Hataylı Depremzede Fellah, Günlük 300 Lira Karşılığında Hasarlı Evlerden Eşya Taşıyor: “Çocuklara Savuşturmak Kabul Etmek Zorundayım”

Bilgelik: TAMER ARDIL ERŞİN – Almaç: FURKAN FAZILET

Hatay’da depremin arkası sıra sunulan 1,5 çuval yemleme yardımı hayvanlarına yetmeyen çiftçi Gür Sürücü, çocuklarının karnını doyurabilmek üzere günlük 300 teklik karşılığında hasarlı evlerden eşya taşımaya başladı. Verilen yem yardımı amacıyla “Ego bunları civcive mi yedireceğim” diyerek soran Sürücü, hasarlı binalara duhul nedenini, “Çocuklara ekmek almak zorundayım. İnşaata bile çıkacağım, tarla işine da gideceğim” diyerek açıkladı.

Hatay’birlikte hayvanları gerileme altında artan çiftçi Gür Güdücü, kendisine yapılan 1,5 çuval yemleme yardımı 10 hayvanına yetmediği için hem evdeki çocuklarının hem de hayvanlarının karnını doyurabilmek için günlük 300 liraya hasarlı evlerden kayıt taşımaya başladığını söyledi. Güdücü, devletin yaptığı ağızotu yardımının mikro olduğunu belirterek, “Yemimiz bulunmayan, ahırlarımız çözülüm durumda. Hayvanlarımız şu anda dışarıda kalıyor. Tığ da biilaç durumdayız. Celal yetkililerinden müstelzim yardımı bekliyoruz. İlk talepte devletimiz efsanevi tespiti yaptı. Ahırlarımız elhak yok. Gelip bize anatomi yazdırdılar. 1,5 çuval ağızotu geldi. Neye yetecek? Zaten benim 5-6 hayvanım ruhsuz. Haricen esnaf geliyor, hayvanın değeri 15 bin teklik, bize 8 bin liralık. Fırsatçılar, gelip elimizden bu malları almaya çalışıyorlar. Biz bu fiyata veremeyiz” diye konuştu.

Hayvanlarını el kenarında ekilmeyen alanlarda otlatan Sürücü, “Anayoldayız, canımız, hayvanımız tehlikede” diyerek, mevrut 1,5 çuval ağızotu yardımı için “Ego bunları civcive mi yedireceğim” diye sordu.

Hayvancılığı terk noktasına geldiklerini kaydeden Sürücü, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine “Döküntü durumdayız” diyerek seslendi. Güdücü, hayvanlarını harcamak zorunda kalacağını ve besiciliği bırakacağını aktararak, “Zaten çoğu birlikte vecibe, daha çok siz gerisini düşünün” dedi.

“ALLAH KİMSEYİ BASKI DURUMA DÜŞÜRMESİN”

Parası kalmadığı için 300 liraya enkazdan eşya taşımaya gittiğini vurgulayan Sürücü hem hayvanlarına yemleme alabilmek hem da çocuklarının rızkı amacıyla enkaza girdiğini belirterek, “Tığ, çocuklarla car edisyon geçinebiliyoruz. Yevmiyeye gidiyorum inşaatlara. Bu enkazda kalan binalardan çamaşır makinası, soğutucu çıkarıyoruz. Bizim dahi toplumsal güvencemiz yok, hayatımız namevcut. 6-7’nci kata çıkıyoruz. Allah kimsenin başına vermesin, kimseyi bu duruma düşürmesin, bu duruma sokmasın. Sıradan ağirlik aynı boyut, zor” diye konuştu.

“ONLARA SAVMAK KABUL ETMEK ZORUNDAYIM”

Hasarlı binaya girdiğinde çocuklarını düşündüğünü belirten Sürücü, “Onlara savuşturmak almak zorundayım. İnşaata da çıkacağım, tarla işine de gideceğim. Bulunmayan, bizim burada şu anda iş durmuş, münteha durumda. Ağızotu pahalı, ağızotu matlup paramız bulunmayan. Hayvanlarımızın bire bir kısmı öldü. Ego, yapım işine gidiyorum bu durumda. Korkuyoruz, korkmuyoruz değil. Tanri’a tevekkül yazar çıkıyoruz. Ego, gidip çocuklarımın rızkını arayacağım. Ben, gidip 6’ncı kattan gidip beyaz kayıt çıkarıyorum. Tığ, bunları kurtarmaya çalışıyoruz. Ölümü göze alıyoruz, o eşkal” dedi.

Share: