Karadeniz’den deprem bölgesine yardımlar sürüyor

Trabzon, Rize, Giresun, Kalaba ve Bayburt’ta vatandaşlar, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin arkası sıra başlatılan müzaheret kampanyalarına desteğini sürdürüyor.

Trabzon’da vatandaşlar, Vilayet koordinasyonunda Hamamizade İhsan As Kültür Merkezi’nde oluşturulan Hareket Yardımları Çokluk ve Eş Güdüm Merkezi ile Beşirli Çokça Amaçlı Spor Kompleksi’ne yardımlarını ulaştırmaya bitmeme etti.

Kaymakamlıklar ve belediyelerin organizasyonunda muhtarların dahi desteğiyle temin edilen soba ve odunların yanında İl Milli Terbiye Müdürlüğüne vabeste çığır liseleri yoluyla günce 15’er bin ekmek ve akarsu, 10 bin kahvaltılık malzemenin bölgeye gönderilmesine devam ediliyor.

Ortahisar Umum Eğitim Merkezi ateş parçası öğreticileri ve kursiyerleri tarafından de günce soba, uyku tulumu ve kışlık giyeceklerin üretimi sürüyor.

Ortahisar Belediyesince yapımı sürdürülen 50 kışlık deri ve sobanın bu hafta bakımından Hatay’a gönderilmesi planlanıyor.

Köprübaşı Belediyesi dahi hareket bölgesindeki vatandaşların barınması amacıyla Malatya’nın Doğanşehir ilçesi Selen Lisesi bahçesine 30 ahşap konteyner yaptı.

Rize

Rize Valisi Kemal Çeber, yaptığı yazılı açıklamada, depremin evvel anından itibaren Rize kendisine parçalanmamış imkanları harekete geçirdiklerini belirtti.

Çeber, 3 bin 225 personel, 173 kazmaç, 11 ambulans, 33 dini toplumsal bakım aracı, 208 hisse senedi kamyonu, 17 itfaiye, 187 kamyon, 727 ayrı cinsten tipte miftah ve donanım ile 207 tırdan oluşan dirim ve gerekseme malzemesini yer sarsıntısı bölgesine gönderdiklerini anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Bugün itibarıyla 3 bin 62 depremzedeyi bile ilimizde konuk etmekteyiz. Depremin önce anından itibaren Rizeli vatandaşlarımızın dokunaklı hassasiyetleri neticesinde çarpmak istedikleri yardımları hızlıca paketleyerek yer sarsıntısı bölgelerinde mevcut AFAD depolarına teslimi için gönderme ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Valiliğimiz koordinasyonunda oluşturulan birimlerle ilimize gelen depremzede misafirlerimizin değme cins ihtiyacını karşılıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencisi olan, sarsıntı bölgelerinde mevcut öğrenci ve aileleri ile irtibata geçilerek, ilimize mevrut aileleri konuk ederek tahaffuz, giysi ve kemirmek üzere ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmıştır. Burada konuk edilen ailelere üniversitemizce oluşturulan psikososyal ekipleri eliyle galiba periyotlarla bakım verilmektedir.”

Rize Berberler ve Kuaförler Odasına vabeste karı ve erkek kuaförlerin kente mevrut depremzedelerin ferdî hizmet ihtiyaçlarını karşıladığını nâkil Çeber, hayırsever aksiyon insanları, market ve eczaneler kabilinden birçok esnafın desteğinin sürdüğünü bildirdi.

Giresun

Giresun Belediyesi tarafından bugüne kadar yer sarsıntısı bölgelerine 34 müzaheret aracı ve 22 iş makinesi atıf edildi.

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliğince 340 gramlık kavanozlarda hazırlanan bütün bire bir titrem bal, deprem bölgelerine ulaştırıldı.

İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Giresun Şubesi işbirliğiyle depremzedeler üzere müfit çarşısı kuruldu.

Müftülük binasında oluşturulan alanda, hayırseverlerin bağışladığı haddinden fazla sayıda çul malzemesinin, Giresun Valiliği ve AFAD koordinesinde kente gelen depremzedelerin hizmetine sunulduğu bildirildi.

Ordu

Ordu’de bile Türk Kızılay Fatsa Derneğince kentte mihman edilen depremzedelere müteveccih arkalama programı düzenlendi.

Fatsa Ekin Sarayı’nda gerçekleştirilen programa, Hatay’dan Fatsa’ya gelen benzeri depremzede ailenin beraberinde SELIM Parti İlçe Başkanı İsa Yüksel, CHP İlçe Başkanı Tasavvur İnanlı, İYİ Öğür İlçe Başkanı Eda Zirve Çivici, Türk Kızılay Fatsa Derneği Başkanı Adaletli Incitici ve Dr. Senai Demirci katıldı.

İlçedeki toplumsal medya hesapları ve malumat platformlarının ortak kitap yaptığı programa, Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Doğru Kıyamet telefonla bağlanarak bağışta bulundu.

DÜRÜST Parti Kalaba milletvekilleri Şenel Yediyıldız, Güçlü Gündoğdu ve Ergün Taşcı ile kâh siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, aksiyon insanları da hediye yaptı. Fatsa Şehremini İbrahim Etem Erkân ise 50 bin teklik bağışladı.

Başkan İsa Yüksel, burada yaptığı konuşmada, deprem bölgesine yardım için gönderilen poğaçaların üzerlerinde “Kalaba Fatsa” yazısını gören benzeri afetzedenin, “Fatsalılar poğaçasını birlikte bizimle paylaşıyorsa orası yaşanacak tıpkısı şehirdir, oraya konuk adına gitmeliyiz.” dediğini anlattı.

Yaklaşık 4 saatlik programın böylecene Fatsa Kızılay Derneğine toplanmış 800 bin lira hediye toplandı.

Bayburt

Bayburt’tan dahi yer sarsıntısı bölgesine yardımlar bitmeme ediyor.

Tarım ve Orman Müdürlüğünce zelzele bölgesindeki besiciler üzere 50 ton yemleme ve 65 ton saman gönderildi, baytar doktor ve maharet personel gelmek üzere 14 hayat görevlendirildi.

Ayrıca, kentteki besiciler tarafından yer sarsıntısı bölgesi için bugüne kadar 47 büyükbaş, 160 küçükbaş efsanevi bağışı yapıldığı öğrenildi.

Share: