Karadeniz’den hareket bölgesine yardım seferberliği bitmeme ediyor

Trabzon, Kalabalık, Giresun, Rize ve Bayburt’ta vatandaşlar, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin arkası sıra başlatılan arkalama kampanyalarına 12’nci günde da bindi vermeyi sürdürdü.

Trabzon’üstelik vatandaşlar ile amme ve sivil sosyete kuruluşları depremzedelere yardımlara bitmeme ediyor.

Yer Sarsıntısı bölgesine kentten 15 bin ekmek, soba, gaflet uykusu tulumu ve kışlık giyeceğin yanı sıra 50 cümbüşlü duş ve abdesthane gönderildi.

Büyükşehir Belediyesince dahi depremden etkilenen illere 23 konteyner, ilaçlama çalışmaları üzere kadro ve gelişim makineleri atıf edildi. Hatay’daki hasar tayin çalışmalarına karışmak amacıyla 20 yabanlık kol üstelik bölgeye akım etti.

Köprübaşı ilçesindeki Dalan Ortaokulu 6. dershane öğrencisi Zeynep Övgü Kahveci, biriktirdiği aynı miktar parayı depremzedeler için AFAD’a bağışladı.

Rize

Rize Cahillik Merkezi’nde depremzedeler için arkalama toplanıyor.

Kente mevrut depremzedeler, burada oluşturulan sosyal markette giyim ve gıda ihtiyaçlarını karşılıyor.

Familya ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Afiyet Müdürlüğünde memur 17 yabanlık psikososyal destek ekibi, depremzedelere hizmet isnat etmek için Diyarbakır ve Adıyaman’a gitti.

Giresun

Giresun’dan üstelik hareket bölgesine yardımlar bitmeme ediyor.

Valilikten yapılan mukayyet açıklamada, Malatya’ya 252, Adıyaman’a 158, Kahramanmaraş’a 71, Gaziantep’e 26, Hatay’a 24, Diyarbakır’a 3, Adana ve Osmaniye’ye dahi birer girmek için 536 vesile arkalama malzemesinin ulaştırıldığı belirtildi.

Depremden etkilenen illere cankurtaran ve hareket makinelerinin de aralarında bulunduğu 517 aracın gönderildiği vurgulanan açıklamada, “Bu araçların yanında 40 dirim konteyneri, 17 abdesthane-duş konteyneri, karavan ve 77 elektrik üreteci birlikte zelzele bölgelerine ulaştırıldı.” ifadesi kullanıldı.

Kalabalık

Ordu’de 19 ilçede vatandaşların desteğiyle temin edilen odun ve kömürler hareket bölgesine gönderildi.

Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, yaptığı açıklamada, “Cıvıl Cıvıl’nun gönlü pir, kardeş insanlarının üstelik desteği ile hazırlanan odun ve kömürden oluşan müzaheret tırlarını kırsal mahalle ve köylere ulaştırıp emanetleri sahiplerine teyit ediyoruz. Biriz, beraberiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgeye gönderilen oyuncakların dahi çocuklara bağış edildiği kaydedildi.

Bayburt

Bayburt’tan, depremden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, İtfaiye Müdürlüğü binasında yardım kampanyasına bindi veren gönüllülerle tıpkısı araya geldi.

Gönüllülere destekleri nedeniyle teşekkür fail Pekmezci, belediyenin deprem bölgesine bugüne büyüklüğünde 45 kamyon yardım malzemesi gönderdiğini söyledi.

Bölgeye gidecek müzaheret konvoyunu dahi uğurlayan Pekmezci, Bayburt’ta vatandaşların depremden etkilenen illere muavenet etmek için büyük hız gösterdiğini belirtti.

Share: