Karca: “Kullanılmayan evler şişman felaket”

Erzurum Matbaacılar, Kırtasiyeciler, Tabelacılar ve Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca; “Erzurumluların başını ağrıtan eke meselelerden biri bile metruk, yani kullanılmayan ve ayrılma edilmiş eski abes evler” dedi.

Söz konusu metruk binaların alelumum mekansızların ve maden bağımlılarının mekanı haline geldiğini dile getiren Başkan Karaca, “Güven görevlilerinin arada sırada taharri ettikleri bu ve tıpkı yerler nedense bir türlü tahliye edilmiyor, ya de yıktırılmıyor. Buralarda arada bir yangınlar çıkıyor, mahalle sakinleri da daima zor yaşıyor.

Maden bağımlılarının, o bölgelerde mevcut esnafı ve mahalleliyi taciz ettikleri, hatta ara sıra mahallelilerin çoluk, çocuklarını korumak üzere yol ağrımak zorunda kaldıkları bile oluyor.

Bu metruk binalarda kalanların çoğu kullanılmaya makul oldukları amacıyla uyuşturucu baronları yoluyla özellikle metal satıcılığı doğmak amacıyla mala ve cana engel veren birer etkili bomba haline getirildikleri de bilinen tıpkı gerçektir.

Esnafımız ve vatandaşlarımız rahatsız. Buralardaki evler 70-80 senelik yapılar ve oldukça da hali yerler, maden bağımlılarının mahiyet bölgesi durumuna gelmiş, tinercisi, şanslı çekeni, tütün içeni, etanol içeni hepsi buralarda yuvalanıyorlar. Uyuşturucu hap ve duman bulundurulan bu yıkı evlerin tıpkısı an ilk kaldırılması gerekiyor. Buralarda emniyetin de caydırıcı önlemler alması gerekiyor.

Bu kullanılmayan evlerin, belediyeler marifetiyle acilen yıktırılması ya birlikte başlık ve pencerelerine duvar ördürülmek aracılığıyla ağız ağıza kullanılamaz hale getirilmesi şarttır” diye konuştu. – ERZURUM

Share: