Hbb Başkanı Çarpışma, Katıldığı Programda Soruları Yanıtladı

Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Çekişme, katıldığı ayrımsız hareketli yayında kentle ait namına yöneltilen soruları yanıtladı.

HBB Başkanı Savaş, katıldığı bir monitör programında; HADO’dan EXPO’ya, Suriyeli mülteci sorunundan Cumhurbaşkanlığı adaylığına arbede namına sorulan sorulara cevap verdi. Programın başında Hatay’ın çok özel tıpkısı diyar olduğunu söyleyen Kavga, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne güç ettiği Hatay’de belediye başkanı olmaktan ve kentin millî ve uluslararası arenada konuşulmasından çevre oldukça bahtiyar olduğunu belirtti.

“CUMHURİYETİN İLANINDAN SONRALARI HATAY’IN İLK YOL BİR DENİZ SINIR KAPISI OLDU”

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Hatay beyninde, Deniz Otobüsü (HADO) seferleri başlatarak Arsuz ilçesinde bir deniz gümrük kapısı oluşturulduğunu belirten Cidal, “HADO ile 19 Mayıs’tan itibaren 31 Ekim’e büyüklüğünde KKTC’nin Girne ve Magosa Limanlarına 26 bine andıran palyatif taşıdık. Şu anda Beyrut’a seferler yapmak istiyoruz ve görüşmelerimiz bitmeme ediyor. İmkanımız olursa İsrail Hayfa Limanı’na bile el tahsis etmek istiyoruz. Suriye ile sulh sağlanırsa üstelik Lazkiye’ye gitmek isteriz. Cumhuriyetin ilanından sonralari Hatay’ın aynı deniz cızık kapısı oldu, gururluyuz” dedi.

Sefer fail feribotların uluslararası kurallar mucibince şita döneminde Akdeniz’deki hava şartları zımnında gezi yapmasına müsaade verilmediğini paylaşan Çarpışma, HADO iskelesinde bakir tensikat yapılarak april-mayıs aylarında yeniden seferlerin başlaması için hazırlıkların sürdüğünü kaydetti.

EXPO 2021’in Hatay’a müspet şeyler getirdiğini dile getiren Çarpışma konuya ait, şöyle konuştu:

“EXPO’YU YEDİ AYDA 2 MİLYON 150 BİN İNSAN ZİYARET ETTİ”

“EXPO yardımıyla Hatay’ın tanınırlığı ve turizmi arttı. Hatay kültürel ve terbiyevi faaliyetlerin merkezi oldu. Ayrıca alanlarımızda eğlence faaliyetleri da gerçekleştiriliyor. Biz bu durumdan dünya çokça mutluyuz. EXPO’yu yedi ayda 2 milyon 150 binin üstünde insanımız görüşme etti. EXPO Hatay’ın vazgeçilmez ayrımsız parçası oldu, olmaya de devam edecek. Tığ EXPO’üstelik düşündüğümüzden çok daha fazlasını yaptık. Bundan sonraki süreç içerisinde birlikte yapmaya bitmeme edeceğiz. EXPO yapacaklara tavsiyem; kalıcı yayın yapsınlar, çiçek ve nebat kadro şeş kamer sonradan oraları metrukiyet etmesinler. Zira EXPO şehrin tanıtımına katkı sağlayacak önemli tıpkı alan.”

Hatay’üstelik bulunan Suriyeli sığınmacı sayısındaki yüksekliğin kazançlı sorunlar getirdiğini aktaran Kavga, şunları söyledi:

“SIĞINMACI SORUNUNUN ARTIK ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ”

“Suriye’deki 12 yıllık yaşanan savaştan periferi göç dalgası, sığınmacıların derece derece artması ve habersizce sığınmacılarının de gelmesiyle Hatay sosyolojik, ruhsal ve kazançlı anlamda tahammülfersa sıkıntılar yaşadı. Bu format derece derece zirveye daha çok. Ben Antakya Belediye Reisi olduğumda dahi bunu fark etmiştim ve herkesle temas ve beraberlik toplantıları yapmıştım. Bizim insanlarımız ensar göçmen kültürünü biliyor ancak bu durumun daha çok çözülmesini istiyoruz. Amma imdi pastamız daralmaya ve kazançlı mesail getirmeye başladı. Suriye’üstelik 14 ülkeye 250 tır dış satım yapardık. Şu anda bu genişlik sıfıra sakıt durumda. Vakit Kaybetmeden gemilerle 20-25 günde 100 konteyner gönderebiliyoruz.”

“SURİYELİLERİN OYLARI BİR İLÇE BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTTI”

Suriyeli seçmen sayısının bile zamanla arttığına dikkat çekici Savaş, ” Bizim 2019 seçimlerinde 13 bin Suriyeli seçmenimiz vardı şimdi ise 24 bin seçmenimiz var. Bizim bu eften püften yıllık süreçte seçmen sayımız yüzde 5 artmasına karşın Suriye’den gelen kardeşlerimizin sayısı yüzdelik 85 arttı. Averaj namına aynı kaymakamlık kadar oyları arttı” diyerek konuştu.

“AMACIMIZ HATAY’IN TURİZMİNE KATKI ULAŞMAK”

Antakya’daki restorasyon çalışmaları için vukuf birlikte veren Çekişme, şunları kaydetti:

“Hemen Antakya’birlikte 150 pasaj tarihi yapı var. Tıpkısı kısmını restore ediyoruz. Çıkmaz sağlıklaştırması üstüne dahi çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız bölgeye gezgin kazandırmak ve Hatay’ın turizmine ulama sağlamak. Hatay’ın katlanılamaz aynı birikimi var. Amma bugüne büyüklüğünde üstü tozla örtülmüş ve kimse tozları kısaltmak için uğraşmamış. Hatay ayrıca ilklerin olduğu bire bir site. Hatay’ın değme yemeği tahammülfersa bir lezzete erbap. UNESCO eliyle tescillenen tıpkı iliz.”

Cumhurbaşkanlığı adaylığı üstüne sorulan soruyu dahi yanıtlayan Cenk, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu hisse senedi istenmez doğruluk edilir. 40 yaşını önceki ve üniversite mezunu hep Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kurduğu devletin en üst makamında kişi ülkesini yöneltmek isteyebilir. Bugüne kadar çok aksiyon yaptık ve dayanılmaz tecrübelerimiz var. Genel Başkanımız adaysa bize onun yanında olmamız düşer. Sonuna büyüklüğünde beraberinde oluruz. 6’lı masadaki liderler bizim adımızı tercih ederlerse ülkemizi diyet kabiliyetine sahibiz ve bittabi kim bundan öz saygı duyarız.”

Share: