Karadeniz’de 5 ilde 752 yerleşim hesabına ulaşım sağlanamıyor

Rize, Trabzon, Artvin, Gümüşhane ve Giresun’birlikte, kar zımnında 752 yerleşme yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Rize’bile kar iki gündür aralıklarla etkisini sürdürüyor.

Kar nedeniyle merkezde 55, İkizdere’birlikte 29, Çayeli’nde 27, Kalkandere ve Çamlıhemşin’da 18’er, Pazar’üstelik 10, Derepazarı’nda 9, Hemşin’dahi 8, İyidere’birlikte 6, Ardeşen’dahi 5 ve Fındıklı’dahi 2 tutmak üzere 187 köye erişim sağlanamıyor.

İl Özel İdaresinin 96 personeli, 53 aksiyon makinesi sebebiyle yolların ulaşıma açılması üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Karayolları ekipleri de Ovit Dağı Sivrikaya mevkisindeki tünel bölgesi ile Ayder Yaylası’na ulaşımın sağlandığı yolda, kar özleştirme ve buzlanmaya alın tuzlama çalışması yapıyor.

Bazı köylerde kar kalınlığı yer yer 15 santimetreye, yaylalarda ise 1 metreye ulaştı.

Trabzon

Trabzon’birlikte da kar erdemli kesimlerde etkisini gösterdi.

Yağış nedeniyle Şalpazarı ve Tonya’dahi 16’şar, Dernekpazarı ve Çaykara’birlikte 12’şer, Beşikdüzü’nde 11, Of’ta 10, Araklı’de 8, Köprübaşı ve Akçaabat’ta 6’şar, Sürmene’dahi 5, Düzköy’da 4, Arsin, Çarşıbaşı ve Hayrat’ta 3’er, Vakfıkebir’birlikte 2 atılmak üzere 117 mahallenin yolu ulaşıma kapandı.

Büyükşehir Belediyesi Posta Imal, Hizmet ve Tamirat Ofis Başkanlığı ile kaza belediyelerinin 474 personeli, 237 araçla yolları ulaşıma yazmak üzere çalışmalarını koordineli şekilde sürdürüyor.

Giresun

Giresun’da kar nedeniyle 236 köye ulaşım sağlanamıyor.

İl Hususi İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye bakarak Görele’birlikte 53, Tirebolu’üstelik 36, Espiye’de 25, merkezde 24, Dereli’da 20, Çamoluk ve Keşap’ta 15’er, Bulancak ve Yağlıdere’da 12’şer, Eynesil’bile 11, Doğankent’te 9 ve Güce’bile 4 karye yolu kar nedeniyle kapandı.

Ekipler, sadık yolları ulaşıma yazmak amacıyla çalışmalara bitmeme ediyor.

Artvin

Artvin’de faal olan kar sonrası 192 köyün yolu ulaşıma kapandı.

Şavşat’ta 51, Borçka’üstelik 38, merkezde 27, Ardanuç’ta 24, Yusufeli’nde 21, Arhavi’üstelik 20 ve Murgul’da 11 köye ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresinin 87 personeli, 42 gelişim makinesi ile yollarda karla mücadeleyi sürdürüyor.

Şehir merkezinde kar kalınlığı kayran saha 30 santimetreye ulaştı. Şehremaneti ekipleri, temel caddelerin birlikte mahalle ve çıkmaz aralarında dahi kar özleştirme çalışmalarına devam ediyor.

Atabarı Kayak Merkezi’nde bile kar kalınlığı 1 metreyi aştı.

Gümüşhane

Gümüşhane’birlikte kar nedeniyle 20 karye yolunda muvasala sağlanamıyor.

Kar zımnında Kürtün’dahi 15 ve Torul’üstelik 5 köyün yolu kapandı.

İl Özel İdaresi ekipleri, kapalı yolları ulaşıma ayırmak için emek gerçekleştiriyor.

Share: