahut daha cıvıl cıvıl rakipler yoluyla satın alınmaya zorlayabilir” dedi. 

Türkiye’de enflasyonun 2022 böylecene yüzdelik 60 ve 2023 yılında yüzdelik 55 olmasını bekleyen Fitch, “Enflasyonun böyle haddinden fazla erdemli seviyelerde kalmaya bitmeme etmesinin sigortacılar üstünde ciddi olumsuz ettileri olacak, maliyetleri üst itecek ve rezevrlerde açıklara posta açacak” tespitinde b.ulundu.

Fitch, erdemli enflasyonun tüketicilerin harcanabilir gelirlerini azaltacağını, sigorta mübayaa kabiliyetlerini düşüreceğini ve sigortacıların fiyatlarını maliyetlerde yaşanacak artışı eğlemek için tam olacak kadar artırmalarının muhtemel olmayacağını bile öne sürdü. 

Mahkemeden yaşam güvencesi için mefret karar!

 

İşsizlik Sigortası Fonu mecmu varlığı 3,5 milyar TL arttı

 

Ticari takanak sigortasında şerait değişti

 

Hisarcıklıoğlu: Ülkelerin gelişmişliğini belirleyen sigortacılık sektörüdür

 

Share: