Ilmek görevlilerinden depremzedelere manevi bindi

GÜLTEKİN YETGİN – “Asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Malatya’birlikte görev düz ilmek görevlileri depremzedelere manevi destek sağlıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının koordinesinde Giresun’dan gelen İl Müftülüğü ile Türkiye Kült Vakfı Şubesi ilmek görevlileri, Malatya’üstelik kurulan deri kentleri dolaşarak depremzedelerle ve çocuklarıyla yakından ilgileniyor.

Çadırları bir tane biricik dolaşan ilmek görevlileri, depremzedelerle ahbapça ediyor. Burada çocuklara oyuncak ve şeker dağıtan görevliler, otağ kentte mütezayit çocuklarla oyunlar oynayarak onların pir espas geçirmelerini sağlıyor.

Hayatını kaybedenler amacıyla Kur’zaman okunuyor, dua ediliyor

Görevliler, depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarının kaldığı çadırları bile ülfet ederek Kur’dakika-ı Koçak okuyor, dua ediyor.

Giresun’un Güce İlçe Müftüsü Mehmet Ayın, AA muhabirine, bölgeye 15 şahsiyet aynı ekiple geldiklerini, yanlarında getirdikleri oyuncaklar ile ihtiyacı olan ailelere telefonları amacıyla yükleme aleti dağıttıklarını anlatım etti. Ayın, kadro arkadaşlarının benzeri zamanda çocukların moral ve motivasyonunu artırmaya yönelik çeşitli baziçe aktiviteleri düzenlediğini aktardı.

Bölgedeki bu cins çalışmaların bitmeme edeceği bilgisini veren Ayın, “Vatandaşlarımızın acısını paylaştık. Ziyaretimizde depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız amacıyla Kur’zaman-ı Kerim okuduk, dualar ettik.” dedi.

“Çokça ateş parçası imanları ile karşılaştık”

İmam Hatip Recep Cazır de tam Türkiye ve dünya gibi kendilerinin bile yer sarsıntısı bölgelerinde olmayı istek ettiklerini belirterek, “Depremzede vatandaşlarımızla buluştuğumuzda onların çokça ateş parçası imanları ile karşılaştık. Bu dahi bizleri berenarı duygulandırdı. Rabb’im bir daha böyle hadiseleri yaşatmasın.” diye konuştu.

Çocukların bu süreçte psikolojik adına yıprandığını dile getiren Cazır, “Bizler üstelik bu süreçte çocuklara aynı nebze olsun bindi olabilmek ve kendilerine moral verebilmek amacıyla çerge kentlerde mütenevvi aktiviteler düzenliyoruz. Onların tayf dünyalarına inerek bu acıyı aynı an önce unutmaları üzere elimizden geleni yapıyoruz. Çocukların bahtiyar olduklarını görünce bizler üstelik bahtiyar oluyoruz.” diyerek konuştu.

Share: